czwartek, 22 kwietnia 2021 21:20

Harmonogram i zasady rekrutacji do szkół średnich

  Artykuł sponsorowany

Dla ósmoklasistów ostatnie dni w szkołach podstawowych upływają nieubłaganie. Pod koniec maja napiszą egzaminy, a wraz z końcem roku szkolnego rozpocznie się rekrutacja do liceów, techników i szkół branżowych. Poznajcie szczegółowy harmonogram rekrutacji do szkół średnich oraz zasady naboru na rok 2021!

Harmonogram egzaminów ósmoklasisty i rekrutacji do szkół średnich

Uczniowie w tym roku napiszą egzaminy dość późno, bo dopiero pod koniec maja – 25 maja zaplanowano sprawdzenie wiedzy z języka polskiego, 26 maja z matematyki a 27 maja uczniów czeka egzamin z języka obcego nowożytnego. Kiedy ósmoklasiści otrzymają wyniki? Ogłoszenie jest zaplanowane na 2 lipca, natomiast do 9 lipca zdający otrzymają świadectwa egzaminacyjne.

Jak wygląda harmonogram rekrutacji? Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło, że wniosek o przyjęcie do szkoły średniej z dokumentami będzie można składać od 17 maja 2021 r. do 21 czerwca 2021 r. Termin ten nie obowiązuje w szkołach niepublicznych, w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Milenium rekrutacja już wystartowała i potrwa do 29 czerwca 2021 r. Uczniowie będą mogli dołączyć do swojego wniosku dokumenty egzaminacyjne w późniejszym terminie. Wyniki rekrutacji do szkół średnich zostaną ogłoszone natomiast 2 sierpnia.

Zasady rekrutacji

Rekrutacja do szkół średnich w 2021 roku będzie się odbywała wyłącznie online. Uczniowie powinni zacząć od wypełnienia elektronicznego kwestionariusza kandydata, uzupełniając informacje odnośnie danych osobowych, poprzedniej szkoły, danych opiekunów oraz preferowanych kierunków.

Kolejnym krokiem jest złożenie kompletu dokumentów rekrutacyjnych. Jakie dokumenty zależy przygotować? Potrzebne będą, m.in. dwa zdjęcia legitymacyjne, świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz świadectwo egzaminu ósmoklasisty. Informacje na temat wymaganych dokumentów znajdują się na stronach internetowych szkół średnich, m.in. TUTAJ. Ze względów bezpieczeństwa dokumenty należy dostarczyć w wyznaczonym przez szkołę, indywidualnym terminie.

Następnym krokiem jest postępowanie rekrutacyjne, podczas którego weryfikowane są dane kandydata i obliczane są punkty rekrutacyjne. Jak liczyć punkty do liceum? Należy wziąć pod uwagę oceny na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, wyniki egzaminów ósmoklasisty oraz zachowanie. Można zdobyć dodatkowe punkty za szczególne osiągnięcia, np. za udział w olimpiadach a także za aktywność na rzecz innych ludzi, np. w organizacji charytatywnej. Szczegółową punktację znajdziecie TUTAJ.

Wyniki rekrutacji ósmoklasiści poznają 2 sierpnia 2021.

Możesz zapisać się już dziś!

Rekrutacja w szkołach publicznych startuje od 17 maja, natomiast szkoły niepubliczne mogą wydłużyć ten termin, aby dać kandydatom więcej czasu na działanie. W Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Milenium rekrutacja już wystartowała – można zapisać się w każdej chwili. Ponadto Milenium w trakcie rekrutacji nie bierze pod uwagę wyników egzaminu ósmoklasisty – między innymi ze względu na trudną sytuację uczniów spowodowaną pandemią. Jakie atuty powinny zwrócić uwagę ósmoklasistów?

  • Ponadstandardowa liczba godzin – szkoła oferuje uczniom więcej godzin lekcyjnych niż w szkołach publicznych (z niektórych przedmiotów nawet dwukrotnie, zobacz porównanie TUTAJ. W ten sposób uczniowie przerabiają cały materiał w szkole z nauczycielem, a praca w domu jest ograniczona do minimum. Więcej godzin to także więcej czasu na powtórki materiału do matury.
  • Małe grupy – oddziały klasowe w Milenium są znacznie mniejsze niż innych szkołach. Dzięki temu żaden uczeń nie jest dla nauczyciela anonimowy, a zagadnienia mogą być tłumaczone w sposób indywidualny. Taki sposób prowadzenia zajęć jest nie tylko bardziej wygodny, ale przede wszystkim bardziej efektywny.
  • Wysoki poziom nauczania – to atut poparty mocnymi argumentami. Dzięki doskonałym wynikom matur, Akademickie Liceum Ogólnokształcące Milenium zajęło 18 miejsce w Wielkopolsce w prestiżowym rankingu liceów magazynu Perspektywy 2021. To najlepszy wynik, jaki osiągnęła kiedykolwiek gnieźnieńska szkoła średnia.

1 komentarz

  • Link do komentarza Julian niedziela, 25 kwietnia 2021 01:18 napisane przez Julian

    Egzaminy dla 8-klasistów? Kpina i jaja. Uczą się TYLKO do egzaminów a potem tłumoki przychodzą i nie wiedzą, że NIE WOLNO dzielić przez zero. No ale teraz można, politycy potrafią

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane