sobota, 18 grudnia 2021 15:58

Os. Skiereszewo chciałoby połączenia MPK z południem miasta

 

Już ponad 250 osób podpisało petycję, która dotyczy utworzenia bezpośredniego połączenia osiedla Skiereszewo z południową częścią miasta - gównie chodzi o ul. Wrzesińską. 

Od ostatnich poważnych zmian w rozkładzie jazdy autobusów MPK minęło ponad pięć lat. W czerwcu 2016 roku zaprezentowano szkic przebiegu linii oraz nowych godzin odjazdu, które miały ze sobą korelować m.in. w rejonie dworca, stanowiącego punkt przesiadek. O ile w zasadzie rozkład jazdy ma swoich przeciwników i zwolenników, o tyle zawsze kwestia dostępności połączeń budzi wiele uwag. Teraz swoje wyrażają mieszkańcy os. Skiereszewo, którzy chcą zyskać połączenie z południową częścią miasta - a dokładniej z ul. Wrzesińską.

W internecie pojawiła się petycja, pod którą już ponad 250 osób podpisało się pod apelem o utworzenie połączenia. Jak wskazano w jej treści, powodem jest przede wszystkim rozwój budownictwa mieszkaniowego jedno i wielorodzinnego wzdłuż ul. Orzeszkowej. - W tym rejonie od lat nie wprowadzono jakichkolwiek nowych linii autobusowych, mimo wielokrotnego wzrostu liczby mieszkańców, wielu prowadzonych już obecnie inwestycji mieszkaniowych oraz kolejnych zaplanowanych. Tymczasem wraz z ciągle podnoszącą się liczbą mieszkańców, wzrasta również zapotrzebowanie na sprawne połączenie powyższego regionu z południową częścią Gniezna, gdzie zlokalizowanych jest wiele miejsc docelowych podróży mieszkańców Skiereszewa takich jak zakłady pracy, placówki oświatowe wszelkich typów nauczania, placówki medyczne czy kulturalne - czytamy w treści petycji, dostępnej pod tym linkiem. Dalej przytoczona jest lista 16 takich miejsc, które budzą zainteresowania mieszkańców, jako potencjalnych celów podróży w rejonie ul. Wrzesińskiej oraz os. Grunwaldzkiego. 

- Podkreślenia wymaga, że nowa linia autobusowa umożliwiłaby sprawne i bezpieczne docieranie do szkół dzieciom oraz młodzieży, która w najmniejszym stopniu korzysta z samochodów, a jest głównym beneficjentem transportu publicznego. Podobnie, linia taka ułatwiłaby docieranie do palcówek medycznych (zwłaszcza osobom starszym). W okolice ulicy Wrzesińskiej można dojechać z rejonu Skiereszewa w ciągu ok. 10 minut, natomiast komunikacją miejską z przesiadką na ulicy Dworcowej w ciągu ponad 40 minut. Nie jest to propozycja zachęcająca do korzystania z komunikacji zbiorowej - zawarto w petycji. Im więcej mieszkańców ma os. Skiereszewo, tym coraz więcej aut próbuje wyjechać z osiedla czterema drogami - przez ul. Swarzędzką, Bluszczową, Orzeszkowej lub Rzepichy. Każdy, kto pamięta jak wyglądała ul. Orzeszkowej jeszcze 15 lat temu wie, jak dużo się zmieniło w tej części miasta. 

W tej sprawie zwróciliśmy się do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Jak nam przekazał prezes spółki Wojciech Gulczyński: - Mamy podpisaną umowę z Miastem Gnieznem i w zależności od tego, jakie przewozy zostaną zamówione, tak je realizujemy. Sami w tej sprawie decyzji nie możemy podjąć, gdyż takie połączenie musiałoby zostać dofinansowane przez Miasto w ramach rekompensaty z tytułu wykonywania usług przewozowych - przyznał, dodając iż utworzenie linii łączącej rejon Skiereszewa z ul. Wrzesińską, wymagałoby analizy, jakie są dokładne potrzeby komunikacyjne i którędy autobus miałby kursować. Sprawa pozostaje więc otwarta, ale adresatem takiego wniosku powinien być Urząd Miejski, który zleca połączenia na mocy umowy wykonawczej.

5 komentarzy

 • Link do komentarza nie kop pana bo się spocisz niedziela, 19 grudnia 2021 16:07 napisane przez nie kop pana bo się spocisz

  Tak to faktycznie jest problem w czasach, kiedy żaby w kosmos latają, a szczypiorek na orbicie gania wokół Ziemi.

 • Link do komentarza Mieszkaniec niedziela, 19 grudnia 2021 08:13 napisane przez Mieszkaniec

  Os. Skiereazewo ma co najmniej 3 linie autobusowe a takie os. Daleki posiada tylko 1 linie sezonowa i 1 weekendowa, która jeździ co godzinę i brak połączeń z najważniejszymi punktami w mieście. Proponuję aby na daleki dodać kolejną linie tak aby młodzież mogła normalnie bez stresu dojechać do szkoły a nie godzinę czekać na lekcje albo jak ktoś do pracy jedzie to czeka na przesiadkę pół godziny a do pracy godzina pozostala

 • Link do komentarza avalon sobota, 18 grudnia 2021 18:19 napisane przez avalon

  Dojazd ze Skiereszewa do kina czy teatru przy Wrzesińskiej na pewno jest ważny dla dziesiątek tysięcy mieszkańćów tego osiedla. Ale skąd miasto ma wziąć dodatkowy autobus i gdzie go parkować jeżeli 30 używanych obecnie autobusów ledwo mieści się w mikroskopijnej zajezdni MPK?
  Rozumiem, że trzeba zabrać autobus z innej linii. Komu? Może z Dalek, może z Arkuszewa, może z Winiar...

 • Link do komentarza Zorro sobota, 18 grudnia 2021 17:29 napisane przez Zorro

  Jest wiele rozwijających się dzielnic w Gnieźnie o których w kwestii komunikacji Urząd Miasta nie pamięta. Należy tutaj wspomnieć o osiedlu Pławnik, Arkuszewie i Osińcu.

 • Link do komentarza Marko sobota, 18 grudnia 2021 17:08 napisane przez Marko

  Kompletna bzdura. Ci którzy podpisują takie petycję nigdy nie jeżdżą autobusami. Bicie piany w pustej misce. Nic więcej. Ale jest sposób. Niech podpiszą umowę przedwstępną obwaronana karami umownymi na zakup biletów miesięcznych na rok po uruchomieniu linii. Zabsczymy wtedy ilu będzie chętnych rzeczywistych.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane