środa, 20 października 2021 17:21

Upamiętnili 103. rocznicę obrony Lwowa

 

W środowe popołudnie odbyły się uroczystości, upamiętniające bohaterską obronę Lwowa, która to walka stanowiła jeden z fundamentów utrwalających odrodzenie polskiego państwa.

Uroczystość na Skwerze Orląt Lwowskich u zbiegu ul. Wyszyńskiego oraz Żwirki i Wigury, rozpoczęła się od wprowadzenia kompanii honorowej Wojska Polskiego, a następnie odśpiewania Hymnu Polski i przywitania przybyłych delegacji.

Następnie głos zabrał przewodniczący gnieźnieńskiego koła Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Janusz Sekulski, który w swoich słowach przypomniał rys historyczny wydarzeń, jakie rozegrały się we Lwowie i na wschodnich rubieżach odradzającej się Polski w latach 1918 - 1920, nawiązując do chwili, kiedy mieszkańcy tego miasta musieli chwycić za broń. - Od ponad sześciu stuleci Lwów to ośrodek polskiej kultury, nauki i religii. Trudno byłoby wymienić wybitne postacie znane na całym świecie, które wyszły z ziemi lwowskiej z Galicji Wschodniej. Dlatego tak szczególny, tak świętym był powrót Lwowa do macierzy. Polskie organizacje militarne i paramilitarne nie spodziewały się ataku Ukraińców - mówił.

Następnie modlitwę za poległych poprowadził ks. Zbigniew Przybylski, a po tym apel pamięci, wspominający bohaterów Lwowa, odczytała Magdalena Kostyszyn z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, po czym oddano salwę honorową. Tuż po tym usłyszeć można było wiersze i utwór, związany z wydarzeniami sprzed 103 lat. Po tym przybyłe delegacje złożyły kwiaty i znicze pod Pomnikiem Poległych i Pomordowanych Harcerzy.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Antyki022022