niedziela, 21 lutego 2021 11:40

99 dni do egzaminu ósmoklasisty – wskazówki dla rodziców

  Artykuł sponsorowany

Do egzaminu ósmoklasisty zostało 99 dni, a myśli uczniów oraz rodziców coraz częściej kierują się w stronę innego, ważnego wydarzenia – wyboru odpowiedniej szkoły średniej. Aby ułatwić tą trudną decyzję przygotowaliśmy specjalną listę - sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze liceum.

► Ilość godzin lekcyjnych

Kluczowym aspektem jest ilość godzin lekcyjnych z poszczególnych przedmiotów, dlatego zanim wybierzesz liceum, sprawdź, jaki ramowy plan lekcji oferuje dana szkoła. Szybko da się tutaj zauważyć przewagę liceów niepublicznych – podczas gdy publiczne placówki posiadają z góry narzucony harmonogram, szkoły prywatne mogą zaoferować więcej zajęć – z niektórych przedmiotów nawet dwukrotnie (porównanie znajdziesz TUTAJ). W efekcie cały materiał realizowany jest w szkole, a uczniowie mają mniej nauki w domu i więcej wolnego czasu na rozwijanie własnych zainteresowań.
 

► Przygotowanie do matury (rozszerzenia) i ilość godzin z języków obcych

Przed wyborem liceum koniecznie sprawdź, czy szkoła oferuje dodatkowe zajęcia przygotowujące do matury rozszerzonej oraz egzaminów językowych. Nie wszystkie szkoły mają to w swojej ofercie – dlatego wielu uczniów korzysta z korepetycji i zajęć dodatkowych chcąc nadrobić materiał. Przykładowo, dodatkowy angielski 2 razy w tygodniu i korepetycje z 1 lub 2 przedmiotów maturalnych 1 -2 razy w tygodniu to koszt nawet 400 – 600 zł miesięcznie. Warto więc dokładnie sprawdzić ofertę szkół, by mieć świadomość ewentualnych wydatków związanych z dodatkowymi zajęciami.
 

► Wyniki uczniów z egzaminów

Wyniki egzaminów w danej placówce to jeden z najlepszych drogowskazów dla przyszłego licealisty, ponieważ doskonale obrazują one poziom nauczania w szkole. Zanim dokonasz wyboru sprawdź, jak dane liceum plasowało się na tle wyników maturalnych w mieście, powiecie oraz województwie. Informacji możesz zaczerpnąć ze strony CKE – zobacz zestawienie dla Gniezna TUTAJ. Możesz też zobaczyć i porównać osiągnięcia w corocznie publikowanym Rankingu Perspektyw (kliknij tutaj by zobaczyć ranking) https://licea.perspektywy.pl/2021/rankings
 

► Pory dnia, w jakich odbywają się lekcje

Ze względu na powszechny problem przepełnienia szkół z powodu podwójnych roczników, nauka w szkołach średnich często odbywa się na 2 zmiany – aż do godzin wieczornych. Przez najbliższe lata rozpoczęcie lekcji we wszystkich szkołach publicznych wyłącznie w godzinach porannych lub przedpołudniowych będzie raczej niemożliwe. Dlatego warto dokładnie sprawdzić, w jakich godzinach w danej szkole odbywają się zajęcia.
 

► Sprawnie działający system nauczania zdalnego

W obecnej sytuacji nauka młodzieży odbywa się zdalnie. Przy wyborze nowej szkoły zwróć uwagę, jak placówka poradziła sobie z przeniesieniem nauki ze szkoły do domów uczniów. Lepiej unikać szkół, które zdecydowały  się na wysyłanie pakietów kilkudziesięciu zadań w formie papierowej lub przez Internet, gdyż jest to rozwiązanie zbyt obciążające dla uczniów. Młodzież powinna na bieżąco w trakcie e-lekcji wraz z nauczycielem rozwiązywać zadania oraz mieć możliwość ciągłych konsultacji.
 

► Dobre przygotowanie na wymarzone studia

Choć temat studiów może się ósmoklasistom wydawać bardzo odległy, to jednak warto zastanowić się, jaki wpływ na dalszą karierę młodego człowieka będzie miał wybór liceum. Aby z łatwością dostać się na najlepsze studia, a później zdobyć wymarzoną pracę, sprawdź poziom nauczania języków obcych oraz wachlarz zajęć fakultatywnych oferowanych przez placówkę. Nauka dodatkowego języka, zajęcia z łaciny czy AutoCAD’a na pewno zaprocentują na dalszych szczeblach edukacji i kariery!

 

Nasze zestawienie to drogowskaz, który powinien uporządkować myśli i ułatwić wybór szkoły. Wiemy, że dla młodych ludzi taka decyzja może być bardzo trudna i budzić wiele obaw. W końcu liceum oznacza 4 lata edukacji, które niewątpliwie wpłyną na dalszą karierę ósmoklasisty! Kierując się tymi uniwersalnymi wyznacznikami dobrej szkoły zarówno uczniowie jak i rodzice, nie powinni obawiać się, że dokonają niewłaściwego wyboru. Życzymy powodzenia!

5 komentarzy

 • Link do komentarza DANIEL sobota, 20 lutego 2021 21:37 napisane przez DANIEL

  Kiedyś 15 latek miał oliwę w głowie i był mądrzejszy niż dzisiaj nie jeden 30 latek. A 15latki dzisiaj mają rozum dziecka 5 letniego, bo wszystko robią za nich rodzice.

 • Link do komentarza sio_partia piątek, 19 lutego 2021 09:33 napisane przez sio_partia

  Jeśli w wieku 15 lat opuszczając mury szkoły podstawowej twoje dziecko rodzicu jest ignorantem bez wpojonych zasad i wartości to żadna szkoła średnia go nie 'poprawi'. Nadal wychowanie leży po stronie rodziców!. Ale o tym obecni rodzice zapomnieli i z wygody zrzucają wine na szkołę za swoje zaniedbania w wychowaniu własnych dzieci.

 • Link do komentarza Anna wtorek, 16 lutego 2021 20:57 napisane przez Anna

  Dużo ważniejsze niż wyniki w szkole są dyscyplina i wychowanie moralne dzieci, które mają szacunek do dyrekcji i nauczycieli. Jestem dumna, że moje dzieci chodziły do katolickiej szkoły na Orzeszkowej w Gnieźnie, gdzie mogły się nauczyć wartości i sobie poradzą w tym lewicowym świecie.

 • Link do komentarza Marta wtorek, 16 lutego 2021 08:28 napisane przez Marta

  Nie mogę się zgodzić. Pracuję z młodzieżą i wiem, że nawet najprostsze decyzje mogą się okazać dla nich trudne, dlatego rada kogoś starszego bardzo pomaga. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ósmoklasista przeczytał ten artykuł razem z rodzicem.

 • Link do komentarza DANIEL poniedziałek, 15 lutego 2021 11:14 napisane przez DANIEL

  Rodzice niech się nie wtrącają,bo niektórzy mają niespełnione ambicje i w swych dzieciach widzą siebie. A młodzież zaś jest nieszczęśliwa. Niech idą za głosem serca.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane