środa, 10 lutego 2021 13:01

Właściciele nieruchomości powinni pamiętać o odśnieżaniu chodnika

 

W związku z ostatnimi opadami śniegu, przypomina się  przypominamy właścicielom i administratorom budynków o obowiązku odśnieżania chodników oraz usuwania lodowych sopli i z zalegającego na dachach śniegu.

W ostatnich dniach zawitała u nas zima i biały puch przykrył wszystko dookoła. I choć wiele osób uważa widok ośnieżonych drzew, budynków czy dróg za wspaniały, to nie należy zapominać, że zimowa aura może być niebezpieczna. Nie tylko zalegający na drogach śnieg może stanowić zagrożenie. Śliskie i zasypane śniegiem lub błotem chodniki, szczególnie przy ciągach komunikacyjnych, mają duży wpływ na bezpieczeństwo pieszych.

Również śnieg zalegający na dachach budynków może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go na bieżąco z dachów płaskich o dużych powierzchniach. Zapewne niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jeden metr sześcienny puchu śniegowego może ważyć nawet 200 kg, a śniegu mokrego około 800 kg. To ogromne obciążenie dla konstrukcji dachów, które pod naporem ciężaru mogą się zarwać. Dlatego, aby zapobiec tego typu sytuacjom, należy pamiętać o regularnym usuwaniu śniegu, zwłaszcza na budynkach o dużych powierzchniach dachowych.

Zgodnie z prawem budowlanym właściciel i zarządca nieruchomości ma obowiązek usuwania śniegu z chodnika, a w przypadku dachu - nadmiaru śniegu oraz tworzących się sopli. Za niedopilnowanie tego obowiązku prawo budowlane przewidziało grzywnę, a w skrajnych przypadkach uchylania się od tego obowiązku także karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

źródło: KPP Gniezno (opr)

14 komentarzy

 • Link do komentarza Gnieźnianin piątek, 12 lutego 2021 11:51 napisane przez Gnieźnianin

  Ale za to trasa wokół Jeziora Winiary odśnieżona

 • Link do komentarza wilk czwartek, 11 lutego 2021 20:20 napisane przez wilk

  A komuna z jej utrwalaczami w urzędzie miasta i powiatu budaszem i gruszką mają w d...mieszkańców,to co jest na drogach na Winiarach ,Tysiącleciu i mieście zakrawa juz pod kodeks karny!!! Ale pewno ta samorządowa sitwa,także w innych miastach w Polsce,sponsorowana za obce pieniądze,jak się okazuje,będzie zwalac winę na.......pisiorow albo lepiej na Jarosława,że specjalnie nasłał ostrą zimę ze wschodu,aby szerzyć niepokoj!!!! Bo już gdzie niegdzie takie głosy paranoików się odzywaja....

 • Link do komentarza Damazy czwartek, 11 lutego 2021 18:34 napisane przez Damazy

  Oli, chodnik przy którym jest zatoka parkingową należy do Miasta. Odśnieżanie i sprzątanie też. A, że tego nie robi? No cóż, jaki pan, taki kram!

 • Link do komentarza Mieszkanka środa, 10 lutego 2021 23:03 napisane przez Mieszkanka

  To może miasto niech też pamięta o odśnieżaniu chodników? Prywatne chodniki dawno odśnieżone, a miejskie chyba czekają na roztopy..

 • Link do komentarza Zmotoryzowany środa, 10 lutego 2021 21:08 napisane przez Zmotoryzowany

  A jaka jest kara za niedosniezanie ulic?

 • Link do komentarza DZ środa, 10 lutego 2021 20:08 napisane przez DZ

  Chodnik należy do miasta i niech miasto oniego dba a nie szuka frajera do roboty bo przywilejów brak. Dużo wyjeżdżam i w innych regionach Polski nie ma takich tradycji tylko Wielkopolska coś próbuje wybzdużyć a reszta ma nato zlew..

 • Link do komentarza Valdi środa, 10 lutego 2021 18:57 napisane przez Valdi

  Chodnik który bezpośrednio nie przylega do posesji nie należy odśnieżać, ponieważ ten obowiązek należy do zarządcy drogi, dziwne, że tego prawa się nie podaje.

 • Link do komentarza gruby środa, 10 lutego 2021 18:49 napisane przez gruby

  A co z odśnieżaniem dróg w mieście do jasnej ciasnej!!!!!!!!!

 • Link do komentarza Oli środa, 10 lutego 2021 17:22 napisane przez Oli

  A co jeśli na chodniku jest strefa za którą straż kasuje. Też mam odśnieżać czy to wtedy chodnik miastowy?bo gdyby był mój to bym nie musiał płacić za parkowanie przed posesją

 • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 10 lutego 2021 16:37 napisane przez Mieszkaniec

  Zima chodznik nalezy do posesji ale w reszte miesięcy nalezy juz do drogi publicznej.

 • Link do komentarza sio_pis środa, 10 lutego 2021 15:38 napisane przez sio_pis

  Przecież płacimy podatki to nam powinni odśnieżyć - czy to tak nie działa ???

 • Link do komentarza qter środa, 10 lutego 2021 15:36 napisane przez qter

  A czy prawo budowlane przewiduje karę dla prezydenta miasta za nieusuwanie śniegu i muld lodowych z jezdni?

 • Link do komentarza Daniel środa, 10 lutego 2021 14:29 napisane przez Daniel

  A do odśnieżania miasta powinni być brani menele i więźniowie, a nie menel chleje a więzień do góry brzuchem leży.

 • Link do komentarza rezigiusz środa, 10 lutego 2021 13:40 napisane przez rezigiusz

  To chyba logiczne.Szkoda że nie ma ARTYKUŁU jak UM ma w "pompie" odśnieżanie ulic oraz chodników będących pod nadzorem tej że instytucji.

  Ul.Jeziorna jadąc od Katedry - masakra
  Ul.Łaskiego - masakra
  Ul.Czysta - masakra

  Do tego z STERT ŚNIEGU zrobiono sobie STREFY WYŁĄCZONE Z RUCH.

  To wogóle jakaś kpina. Przypomnę ze Miasto też ma psi obowiązek utrzymania dróg i chodników w stanie nie w kategorii 3 i 4 ale też bezpiecznej.

  Na "głupizne" pieniądze są ale na to co jest obowiązkiem statutowym już nie ma.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane