wtorek, 27 kwietnia 2021 14:10

Bp Krzysztof Wętkowski mianowany ordynariuszem we Włocławku

 

Sprawujący od 9 lat funkcję biskupa pomocniczego Krzysztof Wętkowski, decyzją papieża Franciszka został mianowany nowym ordynariuszem diecezji włocławskiej. 

W południe 27 kwietnia Nuncjatura Apostolska powiadomiła o decyzji papieża. Dotychczas pełniący posługę we Włocławku bp Wiesław Mering zrezygnował z niej, a nowym biskupem włocławskim mianowany został dotychczasowy bisku pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej Krzysztof Wętkowski. 

- Idę do starej, pięknej diecezji związanej z wieloma świętymi i męczennikami. To przecież ziemia św. Faustyny Kowalskiej, św. Maksymiliana Marii Kolbego, bł. bp. Michała Kozala i innych. Jestem spokojny mając takie wstawiennictwo - mówił bp Krzysztof Wętkowski, przyjmując decyzję papieża. 

- Cieszę się, że Ksiądz Biskup zostaje w naszej metropolii, że wciąż będzie związany z Gnieznem, miejscem, w którym został ochrzczony, w którym przyjął święcenia kapłańskie, w którym przez tak wiele lat owocnie dla Kościoła pracował - przekazał abp Wojciech Polak Prymas Polski podczas uroczystego odczytania decyzji papieża i jednocześnie przekazał na ręce nowego biskupa włocławskiego cząstkę relikwii św. Wojciecha. 


Biskup Krzysztof Wętkowski urodził się 12 sierpnia 1963 r. w Gnieźnie. Po ukończeniu miejscowego II Liceum Ogólnokształcącego rozpoczął studia i formację kapłańską w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 4 czerwca 1988 r. w katedrze gnieźnieńskiej z rąk Prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Był wikariuszem w parafii farnej pw. św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy (obecnie katedra bydgoska). Wypełniał także obowiązki kapelana bp. Jana Nowaka, wówczas biskupa pomocniczego gnieźnieńskiego i wikariusza biskupiego Prymasa Polski dla miasta Bydgoszczy. W 1989 r. podjął studia specjalistyczne z zakresu prawa kanonicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, uwieńczone tytułem doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Po powrocie do Gniezna został mianowany najpierw rzecznikiem prasowym i referentem ds. środków społecznego przekazu, a później kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, którą to funkcję pełnił nieprzerwanie przez 17 lat. W 2004 roku otrzymał godność kanonika gremialnego Kapituły Prymasowskiej. Gdy przyjmował nominację w gronie tym było ośmiu jego profesorów z czasów seminaryjnych oraz proboszcz rodzinnej parafii. Był również wykładowcą w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie oraz adiunktem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od października 2012 roku pełni funkcję wikariusza generalnego archidiecezji gnieźnieńskiej. Sakrę biskupią przyjął 22 grudnia 2012 r. w katedrze gnieźnieńskiej z rąk Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka. Jest członkiem Rady Prawnej KEP, członek Kościelnej Komisji Konkordatowej i przewodniczącym Zespołu Roboczego ds. Nowelizacji Statutu i Regulaminu KEP.

Cytaty i życiorys za: archidiecezja.pl

3 komentarzy

  • Link do komentarza Rafał środa, 28 kwietnia 2021 20:49 napisane przez Rafał

    Proboszcz katedry to już raczej tylko kanapa emeryta... Katedrze przydałby się młody, prężny, z otwartą głową...

  • Link do komentarza Maks środa, 28 kwietnia 2021 07:14 napisane przez Maks

    Konkretny, twardy gość, szkoda, że to on z Gniezna odchodzi.

  • Link do komentarza Dziekan wtorek, 27 kwietnia 2021 15:28 napisane przez Dziekan

    Gratulacje dla Księdza Biskupa Ordynariusza. Czas zacząć myśleć o Jego następcy..... może kurialny czy proboszcz nowym Biskupem pomocniczym??

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane