piątek, 05 lutego 2021 13:26

Jest intencja na porozumienie w sprawie ZOL-u

 

Starostwo Powiatowe oraz Urząd Marszałkowski wypracowały intencję, jak uzyskać porozumienie w sprawie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.

ZOL ma przejść pod kuratelę szpitala "Dziekanka", ale jednocześnie pozostanie w dotychczasowym budynku i z tym samym personelem.  W zamian przekazane zostaną oddziały neurologii i leczenia udarów do szpitala powiatowego - taką intencję zaprezentowali dzisiaj starosta Piotr Gruszczyński oraz członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Paulina Stochniałek na konferencji w Starostwie Powiatowym. Przed budynkiem obecni byli przedstawiciele pracowników i rodzin pacjentów z ZOL-u.

- Złożyliśmy taką propozycję, że my jako samorząd powiatowy jesteśmy gotowi przekazać na okres długoletni, bezkosztowo czyli w użyczenie ten obiekt, nawet 10 lat czy bezterminowo, żeby ci ludzie mogli nadal tam przebywać. Ze strony pani marszałek pojawiła się deklaracja, że wszyscy pracownicy, zaczynając od personelu białego do administracyjnego, zostaną przejęci i mają gwarantowane te przywileje - przekazał starosta Piotr Gruszczyński dodając iż takie porozumienie zostało wypracowane trzy dni temu i obecnie można już o nim mówić z nadzieją, że zostanie zrealizowane: - W tym momencie dla Gniezna pojawia się olbrzymia szansa, że jeśli otrzymamy tą cesję, to udarówka i neurologia, która była przypisana do naszego miasta od wielu lat, nadal tutaj będzie. Nie ukrywam, że moim głównym celem było od samego początku zbudowanie takiego kompromisu, który w tym mieście zatrzyma psychiatrię, a jednocześnie da nam gwarancję, że będziemy mogli leczyć tych, którzy będą korzystać z udarówki i neurologii. Rocznie z obu oddziałów korzysta około 3 tysiące pacjentów, z czego większość z powiatu gnieźnieńskiego. Jego brak byłby więc odczuwalny dla wielu osób w naszym regionie.

Jak wspomniał starosta, porozumienie ma zostać zawarte na piśmie i w jego tworzeniu mają wziąć udział przedstawiciele wszystkich stron - Szpitala "Dziekanka", Szpitala Pomnik Chrztu Polski, ZOL oraz reprezentant rodzin pacjentów. 

- Szpital "Dziekanka" absolutnie specjalizuje się w leczeniu i opiece nad osobami z chorobami psychicznymi. Stąd też koncepcja, aby to jednak połączyć. Ten teren należał do "Dziekanki", on 40 lat temu został przekazany samorządowi przy okazji przekształceń, ale to było w strukturach szpitala, także można powiedzieć, że wracamy do korzeni. Z drugiej strony należy przyjrzeć się funkcjonowaniu neurologii i udarówki i temu, gdzie w nowoczesnej medycynie ona powinna być umiejscowiona. Tu nie ma żadnych wątpliwości, że szpital psychiatryczny nie jest dobrym miejscem. Pod koniec czerwca kończy się okres sieciowania szpitali i "Dziekanka" nie będzie już brany pod uwagę przy kolejnym sieciowaniu i ten kontrakt na udarówkę i neurologię będzie uwolniony. Ponieważ jednak historycznie są one przypisane do Gniezna, stąd też pomysł, żeby stworzyć możliwości, aby nadal pozostał w Gnieźnie - przekazała Paulina Stochniałek dodając, że to dobra okazja, by przez cesję przejąć oddziały bez straty oddziałów dla pacjentów.

Przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego przekazała, że nie ma obaw co do tego, że wszyscy pracownicy utrzymają zatrudnienie: - Ja wiem, że wszelkie zmiany, także własnościowe, zawsze budzą jakieś obawy. Nic nie jest wieczne, ale my nie dysponujemy własnymi zasobami specjalistów, którzy dziś mogliby wejść na teren ZOL-u i zastąpić pracowników. Nigdy nie było takiego pomysły i nie ma takich możliwości. Dzisiaj każda opiekunka, pielęgniarka, pielęgniarz, każdy lekarz, szczególnie w zakresie psychiatrii, są na wagę złota. To jest jeden z najbardziej potrzebnych nam kierunków i nigdy nie było takiej obawy, że te osoby będą zwalniane - mówiła, zapewniając iż to, żeby pacjenci mieli ciągle tych samych opiekunów, jest bardzo ważne. Jak dalej dodała, pracownicy będą mieli dalej obawy, dopóki nie zobaczą tych deklaracji na piśmie, ale tu pierwszy krok musi zrobić Rada Powiatu Gnieźnieńskiego, by rozpocząć proces podejmowania porozumienia.

7 komentarzy

 • Link do komentarza kierownik poniedziałek, 08 lutego 2021 11:08 napisane przez kierownik

  do obserwujący nadal : A bo widzisz ich wypowiedzi w mediach różnią się od tych, które padają na spotkaniach z załogą ZOLU. W świat idzie taka informacja, a w rzeczywistości jest inna prawda. Zobaczycie kilka miesięcy i przyznacie rację "zolowcom"

 • Link do komentarza Życzliwy sobota, 06 lutego 2021 20:52 napisane przez Życzliwy

  Do familia. Sądzę że jesteś przekonany/przekonana co do dobrych zamiarów starosty i wice marszałek. to powiem ci tak. Za kilka miesięcy będziesz sam/sama wzywać telewizję bo pacjentów przeniosą na dziekanke do swoich budynków bo jeśli od wielu lat nie moga otrzymać kontraktu na zol na sto parę pacjentów tylko dostali trzydzieści kosztem innych to nadal go nie dostaną! Dobro pacjenta w ich działaniach się nie nie liczy. Chodzi tylko o PLN.

 • Link do komentarza personalny sobota, 06 lutego 2021 16:48 napisane przez personalny

  Ciekawe co komu obiecali, że tak łatwo im poszło.

 • Link do komentarza OBSERWUJĄCY NADAL ... sobota, 06 lutego 2021 15:32 napisane przez OBSERWUJĄCY NADAL ...

  Dziwne to...wszystko jest załatwione, pacjenci zostają, praca jest (choć ponoć jednak nie dla wszystkich) to o co chodzi jeszcze, skoro pracownicy jeszcze na coś czekają...może faktycznie zająć się teraz dobrze dopracowaną umową stron i rządać dobrych układów....no tak, ale tym musi się zająć, ktoś kto ma mózg ,a nie sieczkę w głowie...może ktoś pomoże zolowcom to załatwić, bo oni sami już nie wiedzą czego chcą....dziwne to prawda? Jak się nie ogarną to w lipcu urz. marszałkowski z całym dobytkiem ich wciśnie na budy Dziekanki. Powodzenia.

 • Link do komentarza Tomek piątek, 05 lutego 2021 17:50 napisane przez Tomek

  Większych przyłbic dla tego krócioka nie było ...

 • Link do komentarza Biuro piątek, 05 lutego 2021 14:13 napisane przez Biuro

  Ale z Gruchy polityk. Marszałek nie radził sobie z oddziałami to je oddaje a w zamian dostaje perfekt instytucje. Ograli kogoś jak dziecko. Chyba go nie lubią w swojej partii.

 • Link do komentarza familia piątek, 05 lutego 2021 13:40 napisane przez familia

  Czy nie można było rozmawiać o takim rozwiązaniu z ZOLem i jego personelem od początku? Czy trzeba było wiecowania, telewizji, dziennikarzy i wzajemnych oskarżeń, żeby strona decydująca o zmianach zobaczyła, jak ważny jest dla wszystkich zainteresowanych los mieszkańców ZOLu? teraz tylko należy dobrze skonstruować umowę, niestety, na pewno nie obejdzie się bez zaskoczeń ze strony personelu, bo jednak ta placówka przestanie być samodzielna i pozostanie na garnuszku Dziekanki. I w tym może się pojawić wiele niespodzianek. Dlatego każde zdanie umowy powinno być dokładnie analizowane.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane