Wydrukuj tę stronę
środa, 22 września 2021 14:26

Gniezno na 24. miejscu pod względem cen mieszkań

  mnopr

Mieszkanie w Gnieźnie pochodzące z rynku wtórnego kosztuje średnio 4823 zł za metr kwadratowy. To mniej niż w Inowrocławiu czy Lesznie, a więcej od Ostrowa Wielkopolskiego i Konina, które są o podobnej liczbie mieszkańców. 

Liczące niespełna 68 tys. mieszkańców Gniezno wraz z innymi miastami liczącymi ponad 50 tys. mieszkańców, zostało poddane analizie przez Rankomat. Eksperci sprawdzili ceny w 77 tego typu miejscowościach na terenie kraju, zbierając średnie ceny za metr kwadratowy w II kwartale 2021 r. (na podstawie danych portalu nieruchomości adresowo.pl).

Spośród wszystkich co najmniej 50-tysięcznych miejscowości z województwa wielkopolskiego Gniezno ze stawką 4823 zł jest trzecim najtańszym miastem pod względem średnich cen za metr kwadratowy mieszkania z rynku wtórnego. W porównaniu z innymi miastami z regionu praktycznie taką samą stawkę ma Ostrów Wielkopolski (4822 zł), taniej jest w Koninie (4583 zł). Od reszty wyraźnie odstaje Poznań, gdzie za metr kwadratowy mieszkania trzeba zapłacić średnio 7929 zł.

Na terenie województwa wielkopolskiego średnia cena za metr kwadratowy mieszkania z rynku wtórnego wynosi 6131 zł. Z sąsiednich województw wyższe stawki mieszkaniowe ma dolnośląskie (6598 zł) i pomorskie (8000 zł) – takie wnioski płyną z zestawienia za II kw. 2021 na adresowo.pl.

Rankomat wykonał też zestawienie kosztu polis mieszkaniowych w Gnieźnie. Według zebranych danych, mieszkańcy płacili za nią 343 zł - to średnia cena w II kwartale 2021 r. na rankomat.pl. Dla porównania w Ostrowie Wielkopolskim wydatki na polisę mieszkaniową były najniższe w skali kraju (182 zł). Średnio za polisę mieszkaniową w województwie wielkopolskim w identycznym okresie płacono 482 zł. 

- Dzięki porównywarce można znaleźć polisę dla tego samego mieszkania w Gnieźnie nawet za mniej niż 100 zł, jak i za dwa, trzy razy więcej. Dużo zależy od tego, ile warta jest nieruchomość i jak dużo ryzyka uwzględnimy w zakresie ochrony. Z tych ostatnich warto pamiętać o kradzieży z włamaniem, pakiecie home assistance, przepięciu, a także powodzi, jeśli mieszkanie znajduje się na parterze - wyjaśnia Michał Ratajczak, ekspert ubezpieczeń nieruchomości rankomat.pl.