piątek, 16 kwietnia 2021 14:12

Obchody odpustu św. Wojciecha

 
Obchody odpustu św. Wojciecha archiwum redakcji

Tegoroczne obchody odpustowe Patrona Miasta po raz drugi będą znacznie odbiegać od tych, jakie tradycyjnie organizowano od lat.

Kilka tygodni temu przekazaliśmy, że odwołany został tegoroczny jarmark z okazji uroczystości świętowojciechowych, ale mimo to planowane są niewielkie wydarzenia nawiązujące do tego wydarzenia. Dzieje się to po raz drugi z wiadomej wszystkim przyczyny - podobnie odwołano ubiegłoroczne obchody. Dziś także opublikowano informację o tym, jaki przebieg będą miały same uroczystości kościelne. 

Ze względu na aktualnie panującą sytuacją epidemiczną w naszej Ojczyźnie oraz utrzymanie dotychczasowych obostrzeń sanitarnych, tegoroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, które były zaplanowane na 24 i 25 kwietnia z udziałem Episkopatu Polski, zostały ograniczone do Mszy św. odpustowej, którą będę sprawował w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie w niedzielę 25 kwietnia o godz. 10.00. Homilię podczas sumy odpustowej wygłosi biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński - poinformował abp Wojciech Polak Prymas Polski. Oznacza to też, że nie będzie tradycyjnej procesji z relikwiami ulicami miasta.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, jakie są dostępne dla wiernych w bazylice na Wzgórzu Lecha, na przykatedralnym placu zostanie ustawiony telebim, na którym będzie wyświetlane nabożeństwo z katedry. Ponadto wierni chcący uczestniczyć w Mszy świętej będą mogli oglądać ją za pośrednictwem TV Polonia oraz na stronie archidiecezji. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane