poniedziałek, 19 lipca 2021 09:26

Wyrusz na pielgrzymi szlak

 

Już pod koniec lipca wyruszy po raz 38. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W drogę uda się kilka grup, zmierzających do Częstochowy.

Pielgrzymka jest wyjątkowym wydarzeniem o wymiarze religijnym, stanowiącym formę rekolekcji w drodze. Głównym punktem każdego dnia wędrówki jest msza święta, ale treści całej drogi do Matki Boskiej Częstochowskiej, wypełniają modlitwy, rozważania i śpiew. Jest też czas dla bliźniego, a także na rozmowy na różne tematy. 

Po ubiegłorocznej przerwie, kiedy zamiast grup pielgrzymkowych na szlak wyruszyła w sztafecie ich reprezentacja, tegoroczna Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę odbędzie się normalnie, choć z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. To już ostatni moment, żeby się zapisać.

"Skosztujcie i zobaczcie" - to hasło tegorocznej pielgrzymki PPAG, które będzie przyświecać wędrującym do Częstochowy. Z samego Gniezna w drogę na Jasną Górę, po wspólnej mszy w katedrze (w niedzielę 28 lipca o godzinie 7:00), wyjdzie pięć kolorowych grup pielgrzymich:  grupa czerwona z rejonu gnieźnieńskiego, grupa niebieska z rejonu inowrocławskiego, grupa żółta z rejonu wrzesińskiego, grupa pomarańczowa z rejonu wągrowieckiego i grupa brązowa – franciszkańska. Grupy promieniste wyruszą jak zawsze ze swoich parafii, w swoich terminach i pójdą swoimi trasami.

Wierni z gnieźnieńskich parafii, a także dekanatów z Kiszkowa, Kłecka, Pobiedzisk, Rogowa, Trzemeszna, Witkowa i Żnina, mogą wędrować wraz z Grupą Czerwoną, której przewodnikiem jest ks. Krzysztof Szkopek. Na miejsce wierni dotrą po 9 dniach wspólnego marszu - 5 sierpnia. Zapisać można się za pośrednictwem strony PPAG lub w parafii, z której wyrusza grupa. Informacji można szukać w kontakcie z przewodnikami grup.

Jednocześnie, dwa dni przed wyruszeniem "kolorowych", z Gniezna wyjdzie także pielgrzymka Grupy Promienistej - z parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Gnieźnie. Zapisy i szczegółowe informacje o Grupie Promienistej można znaleźć na jej stronie. 

Również na początku sierpnia z parafii pw. św. Michała Archanioła wyruszy pielgrzymka rowerowa do Częstochowy, zaplanowana na trzy dni - zapisy trwają w biurze parafialnym.

 

1 komentarz

  • Link do komentarza kapelan środa, 21 lipca 2021 17:31 napisane przez kapelan

    Od wieków grzesznicy pielgrzymują do miejsc świętych. Ja nie muszę.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane