czwartek, 01 kwietnia 2021 08:24

Strefa płatnego parkowania ma obowiązywać także w nocy

 

Jeszcze w tym roku na terenie centrum Gniezna ma zostać wprowadzona całodobowa strefa płatnego parkowania.

Dwa lata po ostatnich dużych zmianach Strefie Płatnego Parkowania, mają zostać dokonane istotne modyfikacje. Do tej pory za postój pojazdów płacić należy w godzinach od 9 do 18 (w podstrefie zielonej od 8 do 16), a ceny są uzależnione od ulicy, na której się parkuje. 

Jak udało się nam nieoficjalnie dowiedzieć, planowane jest wprowadzenie całodobowej strefy płatnego parkowania we wszystkich istniejących już podstrefachWedług naszych ustaleń, powodem, dla którego planuje wprowadzić się takie rozwiązanie, są niskie przychody z opłat za parkowanie w ubiegłym roku. Jednocześnie znalezienie wolnego miejsca w ciągu dnia w ścisłym śródmieściu wciąż graniczy z cudem. Dlatego trwają prace nad tym, by strefa płatnego parkowania zaczęła obowiązywać także w nocy, co ma zwiększyć rotację miejsc postojowych i zniechęcić mieszkańców centrum do pozostawiania samochodów na ulicy, blokując w ten sposób miejsce przez całą dobę. Zmiany mają objąć także wszystkie duże parkingi m.in. pod targowiskiem, przy ul. 3 Maja czy na terenie koszar (ten ostatni dotąd nie był objęty opłatami). 

Wprowadzenie nowego systemu nastręcza jednak dodatkowych kosztów. W planach jest bowiem m.in. wymiana parkometrów. Część tych, które istnieją, nie mają bowiem podświetlanych ekranów, co byłoby utrudnieniem dla osób chcących pobrać bilet po zmroku. Ponadto przewiduje się zatrudnienie kolejnych pracowników, dzięki czemu można byłoby wprowadzić trzy zmiany pracujące na okrągło, także w nocy.

Zakłada się również, że nocne ekipy kontrolerów trzeba będzie wyposażyć w latarki, tablety, a na mniej oświetlonych ulicach mają korzystać z noktowizorów. Do pracy na nocnej zmianie zachęcać mają różne dodatki funkcyjne oraz nagrody - w tym celu planuje się utworzenie funduszu wczasów pracowniczych z możliwością bezpłatnych wyjazdów do Jankowa Dolnego, Skorzęcina lub Gołąbek, gdzie odbywać się będą "wczasy słoneczne", uzupełniające dni utracone na pracy po zmroku.

Co ważne - nie mają ulec zmianie opłaty za parkowanie - wszędzie mają być takie same, jak obecnie i mają one obowiązywać również w nocy.

Ostatnia z istotnych zmian przewiduje się także wprowadzenie do regulaminu SPP nowego punktu. Zakłada on iż w przypadku stwierdzenia braku opłaconego biletu za postój, kontrolerzy wspólnie ze Strażą Miejską będą mogli przyjść do mieszkania właściciela pojazdu (nawet w nocy) i zażądać natychmiastowego uiszczenia opłaty oraz nałożonej grzywny. Takie działanie ma z góry zniechęcać do ignorowania płatności ma być prowadzone w początkowym etapie obowiązywania nowych godzin.

Ponadto dodatkowe zmiany w regulaminie SPP, które zostaną teraz wprowadzone, mają dać w przyszłości możliwość łatwiejszego powiększenia strefy płatnego parkowania o tereny poza centrum - na Winiarach oraz Tysiącleciu.

Obecnie przygotowywana jest już dokumentacja związana z przyszłymi przetargami, a projekt uchwały ma zostać przedłożony w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Całodobowa strefa parkowania miałaby zostać wprowadzona docelowo od 31 września br.

Prima Aprilis! 

20 komentarzy

 • Link do komentarza bluemangno sobota, 03 kwietnia 2021 21:45 napisane przez bluemangno

  Cytuję "Jednocześnie znalezienie wolnego miejsca w ciągu dnia w ścisłym śródmieściu wciąż graniczy z cudem." Brak miejąca parkingowego a likwidowane ul Warszawskiej na poczet ścieżki rowerowej gdzie przejedzie tamtędy ok 5 rowerów na tydzień. Zlikwidowanie 28 miejsc postojowych. Stanowczo NIE

 • Link do komentarza Zorro czwartek, 01 kwietnia 2021 23:55 napisane przez Zorro

  Dobry żart. Ale najbardziej śmieszą mnie ci, którzy spinają się w komentarzach.

 • Link do komentarza gnieźnianin czwartek, 01 kwietnia 2021 22:37 napisane przez gnieźnianin

  Podoba mi się ten punkt: "Ostatnia z istotnych zmian przewiduje się także wprowadzenie do regulaminu SPP nowego punktu. Zakłada on iż w przypadku stwierdzenia braku opłaconego biletu za postój, kontrolerzy wspólnie ze Strażą Miejską będą mogli przyjść do mieszkania właściciela pojazdu (nawet w nocy) i zażądać natychmiastowego uiszczenia opłaty oraz nałożonej grzywny." Będzie to niebywała okazja mieszkańca Gniezna do osobistego poznania i kontaktu z władzami Straży i Strefy i to gdzie, we własnym domu!!!

 • Link do komentarza avalon czwartek, 01 kwietnia 2021 20:04 napisane przez avalon

  Taka prosta zagadka dla ludzi która może być jednak za trudna dla członków PO-PiSu (AWS). Mieszkańcy w większości mają wykupione abonamenty na parkowanie i zgodnie z ich warunkiem, mogą parkować ile chcą i o każdej godzinie. Co się zmieni jak wprowadzą opłaty w nocy?

  PS. Centrum już się wyludnia. Kiedyś największa dzielnica miasta z liczbą ludności około 19 tysięcy. Obecnie pozostała połowa z dawnej liczby mieszkańców. Wprowadźcie kolejne podatki, restrykcje i kary na innych osiedlach a Gniezno straci resztę mieszkańców pozostałych budynków wielorodzinnych. Mieszkanie w tej miejscowości stanie się po prostu zbyt uciążliwe i obarczone zbyt ciężkimi do zaakceptowania restrykcjami. Września, Pobiedziska, Witkowo i inne miasta czekają na Gnieźnian.

 • Link do komentarza Jankowska Gizela czwartek, 01 kwietnia 2021 16:32 napisane przez Jankowska Gizela

  Brawo PRIMA APRILIS !

 • Link do komentarza DuchOwNy czwartek, 01 kwietnia 2021 16:19 napisane przez DuchOwNy

  Prima aprimis !!!

 • Link do komentarza harekjop czwartek, 01 kwietnia 2021 15:10 napisane przez harekjop

  Z pewnych źródeł wiem, że na peryferiach strefy kontrolerzy mają atakować małymi grupkami a centrum będzie przeczesywane tyralierą w poszukiwaniu pojazdów bez biletu parkingowego.

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT czwartek, 01 kwietnia 2021 15:07 napisane przez Marek ZYGMUNT

  Świetny kawał na "Prima a aprilis".

 • Link do komentarza Gnieznianka czwartek, 01 kwietnia 2021 14:02 napisane przez Gnieznianka

  Dobry żart na Prima Aprilis. A te wczasy to strzał w dziesiątkę!!

 • Link do komentarza Zoja czwartek, 01 kwietnia 2021 12:18 napisane przez Zoja

  Wszystko fajnie ale tak późna data to strata kasy od wszystkich turystów w sezonie letnim. Lepiej wprowadźcie to od 31 kwietnia.

 • Link do komentarza Kasia czwartek, 01 kwietnia 2021 10:53 napisane przez Kasia

  Prima Aprilis

 • Link do komentarza Mieszkaniec czwartek, 01 kwietnia 2021 10:17 napisane przez Mieszkaniec

  Małe wpływy z zeszłego roku sa spowodowane decyzja urzędu miasta o zwolnieniu z oplat za postu. Wprowadzenie nocnej strefy spowoduje, że ludzie mieszkajacy w centrum beda zmuszeni do zakupu abonametu

 • Link do komentarza Merkury czwartek, 01 kwietnia 2021 09:39 napisane przez Merkury

  Ale jajca :) prima aprilis :)

 • Link do komentarza Kibic czwartek, 01 kwietnia 2021 09:30 napisane przez Kibic

  Pryma a prylis, bo innego wytłumaczenia nie ma.

 • Link do komentarza Mieszkaniec czwartek, 01 kwietnia 2021 09:22 napisane przez Mieszkaniec

  Fantastyczny pomysł!!!! Super. Tylko zróbcie jeszcze strefę na Tajwanie, pustachowie, Ustroniu i Winiarach, bo to przecież też Gniezno. Jeśli mamy demokratycznie podchodzić do tematu to wszyscy równo. To oczywiście drwina. Puknijcie się w głowę. Jakim prawem i w oparciu o jaką podstawę prawną pracownik czy strażnik miejski może w nocy zapukać do drzwi? Projekt ten świadczy o braku elementarnej wiedzy w zakresie przepisów prawa. No cóż jaki pan taki kram.

 • Link do komentarza Damian czwartek, 01 kwietnia 2021 09:22 napisane przez Damian

  Gdzie i kiedy można składać podania do pracy w strefie? Interesuje mnie wyłącznie praca na III zmianie, bo żona pracuje tylko na I zmianie więc pasuje mi taka robota że względu na opiekę nad dziecmi.

 • Link do komentarza Babcia czwartek, 01 kwietnia 2021 09:20 napisane przez Babcia

  świetnie, wreszcie będzie można pod nocnym zaparkować!!

 • Link do komentarza Edi czwartek, 01 kwietnia 2021 09:11 napisane przez Edi

  Prawie uwierzyłem :)

 • Link do komentarza mieszkaniec czwartek, 01 kwietnia 2021 09:03 napisane przez mieszkaniec

  Chciwość i jeszcze raz Chciwość . Tak nasz nasz prezydent Budasz pokazuje "gdzie ma ludzi" mieszkających w centrum !

 • Link do komentarza Marek Dener czwartek, 01 kwietnia 2021 08:48 napisane przez Marek Dener

  PRIMA APRILIS!!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane