niedziela, 21 listopada 2021 16:55

Zmarł ks. kan. Ryszard Figiel

 
Zmarł ks. kan. Ryszard Figiel źródło: archidiecezja.pl / Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne

W niedzielę 21 listopada zmarł ks. Ryszard Figiel. Informację o śmierci kapłana podała Archidiecezja Gnieźnieńska.

W przeddzień wspomnienia św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej, w wieku 81 lat zmarł ks. kan. Ryszard Figiel. Był m.in. założycielem Studium Organistowskiego Archidiecezji Gnieźnieńskiej, długoletnim dyrektorem i dyrygentem Chóru Prymasowskiego.

Śp. ks. Ryszard Figiel urodził się 15 stycznia 1940 roku we Wrześni, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej i średniej. Przez cztery lata uczył się gry na skrzypcach. W 1957 roku wstąpił do gnieźnieńskiego seminarium duchownego i w latach formacji seminaryjnej pełnił funkcję organisty i kantora. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 1963 roku z rąk bp. Lucjana Bernackiego. Kapłańską posługę rozpoczynał jako wikariusz w Pobiedziskach (1963-1965). Następnie, z woli Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, podjął studia w Instytucie Muzykologii Kościelnej na KUL ukończone obroną magisterium. Po powrocie do Gniezna w 1970 roku rozpoczął pracę jako wykładowca muzyki kościelnej w seminarium duchownym, gdzie do 2008 roku kierował też scholą seminaryjną. Jednocześnie był dyrektorem i dyrygentem Chóru Prymasowskiego przy Bazylice Archikatedralnej. W 1972 roku, wychodząc naprzeciw potrzebom kształcenia muzyków kościelnych, założył Studium Muzyczne dla Organistów Archidiecezji Gnieźnieńskiej, którym kierował do 2008 roku. Prowadził też filię studium w Bydgoszczy. Ponadto opracował regulamin dla organistów archidiecezji gnieźnieńskiej zatwierdzony przez kard. Józefa Glempa. W 1994 roku został mianowany kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej św. Jerzego na Zamku Gnieźnieńskim.

Przez szereg lat śp. ks. Figiel pełnił również funkcję referenta Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie ds. muzyki kościelnej co wiązało się m.in. z odbiorami dzwonów i organów nowo budowanych bądź po remontach. Organizował też rekolekcje i szkolenia dla organistów, zjazdy chórów działających na terenie archidiecezji, współpracował z zespołami świeckimi.

Ks. Ryszard Figiel piastował funkcję dyrektora muzyki kościelnej w archidiecezji gnieźnieńskiej przez 38 lat nieustająco dążąc do podnoszenia kultury muzycznej wśród kleryków, uczniów studium organistowskiego, chórzystów, a także lokalnej społeczności i zyskując sobie powszechną sympatię, szacunek i autorytet. W czasie jego kadencji Chór Prymasowski śpiewał podczas najważniejszych wydarzeń i uroczystości w archidiecezji gnieźnieńskiej jak choćby pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Gniezna.

za: archidiecezja.pl

1 komentarz

  • Link do komentarza Natasza poniedziałek, 22 listopada 2021 14:18 napisane przez Natasza

    Wspaniały, skromny i zawsze uśmiechnięty człowiek, którego miałam zaszczyt poznać kiedy pisałam o księdzu profesorze Figlu pracę magisterską opartą na jego życiu prywatnym, duchowy a nade wszystko muzycznym a który później stał się przyjacielem mojej rodziny. Jestem tą szczęśliwą osobą, która na zawsze będzie mieć cząstkę istnienia ks.profesora na papierze i w sercu. Jestem wdzięczna losowi, że spotkałam Go na swojej życiowej drodze.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane