czwartek, 19 sierpnia 2021 07:49

Transport za ciężki o kilkadziesiąt ton

 
Transport za ciężki o kilkadziesiąt ton źródło: WITD

O wiele za dużo ważył zespół pojazdów, zatrzymany przez inspektorów transportu drogowego z Gniezna, na drodze ekspresowej S5.

Wielkopolscy inspektorzy zatrzymali 12 sierpnia na drodze ekspresowej S5 niedaleko Gniezna nienormatywny zespół pojazdów, którym przewożono na trasie z Poznania do Pruszcza niedaleko Bydgoszczy koparkę na gąsienicach z dodatkowym elementami wyposażenia.

Po zważeniu okazało się, że dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów została przekroczona o 27 ton. Zamiast normatywnych 40 ton, było aż 67 ton, czyli więcej o 67,5%! Inne parametry tego przewozu również były nienormatywne: nacisk grupy osi wyniósł 23,8 ton przy normie 19 ton, a długość i szerokość były za duże o ponad 25%. Nie było też pojazdu pilotującego, a kierowca nie miał zezwolenia odpowiedniej kategorii na przejazd pojazdem nienormatywnym.

Przedsiębiorcę czeka postępowanie administracyjne zagrożone łączną karą pieniężną w wysokości 19 tys. zł. Kierowca, który otrzymał 50 zł mandatu karnego, usunął stwierdzone nieprawidłowości, przez zmniejszenie rzeczywistej masy całkowitej poniżej 60 ton i odciążenie podwójnej osi napędowej w ciągniku siodłowym. Trzy inne przewożone elementy przeładowano na inny podstawiony pojazd, a ponadnormatywna szerokość została prawidłowo oznakowana.

źródło: WITD

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane