Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 15 lutego 2021 15:22

Mieszkańcy Osińca chcą zmiany nazwy ulicy w Gnieźnie

 
Mieszkańcy Osińca chcą zmiany nazwy ulicy w Gnieźnie źródło: Google Street View

Problemy z nawigacją, dotarciem służb do zdarzenia, a także lokalizacją posesji przez kurierów - z takimi przypadkami mają do czynienia mieszkańcy podgnieźnieńskiego Osińca. Chcą, by to Gniezno zmieniło nazwę swojej ulicy.

Problem nie jest nowy i występuje od dawna. Powody są jednak dwa - ulica Osiniec, która kiedyś była drogą gruntową i o znaczeniu lokalnym, a teraz łączy ul. Witkowską ze strefą przemysłową. Drugim aspektem jest nazwa osiedla występująca na wielu mapach jako "Kawiary-Osiniec". 

- Wszystkie te lokalizacje charakteryzują się tym samym kodem pocztowym. Jest to bardzo kłopotliwa i problematyczna sytuacja. Od lat zmagamy się z trudnościami związanymi z dotarciem osób trzecich pod właściwy adres. Podając w google maps adres np. Osiniec 6, nawigacja nie prowadzi do posesji Osiniec 6, a na ul. Osiniec w m. Gniezno - czytamy w petycji, która została opublikowana w internecie i można się pod nią podpisywać. 

Skąd wziął się ten problem? W okresie międzywojennym oraz później w PRL-u, kiedy po raz ostatni powiększano obszar Gniezna o kolejne wsie, w granice miasta nie wciągnięto ich wszystkich w całości. Przykładem dzisiaj są m.in. Dalki, Piekary czy Winiary. Jako osiedla w części znajdują się na terenie Gniezna, a jako wsie - w gminie Gniezno. Osiniec do Gniezna został włączony częściowo jeszcze przed wojną, a sama nazwa ulicy została nadana w 1934 roku. Wtedy jednak były to odległe, podmokłe peryferia miasta, słabo zaludnione, toteż przez lata nikt się nie przejmował funkcjonowaniem tych samych nazw w różnych miejscach.

Problemy z ustaleniem adresu może mieć też bardzo niebezpieczne skutki: - Ogromne niebezpieczeństwo pojawia się w sytuacji kiedy potrzebna jest pomoc służb specjalnych (pogotowie, straż pożarna itp.). Kilka lat temu jedna z Mieszkanek m. Osiniec uległa wypadkowi na terenie swojej posesji. Karetka stała na skrzyżowaniu ul. Cechowej z ul. Leśną i nie wiedziała gdzie się udać ponieważ nawigacja prowadziła ją na ul. Osiniec, gdzie nie było wówczas takiego nr posesji jaki podała osoba wzywająca pomoc. Wydłużyło to niestety czas dotarcia pomocy do osoby poszkodowanej. Jakiś czas później była podobna sytuacja. Inny Mieszkaniec m. Osiniec potrzebował pomocy. Nie mógł liczyć na towarzystwo i opiekę innego domownika w czasie oczekiwania na karetkę, ponieważ osoba ta musiała nawigować ją i wyczekiwać na ulicy, aby nie błądziła, zamiast udzielać doraźnej pomocy. W ostatnim czasie sytuacja powtórzyła się kilkakrotnie. Karetka jechała do chorego ponad godzinę, ponieważ nawigacja znów kierowała na ul. Osiniec. A nie trzeba w tym miejscu wspominać jak istotne znaczenia ma każda sekunda, jeśli chodzi o czas w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego - czytamy w petycji.

Już kilka lat temu w momencie przebudowy ul. Osiniec pojawiła się sugestia na obradach Rady Miasta, by zmienić tę nazwę. Sprawa jednak pozostała nieruszona. Potem w 2019 roku do Urzędu Miejskiego miał trafić wniosek o zmianę nazwy ul. Osiniec, ale jak twierdzą pomysłodawcy, został on odrzucony ze względu na koszty związane z takim procesem.

- Nazwa wsi Osiniec funkcjonuje od wielu lat. We wsi Osiniec zamieszkuje zdecydowanie więcej osób, aniżeli przy ul. Osiniec, co zdecydowanie przemawia za tym, aby dla poprawy komunikacji dokonać zmiany w nazwie ulicy - przekonują mieszkańcy Osińca, zachęcając do podpisywania ich wniosku.

Link do petycji

17 komentarzy