poniedziałek, 27 września 2021 09:00

Związkowcy wysuwają żądania w dużym zakładzie pracy

 
Związkowcy wysuwają żądania w dużym zakładzie pracy źródło: Google Street View

Związkowcy z jednego z większych zakładów produkcyjnych na terenie Gniezna zdecydowali się na wystosowanie oświadczenia o wejściu w spór zbiorowy.

Informację o tym związkowcy z zakładu produkcyjnego Jeremias opublikowali na swojej stronie, zaznaczając iż jest to efekt tego, że nie widzą innej drogi do zmiany warunków pracy. Wcześniej też wyraźnie przyglądali się działaniom pracowników trzemeszeńskiego Paroca, którzy kilka tygodni temu po strajku generalnym wywalczyli zamierzone cele. 

Jak informują związkowcy, 24 września br. poinformowali swojego pracodawcę o wejściu w spór zbiorowy, składając określone żądania. Wśród nich jest m.in. podwyżka wynagrodzeń o 20%:W związku z corocznym wzrostem minimalnego wynagrodzenia oraz wzrostem kosztów życia pracownicy oczekują podwyżki wynagrodzeń. Wzrost kosztów życia wszystkich zatrudnionych powoduje de facto spadek siły nabywczej zarobków. W latach wcześniejszych, podwyżki były żadne lub zbyt niskie - piszą w oświadczeniu.

Wśród innych celów, które zamierzają osiągnąć, jest stabilizacja warunków zatrudnienia poprzez zatrudnienie wszystkich osób w zakładzie: Żądamy, aby pracodawca skierował oświadczenia woli o bezpośrednim nawiązaniu stosunku pracy do wszystkich aktualnie wykonujących pracę na jego rzecz pracowników agencji pracy tymczasowych. Ponadto wśród postulatów znajduje się także miesięczny system rozliczania nadgodzin oraz żądanie wprowadzenia dodatków stażowych: Proponujemy, aby dla wszystkich pracowników, którzy mają powyżej 3 lat stażu pracy wyniósł on 3% pensji zasadniczej. Natomiast zwiększanie dodatku stażowego będzie następować corocznie, w wysokości 1% pensji zasadniczej, aż do osiągnięcia 35% Wypłata tego dodatku powinna nastąpić po raz pierwszy w styczniu 2022 roku - stwierdzają. 

Jak dalej dodają związkowcy, w przypadku wyczerpaniu fazy rokowań i mediacji, jak też po uzyskaniu zgody pracowników, mogą rozpocząć strajk. Wierzymy jednak w dobrą wolę pracodawcy oraz rzeczowe podejście do niżej wskazanych żądań, co pozwoli na pominięcie strajku na drodze do rozwiązania niniejszego sporu - dodają na końcu. Nadmieniają, że pracodawca ma 14 dni na spełnienie wszystkich ich oczekiwań.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza w Jeremiasie powstał w lutym br. Obecnie zakład ten zatrudnia około 600 pracowników, z czego 400 na produkcji. 

4 komentarzy

 • Link do komentarza Jan Jakubowski środa, 29 września 2021 07:11 napisane przez Jan Jakubowski

  Witam i pozdrawiam kolegów że związków zawodowych OPZZ.
  Proszę o kontakt telefoniczny na numer 882741761.
  Jan Jakubowski
  Przewodniczący M. K. NSZZ Solidarność 80 przy Paroc Polska

 • Link do komentarza ciekawy. poniedziałek, 27 września 2021 12:53 napisane przez ciekawy.

  A ilu w tym zakładzie jest zatrudnionych obcokrajowców? Czy obcokrajowcy mogą należeć do związków zawodowych w tym zakładzie ? ?

 • Link do komentarza kasia poniedziałek, 27 września 2021 11:01 napisane przez kasia

  Gniezno trzyma kciuki

 • Link do komentarza Radek poniedziałek, 27 września 2021 10:20 napisane przez Radek

  Prawidłowo

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Antyki022022