poniedziałek, 03 maja 2021 10:15

Upamiętniono 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

W skromnej formie i bez żadnych wydarzeń mijają tegoroczne obchody upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

Tegoroczne obchody, podobnie jak w ubiegłym roku, przebiegają w okrojonej formie, jak wiele innych tego typu wydarzeń. Także i dzisiaj, kiedy obchodzona jest 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jednego z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu historycznym Polski, upamiętniona została ona jedynie w ograniczonym zakresie.

W poniedziałkowe przedpołudnie na placu przykatedralnym pojawiła się grupa przedstawicieli samorządu lokalnego oraz harcerzy, którzy złożyli kwiaty pod pomnikiem Bolesława Chrobrego. Pomnik ten, ustawiony jako jeden z pierwszych po odzyskaniu niepodległości, już przed wojną gromadził uczestników wszystkich większych uroczystości patriotycznych, stając się symbolem niezależności odrodzonej Polski. Mimo iż Konstytucja 3 Maja uchwalona została zbyt późno, by ochronić kraj przed upadkiem, to stanowiła ona dowód patriotycznych dążeń, który podtrzymywał ducha w podzielonym przez zaborców społeczeństwie przez 123 lata niewoli.

2 komentarzy

 • Link do komentarza qter poniedziałek, 03 maja 2021 13:17 napisane przez qter

  "Witaj dniu Trzeciego Maja,

  Który wolność nam zwiastujesz,

  Pierzchła już ciemiężców zgraja,

  Polsko, dzisiaj triumfujesz!

  Witaj Maj..."
  Niech Święto Konstytucji nas jednoczy bez względu na poglądy , bo to należy się wszystkim pokoleniom Polaków walczących z ciemiężców zgrają by Polska była wolna.

 • Link do komentarza rezigiusz poniedziałek, 03 maja 2021 10:56 napisane przez rezigiusz

  Przypomnę tylko ze dziś OSTATNIA SZANSA OTRZYMAĆ GEN SZYMPANSA w Dniu Święta Konstytucji 3 Maja w 230 rocznice jej uchwalenia PREPARATU MEDYCZNEGO podczas EKSPERYMENTU MEDYCZNEGO od Rządu Rzeczypospolitej Polskiej bez rejestracji za free i bez kolejki - sorry skłamał bym niektórzy czekali całą noc - taki był materiał na jednej stacji TV :-)

  Widzę tylko ze sama POKOmuna bo za PiS są członkowie partii obecnie przewodniczącego Pana Czarzastego która to pomoże przegłosować FUNDUSZ ODBUDOWY czyli długi na pokolenia dla naszego Państwa w imię "solidarności pokoleniowej" jak to zaciąganie kredytów przez Miasto Gniezno argumentuje za zwyczaj jeden z urzędników który jest z-cą obecnego Szefa Magistratu

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane