poniedziałek, 11 stycznia 2021 07:45

Uczniowie poznali znaczenie wielkopolskiej „pyry”

  mnopr

Zakończono międzynarodowy projekt, realizowany przez Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych Gniazdo PL”, przebiegający pod nazwą „Królowa Pyra”.

Głównym celem projektu było przedstawienie znaczenia ziemniaka ze stron, z których go jeszcze dzieci nie znają oraz uświadomienie im, że ta zwyczajna roślina jest ważną częścią wielu dziedzin naszego życia. Projekt realizowano zarówno w nauczaniu tradycyjnym jak i zdalnym czyli był aktualny w dzisiejszych realiach związanych z pandemią na całym świecie.

Realizując projekt uczniowie poszukali informacje na temat historii ziemniaka, wykonali gazetki o jego uprawie, opisywali budowę i fizjologię ziemniaka, poznawali cykl uprawy ziemniaka, przeprowadzali doświadczenia, poznali wartości odżywcze ziemniaka i samodzielne wykonywali niektóre potrawy, poszukiwali i gromadzili produkty pochodzenia ziemniaczanego, wyszukiwali ziemniaka giganta oraz ziemniaka o ciekawym kształcie, brali udział w konkursie na najcięższego ziemniaka, wykonali „Cudaka – kartoflaka”, projektowali wzór na tkaninę ze stempli ziemniaczanych, samodzielne układali wierszyki, bajki i opowiadania o ziemniaku.

Uczestnicy projektu z Polski: Weronika Nowak kl. 3b z SP 10 w Gnieźnie, Aleksandra i Zuzanna Stefaniak kl.6 z SP 8 w Gnieźnie, Zosia Sienkiewicz kl. II b z SP 8 w Gnieźnie, Przedszkole nr 5 „Mali Przyrodnicy” , Przedszkole nr 3 „Kubuś Puchatek, Przedszkole nr 12 „Plastusiowo”, Przedszkole nr 10 „Janek Wędrowniczek”, Przedszkole nr 6 "Polne Kwiaty", Szkoła Podstawowa nr1, 5, 9 w Gnieźnie, Zespół Szkół w Jankowie Dolnym, Szkoła Podstawowa w Zdziechowie, III LO w Gnieźnie, Zespół Szkół Technicznych im. Papieża Jana Pawła II w Gnieźnie, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Gnieźnie

- Na zajęciach promowaliśmy Gniezno, województwo, a nawet Polskę. Cieszy nas fakt, że do realizacji zadań włączyły się szkoły polonijne. Przesłane sprawozdania i zdjęcia zostały wysłane do włodarzy miasta Gniezna i powiatu, oraz patronów honorowych projektu. Otrzymają je też szkoły polonijne i będą one dydaktyczną pomocą do pracy z dziećmi i młodzieżą. Przesłane przepisy na potrawy z pyry chętnie wykorzysta także środowisko polskie i polonijne – powiedziała pomysłodawczyni pomysłu Małgorzata Tomczak, prezes KNPiP Gniazdo PL.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane