Wydrukuj tę stronę
wtorek, 23 lutego 2021 08:36

Poległy gnieźnianin patronem nowej hali w jednostce wojskowej

 
Poległy gnieźnianin patronem nowej hali w jednostce wojskowej fot. st.szer. Patryk Szymaniec / 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana

Kilka dni temu odbyła się uroczystość, w trakcie której nowo wybudowanej hali widowiskowo-sportowej w jednostce wojskowej w Wędrzynie nadano imię poległego w Afganistanie mł. chor. Jarosława Maćkowiaka.

Wydarzenie miało miejsce w piątek 19 lutego w Wędrzynie, gdzie znajduje się baza 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Nowy obiekt służyć będzie szkoleniom żołnierzy służących w tej jednostce. 

Patronem obiektu został mł. chor. Jarosław Maćkowiak, gnieźnianin, który był żołnierzem w trakcie misji w Afganistanie i służył w ramach 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. 2 czerwca 20211 roku, kiedy jego patrol w prowincji Ghanzi zaatakowali talibowie, wraz z dwoma innymi żołnierzami został ranny - zmarł wkrótce po przewiezieniu do szpitala polowego. Miał 27 lat, a w wojsku był od pięciu lat. Po sprowadzeniu do Polski został pochowany 9 czerwca 2011 roku na cmentarzu przy ul. Witkowskiej w Gnieźnie.

W trakcie piątkowej uroczystości, pełniący obowiązki dowódczy 17 WBZ płk Wojciech Ziółkowski złożył meldunek dowódcy generalnemu Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Jarosławowi Mice. 

Po podniesieniu flagi państwowej i odśpiewaniu przez uczestników uroczystości hymnu nastąpiło odczytanie informacji o nadaniu hali sportowej, imienia poległego w Afganistanie żołnierza 17 WBZ śp. młodszego chorążego Jarosława Maćkowiaka. - Poległy, poza tym, że był świetnym żołnierzem i dowódcą, był także utytułowanym sportowcem, wielokrotnym mistrzem WP w tenisie stołowym - napisano na stronie 17 WBZ. Wśród gości wydarzenia była także najbliższa rodzina poległego, a także inni wojskowi.

Galeria

1 komentarz