poniedziałek, 28 lutego 2022 07:58

Przekroczył normy, fałszował tachograf

 

W sumie 29,5 tys. zł kar czeka przewoźnika, łącznie z osobą zarządzającą transportem w firmie, za szereg naruszeń związanych z przekroczeniem dopuszczalnej masy całkowitej i fałszowaniem zapisów tachografu.

Zespół pojazdów tzw. „stonoga” z dwoma 20-stopowymi kontenerami morskimi został zatrzymany 24 lutego do kontroli drogowej na drodze ekspresowej S5 przez inspektorów Gniezna. Transport odbywał się na trasie z Gdańska do Wrocławia.

Ważenie zestawu wykazało, że jego dopuszczalna masa całkowita wynosząca 40 ton, została przekroczona o 3,7 tony, a nacisk grupy osi był zawyżony aż o 4,85 ton, przy normie 19 ton. Zespół pojazdów był też w sposób niedozwolony złożony z trzech pojazdów.

Poza tym inspektorzy z Gniezna odkryli podłączone do tachografu niedozwolone urządzenie do fałszowania jego zapisów. Nie był też realizowany obowiązek terminowego pobierania danych z urządzenia rejestrującego.

Przekroczenie norm skutkowało przypisaniem przez inspektorów odpowiedniej wielkości kar. Wobec przedsiębiorcy zostanie wszczęte postępowanie administracyjne na łączną kwotę 27,5 tys. zł. Z ustawy Prawo o ruchu drogowym 15 tys. zł. i z Ustawy o transporcie drogowym 12 tys. zł. Zarządzającego transportem czeka kara 2 tys. zł. Kierowca został ukarany mandatami karnymi w sumie na 2,1 tys. zł.

W związku z obowiązywaniem od 1 stycznia 2022 r. nowych przepisów za podłączenie do tachografu niedozwolonego urządzenia przeznaczonego do podrabiania lub przerabiania rejestrowanych danych inspektorzy zatrzymali prawo jazdy kierowcy. Na miejsce została wezwana też policja w celu zakończenia postępowania. Jak się okazało podczas kontroli, była to recydywa, czyli przedsiębiorca był już wcześniej karany za podobne naruszenia.

źródło: WITD

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane