czwartek, 21 stycznia 2021 13:03

„13-latka porwana w Gnieźnie”. Uwaga na oszustów!

 
„13-latka porwana w Gnieźnie”. Uwaga na oszustów! zdjęcie nadesłane

W mediach społecznościowych rozsyłany jest link łudząco podobny do serwisów internetowych, którego nadawcy tylko czekają na to, by wyłudzić dane osobowe.

O sytuacji poinformował nas jeden z mieszkańców, który przesłał nam zrzut ekranu ze swojego telefonu. Jak nam przekazał, oszuści podszyli się w tym przypadku pod serwis internetowy. Końcówka tego adresu jest jednak zupełnie inna od standardowych i odsyła klikających pod stronę, gdzie może dojść do próby wyłudzenia danych, a jednocześnie link automatycznie rozsyła się dalej bez wiedzy właściciela konta. Po raz kolejny jako tytuł "artykułu" wybrano fałszywą informację o rzekomym porwaniu 13-latki na terenie Gniezna - takiego zdarzenia nie było. 

Podobna sytuacja pojawiła się także w innych miastach kraju i co jakiś czas metoda ta powraca do łask oszustów.

Policja apeluje o rozsądek - ostatnio także oszuści rozsyłali linki o rzekomym mężczyźnie, który zabił psa podczas transmisji na żywo. Po kliknięciu w celu zweryfikowania swojego wieku trzeba było się zalogować na konto - dane te jednak trafiały od razu do oszustów, pozwalając im na przejęcie profilu i wysyłaniu do znajomych próśb o kody BLIK. 

 

1 komentarz

  • Link do komentarza bobhaus czwartek, 21 stycznia 2021 17:44 napisane przez bobhaus

    No tak służby specjalne zamiast monitorować sieć i reagować na próby oszustwa. Zajmują się ,,monitorowaniem,, opozycji i inaczej myślących przy pomocy systemów inwigilacji Beethowen i Pegassus. I tak to wygląda. SBecja 2.0 reaktywacja.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane