czwartek, 15 kwietnia 2021 09:20

Chcą uporządkować dawne cmentarze ewangelickie wokół Gniezna

 
Chcą uporządkować dawne cmentarze ewangelickie wokół Gniezna Cmentarz w Gębarzewie po akcji uprzątnięcia

Wyjątkowa inicjatywa, na którą nasz region czekał od dłuższego czasu - społecznie, oddolnie, planowane jest uporządkowanie wszystkich cmentarzy ewangelickich, znajdujących się na terenie gminy Gniezno. Do tej pory takie inicjatywy pojawiały się jedynie w poszczególnych wsiach.

Na terenie Gminy Gniezno jest ich prawdopodobnie dziesięć, a w całym powiecie gnieźnieńskim może być kilkadziesiąt. W samym Gnieźnie zlokalizowane są cztery nekropolie z czego tylko dwie w jakiejś formie są upamiętnione, a o istnieniu pozostałych nie przypomina nic - ani tablica, ani chociażby skromny krzyż. Wszystkie te miejsca w regionie cechują się tym samym - w większości są zapomniane, zapuszczone i niekiedy zaśmiecone. Teraz może się to zmienić.

- Podczas dzisiejszej wycieczki rowerowej postanowiliśmy zobaczyć kto spoczywa na tym cmentarzu. Niestety cmentarz jest zniszczony, zaniedbany i ktoś z niego zrobił sobie wysypisko śmieci. Jest mi wstyd, że niektórzy Polacy nie potrafią uszanować miejsca pochówku człowieka. To jest barbarzyństwo. Cmentarz w Mnichowie jest jednym z wielu takich przykładów - pisał kilka dni temu Maciej Mądry, który wybrał się na dawny cmentarz ewangelicki w Mnichowie, znajdujący się przy szosie prowadzącej do Czerniejewa. W pobliżu znajduje się jeszcze jeden - w rejonie między Dalkami a Kokoszkami. Dawniej znajdowała się tam wieś Arndtshain, a na niewielkim cmentarzu, położonym przy polnej drodze, można odnaleźć groby z nazwiskiem Arndt. Kolejne znajdują się w Osińcu, Jankowie Dolnym, Kalinie, Piekarach, Wełnicy, Strzyżewie Smykowym i Strzyżewie Paczkowym oraz w Modliszewie.

Przykład tego, jak dbać o takie miejsca, dało swojego czasu Rakowo w gminie Czerniejewo. Cztery lata temu informowaliśmy także o inicjatywie mieszkańców Gębarzewa, którzy uporządkowali cmentarz ewangelicki w swojej wsi. Teraz oba przypominają, że poza wiekowymi gdzieniegdzie domami, te okolice mają także inną historię (zobacz relację: Zmarłym modlitwa, a żyjącym wdzięczność za pamięć).

- Przez te działania chcemy zahamować dalszą degradację tych miejsc oraz pomóc bliskim w odszukaniu swoich przodków - informuje Maciej Mądry. Cmentarze ewangelickie w większości są opuszczone od II wojny światowej, a na niektórych pochówki odbywały się jeszcze w PRL-u. Niemniej, w większości stanowią zarośnięte, zaśmiecone punkty na mapie, z których gdzieniegdzie wystają fragmenty nagrobków - te, które ocalały i nie zostały zniszczone. Po uprzątnięciu terenu, ocalałe groby mają zostać zewidencjonowane, by rodziny w przyszłości mogły odnaleźć miejsca spoczynku swoich przodków.

Wczoraj w Modliszewie odbyło się pierwsze robocze spotkanie grupy, która chce się podjąć - dosłownie - rewitalizacji tych miejsc. Cmentarz w tej miejscowości znajduje się przy drodze ekspresowej S5, na pograniczu lasu, a o jego istnieniu przypomina tablica. I to w sumie tyle, bo na jego terenie spod stert liści wystają jedynie fragmenty kilku nagrobków, a gdzieniegdzie znajdują się liczne śmieci. Każdy taki cmentarz to ogromna ilość pracy do wykonania - wycinki zarośli i samosiejek, uprzątnięcia odpadków, przeszukania ziemi w poszukiwaniu zasypanych nagrobków itp. Do działań planuje się zaangażować lokalne społeczności, a jak pokazuje przykład podobnej, oddolnej akcji w powiecie wrzesińskim - takie działania mają sens. Będziemy im kibicować, brać czynny udział i pokazywać, by zachęcić innych do podobnych działań.

 


Skąd się wzięło tyle cmentarzy ewangelickich w naszym regionie? Pierwsze dekady zaboru pruskiego w XIX wieku były dla naszego regionu bardzo łagodne, a restrykcje władz niemieckich ograniczały się do kwestii, które nie natrafiały na większy opór społeczny.

Zmiana przyszła dopiero w drugiej połowie XIX wieku, a w zasadzie to w ostatniej ćwierci. To z tym okresem wiązało się zaostrzenie polityki pruskiego zaborcy, polegającej na rugowaniu wszelkich śladów polskości. Jednym z jej elementów była kolonizacja wschodnich kresów cesarstwa, na terenie których znajdowało się także Gniezno. Założenia były proste - Komisja Kolonizacyjna wykupywała gospodarstwa od zadłużonych Polaków lub też zakładała nowe wsie, osiedlając sprowadzonych z głębi kraju Niemców. W efekcie, w ciągu kilkudziesięciu lat, Gniezno było otoczone licznymi osadami typowo niemieckimi - chociażby w Dalkach, Mnichowie, Piekarach, Osińcu, Jankowie Dolnym itp. Nowi mieszkańcy nie mieli tu swoich korzeni, ale osiedlali się mając nadzieję na dostatnie życie przy wsparciu państwa. Umieralność w tym czasie była większa, niż obecnie, toteż wraz z potrzebą życia, pojawiła się też i ta dotycząca wiecznego spoczynku. Dlatego w pobliżu osad, które były koloniami, zakładano cmentarze ewangelickie. Ostatni wierni tego wyznania, którzy pozostawali na tej ziemi, byli na nich chowani w latach 60. i 70. XX wieku. 

Na terenie Gniezna cmentarze ewangelickie znajdowały się przy ul. Roosevelta (obecnie Park Trzech Kultur), ul. Sobieskiego (obecnie znajduje się na nim przedszkole), ul. Gajowej (brak śladu w terenie) oraz w rejonie ul. Pobiedziskiej (brak śladu w terenie, częściowo zabudowany). 

8 komentarzy

 • Link do komentarza gminny piątek, 07 maja 2021 20:10 napisane przez gminny

  Doris, opanuj się, co ma proboszcz katolickiego kościoła do ewangelickiego cmentarza? Tyle, co Ty, więc zabierz się za porządkowanie i nie wskazuj innych, bo to najprościej. Cmentarze innych wyznań nie są i nigdy nie były pod jurysdykcją Kościoła Katolickiego. A tak po prawdzie to komunistyczne władze robiły wszystko, by te miejsca jak najszybciej uległy dewastacji, natomiast wkładały wiele wysiłku i pieniędzy w groby radzieckie. To było normalne?

 • Link do komentarza Paput niedziela, 18 kwietnia 2021 16:28 napisane przez Paput

  Polakom się nie podoba zachowanie ludności miejscowej na Kresach wobec polskich grobów. A co się dzieje w polsce? TO SAMO. Tu swolocz i tam swolocz.

 • Link do komentarza adas1001 sobota, 17 kwietnia 2021 08:30 napisane przez adas1001

  Przy polnej drodze z Łopienna na Mieleszyn jest też bardzo zaniedbany, zaśmiecony i rozkradziony w latach powojennych, cmentarz ewangelicki. To kim byli ci Niemcy i jaki element społeczeństwa stanowili, to oddzielna historia... Za miejscowych Polaków wypada jednak się wstydzić. Grób czy to Niemca, czy Ruska już nie jest już wrogiem, okupantem, komunistą, faszystą... Jest tylko grobem a na groby się nie sra, jeśli posiada się choćby śladowe ilości szacunku i kultury.

 • Link do komentarza Doris piątek, 16 kwietnia 2021 19:56 napisane przez Doris

  Taki cmentarz znajduje się w Łopiennie, zgłaszałam proboszczowi. Jak widać kk nie jest zainteresowany, mają inne sprawy do załatwienia.

 • Link do komentarza wizytator parafialny piątek, 16 kwietnia 2021 04:52 napisane przez wizytator parafialny

  Inicjatywa społecznie bardzo potrzebna.Zaniedbane cmentarze ewangielickie znajdują się w gminie Mileszyn i niedaleko Mieleszyna są jeszcze w Kowalewie , Dziadkówku , Popowie Tomkowym , Mielnie oraz Laskowie niedaleko Mieleszyna .Wszystkie są zaniedbane i zaśmiecone. w Dziadkówku to nawet rolnik zaorał drogę prowadzącą do cmentarza a sam cmentarz zamienił na składowisko .

 • Link do komentarza Mieszkaniec czwartek, 15 kwietnia 2021 15:42 napisane przez Mieszkaniec

  Takie miejsce jest również na wyjeździe z Mieleszyna do Klecka po stronie prawej. Wymaga uwagi

 • Link do komentarza ciekawy czwartek, 15 kwietnia 2021 13:27 napisane przez ciekawy

  Ile pieniędzy od Niemców na uporzadkowanie ich cmentarzy się państwo spodziewacie ?

 • Link do komentarza ciekawy czwartek, 15 kwietnia 2021 13:23 napisane przez ciekawy

  Ile pieniędzy od Niemców na uporzadkowanie ich cmentarzy się państwo spodziewacie ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane