piątek, 17 września 2021 13:19

65 lat funkcjonowania gnieźnieńskiego Żłobka

 

Wspomnienia, ciekawostki historyczne, masa miłych słów, a nawet łzy wzruszenia. Tak było podczas uroczystości związanej z 65. rocznicą istnienia miejskiego Żłobka nr 1 w Gnieźnie.

Na zaproszenie dyrekcji placówki przybyły na nią władze Gniezna, przedstawiciele innych samorządów, pracownicy zaprzyjaźnionych instytucji, a nawet byli wychowankowie. Sama placówka powstała w 1956 roku i od samego początku, jako Międzyzakładowy Żłobek Miejski, służyła przede wszystkim dzieciom rodziców, którzy nie mieli komu pozostawić swoich pociech podczas swojej pracy.

- Od 65 lat żłobek pełni funkcję opiekuńczą, wychowawczą, dydaktyczną. Wiadomo - były przemiany ekonomiczne, gospodarcze, które sprawiły iż zmienił się żłobek tak, jak te zmiany następowały. Jest to trudna praca, gdyż zajmujemy się najmłodszymi dziećmi i my jesteśmy pierwszymi wychowawcami tych dzieci - mówiła Ewa Kluczyńska, dyrektor placówki, dodając iż głównym kierunkiem działania placówki jest robić wszystko tak, by dzieci mogły się w niej czuć tak jak u siebie w domu. Z okazji rocznicy, a także w związku z 35-leciem pracy w tej placówce oraz 15-leciem w roli dyrektora, Ewa Kluczyńska od prezydenta Tomasza Budasza w dowód uznania otrzymała Medal Jubileuszowy.

Na uroczystości pojawiły się także przedstawicielki innych tego typu placówek z różnych miast, a także wieloletni sympatycy, wspierający działalność żłobka.

Ostatnia dekada działalności żłobka to jego nieustanny rozwój, choć jeszcze 15 lat temu planowano tę placówkę zlikwidować. Od 2013 roku doczekała się ona remontu elewacji, przebudowy wnętrz, modernizacji, a także powiększenia ilości miejsc dzięki powstaniu filii na os. Ustronie. W efekcie tylko ten żłobek posiada w swoich zasobach 180 miejsc, a w sumie w obu placówkach jest ich 255. Kiedy zaczynał 65 lat temu, było ich tylko 60, a opiekę nad maluchami sprawowały pielęgniarki. 

2 komentarzy

  • Link do komentarza Anna wtorek, 21 września 2021 19:00 napisane przez Anna

    Mam na imię Anna, 75 rocznik. Ze żłobka pamiętam tylko Panią Elżbietę Gó... Coś miała w sobie takiego że zapamiętałam. Jak posłałam swoje dzieci do żłobka to od razu Ją poznałam i sama nie uwierzyła... Na temat dzisiejszego żłobka nie słyszałam dobrych opinii...

  • Link do komentarza wychowanka M. piątek, 17 września 2021 15:49 napisane przez wychowanka M.

    Najlepszy żłobek w Gnieźnie!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane