środa, 02 czerwca 2021 14:31

Na Rynku ma się pojawić więcej zieleni

 

Na etapie uzgodnień są obecnie prace związane z koncepcją zagospodarowania Rynku, na którym ma pojawić się nieco więcej zieleni w postaci drzew i krzewów.

Tak zielony, jak obecnie, gnieźnieński Rynek w zasadzie nigdy nie był. Na przedwojennych zdjęciach całego placu tylko w kilku miejscach można zauważyć pojedyncze drzewa, które były na nim obecne przez pewien czas. Kolejne pojawiły się dopiero w okresie PRL-u, a nieco więcej zieleni przybyło po tym, jak dawną fontannę w latach 80. zamieniono w donicę pełną kwiatów. Dopiero po rewitalizacji Rynku w 1997 roku wokół placu posadzono drzewa, które w większości rosną do teraz. Niemniej w kilku miejscach w ostatnich latach drzewa zniknęły, a miejsca po nich... zabrukowano. 

Tak było w przypadku zamkniętego przejazdu z Rynku w kierunku ul. Franciszkańskiej, gdzie trzy lata temu wycięto dwa dorodne drzewa rosnące obok siebie. Wówczas też, jak twierdził Urząd Miejski, kolidowały one z instalacjami podziemnymi - w ich miejsce miały się pojawić nasadzenia donicowe. Czas jednak mijał, a puste koryta dopiero w ubiegłym roku zostały zabrukowane. Do dziś drzew nie ma, ale za to dobrze widoczna jest kamienica z nowym lokalem. Między innymi o tę kwestię, ale także o ogólnie plany wobec Rynku pytano na ostatniej Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska.

Jak w trakcie posiedzenia przekazała Małgorzata Kania, kierownik Zakładu Zieleni Miejskiej, obecnie trwają ustalenia w sprawie koncepcji "zazielenienia" Rynku. W sumie ma się pojawić 20 nowych drzew.

- Na Rynku wprowadzamy drzewa w pustych donicach po obwodzie, w miejscach, gdzie mamy drzewa do przesadzenia - nie będziemy wycinać, tylko przesadzać. Zachowujemy jedną, drugą, trzecią pierzeję. Ten układ się nie zmieni, ale w miejscu, gdzie jest chodnik (od wschodniej strony placu - przyp. red.) mamy pustą przestrzeń między ulicą a chodnikiem i to będziemy odbrukowywać i nie zmieniając poziomu gruntu dosadzać krzewy - będzie to odzwierciedlanie pierzei wschodniej od ul. Farnej do ul. Dąbrówki - mówiła Małgorzata Kania. Sam projekt nasadzeń oraz proponowanych zmian ma być także konsultowany z właścicielami ogródków restauracyjnych.

Jak dodała, poza nasadzeniami, pojawi się także mała architektura: - Wygodne ławki z podłokietnikami, dostosowane do osób starszych i niepełnosprawnych, nowe kosze na śmieci. Ponadto w czterech przypadkach mają być również nasadzenia donicowe, podobne do tych, jakie pojawiły się na ul. Dąbrówki - te jednak mają być "mobilne" w celu możliwości ich przestawienia w miarę takich potrzeb, na przykład podczas koncertów itp. 

Jak dodała kierownik ZZM, centralna część placu przy fontannie pozostanie niezmieniona: - To jest rynek, to jest miejsce, które powinno wyglądać też jak plac i taki powinien mieć on charakter. Taki ma rynek w każdym polskim mieście. 

8 komentarzy

 • Link do komentarza Dorota piątek, 04 czerwca 2021 21:31 napisane przez Dorota

  do Miras. Tak zupełnie poważnie.

 • Link do komentarza Miras piątek, 04 czerwca 2021 00:10 napisane przez Miras

  Dorota, z tymi koszami to ty tak na poważnie?

 • Link do komentarza Osa czwartek, 03 czerwca 2021 08:56 napisane przez Osa

  Skoro na rynku nie ma ruchu kołowego w zasadzie - co stoi na przeszkodzie, by w I stolicy Polski posadzić piękne, symboliczne, dęby? Taki żywy, piękny symbol królewskiego miasta do miana jakiego aspiruje Gniezno ? A nie jakieś dziadowskie krzaczki, rachityczne drzewka, i inne wynalazki...

 • Link do komentarza Dorota środa, 02 czerwca 2021 21:58 napisane przez Dorota

  Mam nadzieję, że na Rynku zostaną ustawione kosze uliczne , które pozwolą na SEGREGACJĘ ODPADÓW. Zgodnie z obecnie panującym kierunkiem w naszym kraju, zmierzającym do ochrony naszego środowiska. Kosze takie są eksploatowane na przykład, na stacjach paliwowych firmy ORLEN. Może by tak władze miasta Gniezna wzięły przykład z tej polskiej firmy !!

 • Link do komentarza Hobbit środa, 02 czerwca 2021 21:30 napisane przez Hobbit

  Fantastyczna wiadomość.

 • Link do komentarza Gniezniak środa, 02 czerwca 2021 20:56 napisane przez Gniezniak

  Rynek w Gnieźnie to kpina, polecam zobaczyć dla porównania rynek w Chojnicach dwa razy mniejszych od,, metropolii,, Gniezno

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 02 czerwca 2021 17:59 napisane przez mieszkaniec

  A czy jest zgoda autora przebudowy Rynku?

 • Link do komentarza Endriu środa, 02 czerwca 2021 17:40 napisane przez Endriu

  Nareszcie zmienią wygląd rynku!!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane