środa, 13 stycznia 2021 07:35

Czwarty rok działalności nauczycielskiego klubu

  mnopr
Czwarty rok działalności nauczycielskiego klubu zdjęcie nadesłane

Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych "Gniazdo PL" podsumował czwarty rok swojej działalności, który mimo utrudnień był pełen aktywności oraz pracy edukacyjnej.

Od czterech lat w Gnieźnie działa stowarzyszenie, zrzeszające grupę nauczycieli działających na rzecz promocji wiedzy o Grodzie Lecha i ogólnie Polsce w ramach kontaktów ze szkołami w innych krajach. Aktywność ta przejawia się także realizacją różnych innych projektów edukacyjnych - tylko w 2020 roku było ich sześć. 

Choć początkowe plany na 2020 rok były bogate, to jednak sytuacja epidemiczna wymusiła ograniczenie kontaktów międzyludzkich. Mimo to w ramach prowadzonych spotkań czy wydarzeń m.in. wizyt gości zza granicy, jak Joanny Wesołowskiej ze Stowarzyszenia Włosko-Polskiego w Padwie, Ludmiłę Pawłowską nauczycielkę polonijną w Brazylii, Bogdana Strumińskiego z Chicago, Mirosławy Stachowiak ze Szkocji, Agnieszki Zawiszy i Salvadore Ravo z Włoch, którzy prowadzili zajęcia plastyczne dla nauczycieli itp. itd. W styczniu wydana została także publikacja "Nigdy więcej wojny", która trafiła na wszystkie kontynenty, na których działają środowiska polonijne. 

- W dobie ogłoszenia pandemii KNPiP GNIAZDO PL był na Facebooku łącznikiem ze światem w przekazywaniu informacji, jak współpracujący z nami nauczyciele przebywający na emigracji przeżywają ten trudny czas i jaka sytuacja panuje w danym kraju. Płynęły także do nas słowa otuchy, że jeszcze będzie dobrze. W tym czasie promowaliśmy wiele akcji, lekcji patriotycznych i muzycznych, literackich oraz szkoleń on-line, publikacji nt. zdalnego nauczania, konkursów plastycznych proponowanych przez polskie i polonijne placówki edukacyjne. Składaliśmy życzenia, przypominaliśmy o ważnych wydarzeniach historycznych z naszej przeszłości. Promowaliśmy filmy rodzimej produkcji. Obserwowaliśmy zajęcia on-line z udostępniającymi je nauczycielami i widzieliśmy jak radzą sobie w domu uczniowie. Nasi członkowie włączali się w akcje i licytacje ratujące chorym dzieciom życie. Udostępnialiśmy informacje dotyczące pracy dla nauczycieli - wymienia prezes stowarzyszenia Małgorzata Tomczak. Kolejny rok działalności to kolejne pomysły, których realizacja jest też uzależniona od aktualnej sytuacji w kraju i na świecie. Członkowie stowarzyszenia mają tylko nadzieję, że uda się je zrealizować z sukcesem tak, jak dotychczasowe działania.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane