Wydrukuj tę stronę
wtorek, 26 października 2021 07:40

„Ale ulga!” Wiadukt ponownie otwarty!

 

Po roku i ponad dwóch miesiącach od zamknięcia, zmotoryzowani gnieźnianie w końcu "odzyskali połączenie" z południową częścią miasta przez wiadukt nad torami.

441 dni trwały utrudnienia, z którymi mierzyli się mieszkańcy Gniezna. Od 10 sierpnia 2020 roku, kiedy to zamknięto przeprawę w ciągu ul. Warszawskiej, wielu musiało zdecydować o tym, czy będzie na drugą stronę miasta zmierzać nadal samochodem czy skorzysta z innej formy przejazdu. Większość wybierała podróż autem przez pozostałe objazdy na ul. Pod Trzema Mostami, ul. Kostrzewskiego i ul. Gajową, co nierzadko spędzało sen z powiek zmotoryzowanym, stojącym w korkach. 

Przez ten czas w rejonie zamkniętego wiaduktu powstała kładka dla pieszych, a samo przęsło o wadze 180 ton zostało rozebrane, przeniesione na południowy najazd, wyremontowane i zakonserwowane. W międzyczasie przebudowie uległy także przyczółki. Następnie przęsło zostało z powrotem przeniesione na swoje miejsce i osadzone. Prace objęły także wymianę części nawierzchni na przeprawie, wymianę chodnika, utworzenie nowych balustrad oraz ustawienie nowych czterech latarni. Oba ostatnie elementy nawiązują do pierwotnego wykończenia wiaduktu po jego wybudowaniu w 1918 roku. 

Prace wykonywane przez firmę Mosty Kujawy kosztowały 9,2 mln złotych. Samo przęsło ważyło 180 ton, a długość płyty pomostu wynosiła 32 metry i szerokość 14 metrów. Docelowa nośność użytkowa wiaduktu wynosi 30 ton. 

 

 

Galeria

3 komentarzy