sobota, 05 grudnia 2020 11:41

Najlepsi z I LO w graniu i projektowaniu gier

 

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego są mistrzami w tworzeniu gier komputerowych, ale także potrafią się zmagać między sobą w ramach wirtualnych rozgrywek.

W piątek miało miejsce oficjalne wręczenie wyróżnień i nagród uczniom "Pomnika", którzy w ostatnich miesiącach mieli okazję spotykać się wirtualnie nie tylko w ramach lekcji, ale także "zajęć dodatkowych". Spotkanie odbyło się w ramach konsultacji uczniowskich, dlatego wszyscy mogli stawić się w szkole, by odebrać osobiście wyróżnienia.

Na początku wręczono dyplomy finalistom Ogólnopolskiego Turnieju Trójgamicznego Tworzenia Gier Komputerowych: - Po ogłoszeniu konkursu przez T3G pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji, z całej Polski zgłosiły się zespoły z propozycjami tworzenia gier komputerowych. Nastąpiła wstępna weryfikacji, którą przeszło tylko 60 drużyn w skali całego kraju. Następnie uczniowie zostali podzieleni na trzy obszary, a my trafiliśmy do poznańskiego. Zespół został zaproszony do warsztatów i spotkań, gdzie z 12 zespołów wyłoniono 4 zwycięskie, które przeszły do półfinału. Wśród nich był nasz i brał udział w obozie programistycznym, podczas którego odbywały się zajęcia z dziedziny programowania, grafiki komputerowej i designerskiej - opowiadał Mateusz Nowakowski, nauczyciel informatyki z I LO. Chrobrzacy ostatecznie zwyciężyli w swoim obszarze, tworząc grę komputerową, promującą ekologię "Eko przygoda", która skierowana jest do najmłodszych, by uczyć ich dbania o przyrodę i otaczające środowisko naturalne. Internetowa gala zakończenia odbyła się 21 listopada, a obecnie odebrali oni dyplomy.

Co trzeba umieć, żeby zacząć programować gry? - Nie trzeba mieć wielkich umiejętności, ale to chęci się liczą gdyż umiejętności zdobywa się w procesie tworzenia gry. Najwięcej doświadczenia zdobywa się podczas realizacji projektu. Sama gra, którą zrobiliśmy, skupia się na problemach ekologii i jest myślę dosyć ciekawym rozwiązaniem, by edukować młode pokolenia - mówił Kacper Grobelny, uczeń I LO. 

Swojego czasu wychowankowie I LO wzięli udział w drugiej edycji szkolnego turnieju "Gram w gre", który tym razem odbywał się online i polegał na zmaganiach w rozgrywkach CS-GO. Zawody trwały trzy tygodnie i cieszyły się sporym zainteresowaniem uczniów, dostarczając przy tym niemałych emocji. 

- To przede wszystkim była inicjatywa uczniowska i jest to pomysł, jak funkcjonować w pandemii i nie poddać się takiemu myśleniu, że nic nie można i trzeba siedzieć w domu. Uczniowie wzięli sprawy w swoje ręce - przekazał Paweł Matkowski, dyrektor I LO.

W sumie wystartowało dwanaście ośmioosobowych drużyn, spośród których wyróżniono najlepsze - w piątek 4 grudnia zostali oni nagrodzeni ufundowanymi przez firmę TIP.pl monitorami i klawiaturami specjalnie przystosowanymi do grania na komputerach.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane