wtorek, 26 października 2021 07:40

„Ale ulga!” Wiadukt ponownie otwarty!

 

Po roku i ponad dwóch miesiącach od zamknięcia, zmotoryzowani gnieźnianie w końcu "odzyskali połączenie" z południową częścią miasta przez wiadukt nad torami.

441 dni trwały utrudnienia, z którymi mierzyli się mieszkańcy Gniezna. Od 10 sierpnia 2020 roku, kiedy to zamknięto przeprawę w ciągu ul. Warszawskiej, wielu musiało zdecydować o tym, czy będzie na drugą stronę miasta zmierzać nadal samochodem czy skorzysta z innej formy przejazdu. Większość wybierała podróż autem przez pozostałe objazdy na ul. Pod Trzema Mostami, ul. Kostrzewskiego i ul. Gajową, co nierzadko spędzało sen z powiek zmotoryzowanym, stojącym w korkach. 

Przez ten czas w rejonie zamkniętego wiaduktu powstała kładka dla pieszych, a samo przęsło o wadze 180 ton zostało rozebrane, przeniesione na południowy najazd, wyremontowane i zakonserwowane. W międzyczasie przebudowie uległy także przyczółki. Następnie przęsło zostało z powrotem przeniesione na swoje miejsce i osadzone. Prace objęły także wymianę części nawierzchni na przeprawie, wymianę chodnika, utworzenie nowych balustrad oraz ustawienie nowych czterech latarni. Oba ostatnie elementy nawiązują do pierwotnego wykończenia wiaduktu po jego wybudowaniu w 1918 roku. 

Prace wykonywane przez firmę Mosty Kujawy kosztowały 9,2 mln złotych. Samo przęsło ważyło 180 ton, a długość płyty pomostu wynosiła 32 metry i szerokość 14 metrów. Docelowa nośność użytkowa wiaduktu wynosi 30 ton. 

 

 

3 komentarzy

  • Link do komentarza mirek wtorek, 26 października 2021 18:45 napisane przez mirek

    bardzo fajnie, ale wjazd na sam most i zjazd jest zabrdzo słyszalny na wideo,czyżby już pierwsze niedopatrzenia?

  • Link do komentarza Kieorwca wtorek, 26 października 2021 15:37 napisane przez Kieorwca

    Tylko patrzeć jak tiry tam jada bo nie jeden pojedzie

  • Link do komentarza Maciej wtorek, 26 października 2021 08:19 napisane przez Maciej

    Taka ulga... a pod dalkoska korek od ul strumykowej

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane