piątek, 26 lutego 2021 08:00

Na granicy powiatu gnieźnieńskiego pojawił się... żubr!

 
Na granicy powiatu gnieźnieńskiego pojawił się... żubr! źródło: Nadleśnictwo Łopuchówko

Jak informują nas mieszkańcy gminy Kiszkowo, na obszarze graniczącym z Puszczą Zielonką zauważony został żubr, który przywędrował tu prawdopodobnie z okolic Wałcza.

O niecodziennym gościu poinformowali nas mieszkańcy okolic Dąbrówki Kościelnej w gminie Kiszkowo. Jak przekazali, na pograniczu lasu i gospodarstw w rejonie tej wsi, a także leżącego niedaleko Karczewka, zauważony zostało nietypowe jak na ten region zwierzę. Informację tę potwierdza zarządzające tym obszarem Nadleśnictwo Łopuchówko, które poinformowało, że żubr prawdopodobnie przywędrował w te okolice z rejonu Wałcza, zmierzając w kierunku południowym. 

- Żubr przetrwał dzięki działaniom leśników  - od ponad 90 lat w Polsce trwa program ochrony żubra. Restytucja zaczęła się od przywiezienia do specjalnej zagrody w Puszczy Białowieskiej z ogrodu zoologicznego w Berlinie pierwszych żubrów, które dały początek odtwarzanej populacji. Dziś, dzięki wspólnym wysiłkom leśników i przyrodników możemy cieszyć się największym w Polsce i na świecie stadem żubrów - informuje nadleśnictwo.

Wobec żubra, który jest największym ssakiem w Europie, należy zachować ostrożność i w przypadku zauważenia obserwować go z daleka. Mimo to zwierz w ostatnich dniach z zainteresowaniem podchodził także do gospodarstw, oglądając nowe okolice. Nadleśnictwo Łopuchówko apeluje, by w przypadku zauważenia zwierza, poinformować leśników o jego lokalizacji.

 

3 komentarzy

  • Link do komentarza Yeti piątek, 26 lutego 2021 23:20 napisane przez Yeti

    Podobno zwiewał, ile sił w nogach!

  • Link do komentarza zoolog piątek, 26 lutego 2021 19:06 napisane przez zoolog

    Popatrzył co się dzieje w naszym powiecie i zawrócił. Mądry ssak.

  • Link do komentarza Obserwator piątek, 26 lutego 2021 12:01 napisane przez Obserwator

    Tylko żeby jakiś myśliwy czy kłusol go nie ustrzelił!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane