środa, 03 marca 2021 13:04

Zarząd Powiatu apeluje o wsparcie. Poseł: „To jest kompletna kompromitacja”

 

W odpowiedzi na wczorajszy apel wicestarosty Anny Jung, a także wcześniejszych wypowiedzi przedstawicieli Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego, poseł Zbigniew Dolata uważa, że nie jest adresatem słów o wsparcie przy działaniach ws. przeniesienia oddziałów z "Dziekanki" do szpitala powiatowego.

W trakcie wczorajszej konferencji w Starostwie Powiatowym, która nakreślała sytuację oddziału neurologicznego oraz leczenia udarów w szpitalu "Dziekanka" i ewentualnego przeniesienia ich do Szpitala Pomnik Chrztu Polski, wicestarosta wystosowała słowny apel. Skierowany on został do posła Zbigniewa Dolaty, jako przedstawiciela ugrupowania rządzącego, który może mieć wpływ na podejmowanie w tej sprawie działania po stronie NFZ, a także na szczeblu ministerialnym. 

Parlamentarzysta postanowił odnieść się do sprawy obrony ZOL: - Czas pokaże, czy ta walka i ta kompromitacja, bo finał jest wielką kompromitacją Platformy Obywatelskiej, Zarządu Powiatu, którzy chcieli ten zamach na ZOL zrobić, bo do samego końca właściwie o to walczyli, bo świadczą o tym to, że 9 godzin pracownicy ZOL-u i rodziny stali pod Starostwem i marzli, a w tym czasie Zarząd Powiatu i Rada Powiatu sobie obradowała - mówił Zbigniew Dolata, dodając iż można było tę decyzję ogłosić znacznie wcześniej.

W odpowiedzi na apel o wsparcie w sprawie oddziałów poseł odpowiedział: - Apel jest naprawdę kuriozalny. Wszyscy oczywiście wiedzą, że są dwie możliwości pozyskania dla szpitala udarówki i neurologii - jedna to jest cesja kontraktu z "Dziekanki" do szpitala powiatowego, czyli porozumienie między Urzędem Marszałkowskim, gdzie rządzi koalicja Platformy, SLD i PSL ze Starostwem Powiatowym, gdzie rządzi koalicja Platformy z SLD. To pierwsza sprawa. Druga - jeśli nie doszłoby do tego porozumienia, to jest konkurs ogłoszony przez NFZ. Tu, tak jak w przypadku cesji, szpital musi spełnić określone warunki, między innymi lokalowe. Jeśli szpital by tych warunków nie spełnił, to ani cesja nie jest możliwa, ani wygranie konkursu. Władze powiatu i dyrekcja szpitala powinny wziąć się natychmiast do pracy, aby przygotować się do przejęcia tych dwóch oddziałów. Za co oni biorą pieniądze? Za co bierze pieniądze dyrekcja szpitala? Chyba za to, żeby tego typu rzeczy wykonywać. To jest teraz tylko mydlenie oczu ludziom - stwierdził poseł. Później dodał, że nieumiejętność "dogadania się" między przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego i Starostwa Powiatowego, jest "dziwaczne". 

Jak dalej przyznał parlamentarzysta, prośbę o wsparcie w działaniach uważa za niestosowną: - Składanie apeli do posła czy ministra - tu minister nie ma nic do rzeczy. Minister nie przyjedzie do Gniezna i nie spowoduje, żeby powiat czy dyrekcja szpitala wykonała te zadania, do których zostały powołane. Apel kuriozalny, nietrafiony i pan starosta się kompromituje wygłaszając takie apele i wszyscy ci, którzy również takie apele wygłaszają. To jest kompletna kompromitacja - mówił Zbigniew Dolata, dodając iż oczywiście może się spotkać z Zarządem Powiatu Gnieźnieńskiego: - Wytłumaczę im po raz setny, bo być może trzeba tych tłumaczeń więcej. To są ludzie, którzy pewne rzeczy nie od razu w lot chwytają, władze powiatu mają pewien problem z taką lotnością i umiejętnością wyciągania wniosków z oczywistych faktów - ironizował poseł. Jak dalej dodał: - Nie ma żadnej trzeciej drogi, czyli Zbigniew Dolata czy minister zdrowia, który podejmuje decyzje poza systemem. Nie ma czegoś takiego. Żyjemy w państwie prawa - stwierdził zainteresowany i dalej dodał, że nie jest prawdą, że doświadczenie w kontynuacji działalności odgrywa najważniejszą rolę w przypadku konkursu ogłoszonego przez NFZ: - Jeśli szpital nie będzie spełniał określonych warunków do prowadzenia tych oddziałów to oczywiście tego konkursu nie wygra. Dlatego teraz jest czas na to, żeby Starostwo i dyrekcja szpitala przygotowały szpital do przejęcia udarówki i neurologii. 

12 komentarzy

 • Link do komentarza Jarosław czwartek, 04 marca 2021 11:20 napisane przez Jarosław

  Ja pana skreślam panie Dolata. Mówców i głosicieli różnych fanaberii było już wielu, następny jest niepotrzebny. W Sejmie reprezentuje pan ludzi, którzy pana wybrali, czy tylko ekipę z Nowogrodzkiej?

 • Link do komentarza Janek 1941 czwartek, 04 marca 2021 11:16 napisane przez Janek 1941

  Dawno temu poeta powiedział: "Ksiądz wini Pana, a Pan wini Księdza. A nam zewsząd nędza." No tak panowie i jedni i drudzy jesteście do siebie podobni jak dwa ziarnka maku...

 • Link do komentarza wyborcy czwartek, 04 marca 2021 11:02 napisane przez wyborcy

  Pytanie dla tych wszystkich, co tak zaciekle odnoszą się do PiS. A co zrobiła Platforma Obywatelska i senator Gruszczyński będąc w senacie w ostatniej kadencji i czy pomagał samorządowi i jeżeli tak, to prosimy o przypomnienie tej pomocy?

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 03 marca 2021 23:57 napisane przez mieszkaniec

  Starosta myśli po staremu. Ale skończyły się czasy kolesiostwa, załatwiania, komplementowania władzy czy załatwiania pod stołem. Są jasne i przejrzyste reguły gry, są instytucje powołane do zawierania kontraktów, trzeba tylko się umieć za to zabrać i i opracować taką strategię działania, by stworzyć bez łamania prawa ( np. likwidacja ZOLu) to, co jest potrzebne i w takich warunkach, jakie sa optymalne dla ratowania życia na terenie naszego powiatu. Ze jest to niełatwe? No cóż, stanowisko objęte całkowicie dobrowolnie zobowiązuje.

 • Link do komentarza Artur Tiger Wiernowolski środa, 03 marca 2021 22:56 napisane przez Artur Tiger Wiernowolski

  Czy ktoś jeszcze chce głosować na KO POpaprańców? Jak długo jeszcze ta banda złodzieji, bezczelnych nierobów będzie na stołkach?

 • Link do komentarza Roman środa, 03 marca 2021 22:37 napisane przez Roman

  ja za PIS

 • Link do komentarza spoKO środa, 03 marca 2021 20:34 napisane przez spoKO

  Hehe, póki Zarząd był PiSu to pieniądze płynęły, a teraz nie jest PiSu więc jest be i załatwiamy pieniążki dla kolegi od badmintona:)

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 03 marca 2021 19:59 napisane przez mieszkaniec

  Gruszczyński nie daje rady i prosi o wsparcie Dolatę? No to kto jest w końcu tym gnieźnieńskim starostą i komu wyborcy powierzyli sprawy powiatu gnieźnieńskiego?

 • Link do komentarza wyborca środa, 03 marca 2021 19:30 napisane przez wyborca

  Niech wreszcie starosta Gruszczyński pokaże, czy potrafi zarządzać powiatem w trudnych sytuacjach. Chciał zostać starostą, nikt mu nie narzucał tej funkcji. To stanowisko nie jest lekkie, łatwe i przyjemne. Takich trudnych spraw będzie coraz więcej. A proszenie posła partii, na którą partia starosty od lat wylewa kubły pomyj jest niestosowne i niesmaczne.

 • Link do komentarza dozimy środa, 03 marca 2021 17:16 napisane przez dozimy

  Co ten Dolata znowu............

 • Link do komentarza Małgorzata Juszczak środa, 03 marca 2021 17:01 napisane przez Małgorzata Juszczak

  Udarówka i neurologia jest dla mieszkańców powiatu i Gniezna konieczna i bezdyskusyjna.Starostwo lekceważąc potrzeby naszej lokalnej społeczności, pokazuje jak daleko oderwane jest od rzeczywistości i co jest dla niego priorytetem.

 • Link do komentarza iks de środa, 03 marca 2021 14:05 napisane przez iks de

  Jedni drugich warci, a ty pacjencie leż i umieraj.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane