Wydrukuj tę stronę
środa, 10 lutego 2021 13:01

Właściciele nieruchomości powinni pamiętać o odśnieżaniu chodnika

 

W związku z ostatnimi opadami śniegu, przypomina się  przypominamy właścicielom i administratorom budynków o obowiązku odśnieżania chodników oraz usuwania lodowych sopli i z zalegającego na dachach śniegu.

W ostatnich dniach zawitała u nas zima i biały puch przykrył wszystko dookoła. I choć wiele osób uważa widok ośnieżonych drzew, budynków czy dróg za wspaniały, to nie należy zapominać, że zimowa aura może być niebezpieczna. Nie tylko zalegający na drogach śnieg może stanowić zagrożenie. Śliskie i zasypane śniegiem lub błotem chodniki, szczególnie przy ciągach komunikacyjnych, mają duży wpływ na bezpieczeństwo pieszych.

Również śnieg zalegający na dachach budynków może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go na bieżąco z dachów płaskich o dużych powierzchniach. Zapewne niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jeden metr sześcienny puchu śniegowego może ważyć nawet 200 kg, a śniegu mokrego około 800 kg. To ogromne obciążenie dla konstrukcji dachów, które pod naporem ciężaru mogą się zarwać. Dlatego, aby zapobiec tego typu sytuacjom, należy pamiętać o regularnym usuwaniu śniegu, zwłaszcza na budynkach o dużych powierzchniach dachowych.

Zgodnie z prawem budowlanym właściciel i zarządca nieruchomości ma obowiązek usuwania śniegu z chodnika, a w przypadku dachu - nadmiaru śniegu oraz tworzących się sopli. Za niedopilnowanie tego obowiązku prawo budowlane przewidziało grzywnę, a w skrajnych przypadkach uchylania się od tego obowiązku także karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

źródło: KPP Gniezno (opr)

14 komentarzy