wtorek, 20 kwietnia 2021 09:00

93% deklaracji PIT w formie elektronicznej

 

Zostały jeszcze niespełna dwa tygodnie na złożenie deklaracji podatkowych. To ostatni czas na to, by zdecydować się na przekazanie 1%.

W skali całego kraju 91% wszystkich dotychczas złożonych zeznań PIT wpłynęło do urzędów skarbowych w formie elektronicznej. W samej Wielkopolsce w przypadku najpopularniejszego formularza PIT-37 to średnio aż 94%, a w powiecie gnieźnieńskim e-deklaracje stanowią ok. 93% wszystkich złożonych PIT-ów. To pokazuje, że taka forma stanowi spore ułatwienie i jest przystępna dla większości płatników.

Termin składania deklaracji mija z końcem kwietnia i jest to ostatnia szansa, by przekazać swój 1% na konkretną organizację użytku publicznego lub osobę potrzebującą. W przypadku tej pierwszej nazwę i numer KRS można znaleźć na stronie 1procent.gniezno.eu

Urząd Skarbowy w Gnieźnie przypomina, że najprościej można rozliczyć się w usłudze Twój e-PIT, dostępnej w serwisie e-Urząd Skarbowy (e-US) na stronie podatki.gov.pl. Można tam znaleźć przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową zeznania PIT-37, PIT-38 oraz PIT-28 i PIT-36 dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Po sprawdzeniu i ewentualnym uzupełnieniu dodatkowych danych, wystarczy kilka kliknięć, by zeznanie podatkowe trafiło bezpośrednio do urzędu skarbowego.

- W wyniku rocznego rozliczenia PIT statystycznie więcej osób otrzymuje zwrot nadpłaconego podatku niż musi podatek dopłacić. Nawet, jeśli w tym roku znajdziemy się w tej drugiej grupie, warto pamiętać, że sam fakt złożenia zeznania PIT nie oznacza, że w tym samym momencie musimy dokonać wpłaty podatku - mówi rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, Małgorzata Spychała-Szuszczyńska – „Ważne, aby zrobić to do końca kwietnia na indywidualny rachunek podatkowy (mikrorachunek podatkowy).

Indywidualny numer rachunku do wpłaty należnego podatku znaleźć można po zalogowaniu do e-Urzędu Skarbowego. Informacje związane z rozliczeniem podatku PIT za 2020 r., podatnicy znajdą na stronie podatki.gov.pl w dedykowanej zakładce Twój e-PIT.

Urząd Skarbowy przypomina, że w sytuacjach, w których istnieje konieczność osobistej wizyty w tej instytucji, należy pamiętać, że jest ona możliwa wyłącznie po wcześniejszym umówieniu się i rezerwacji terminu i godziny. Najprościej zrobić to przez internet za pomocą elektronicznego formularza, dostępnego na stronie podatki.gov.pl.

.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane