środa, 11 listopada 2020 15:45

Skromne uroczystości rocznicy 11 Listopada

 
Skromne uroczystości rocznicy 11 Listopada źródło: UM

Grupa przedstawicieli władz samorządowych oraz niewielka grupa mieszkańców wzięła udział w środowych obchodach Dnia Niepodległości.

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, tegoroczne wydarzenie upamiętniające 102. rocznicę odzyskania niepodległości, odbyło się w bardzo skromnym zakresie. Bez rozbudowanego programu uroczystości, bez biegu czy innych atrakcji. 

Obchody ograniczyły się do mszy świętej, sprawowanej w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem abpa Wojciecha Polaka Prymasa Polski. Przed nabożeństwem część jego uczestników złożyła kwiaty pod pomnikiem Bolesława Chrobrego, jednakże każda z delegacji chcąca to uczynić mogła to zrobić o dowolnej porze dnia. Dodatkowym elementem tegorocznych obchodów jest wystawa plenerowa, która ustawiona została na przykatedralnym placu i przedstawia sylwetki osób, które zapisały się w okresie odzyskiwania niepodległości.

Punktualnie o godzinie 12 z głośnika przy Rynku, z którego codziennie wybrzmiewa hejnał miasta, tym razem zagrał Mazurek Dąbrowskiego. 

zdjęcia: Powiat Gniezno, Urząd Miejski, Archidiecezja Gnieźnieńska

 

4 komentarzy

 • Link do komentarza qter czwartek, 12 listopada 2020 15:45 napisane przez qter

  Najbardziej patriotyczna była Polska za rządów Tuska, który twierdził, że polskość to nienormalność. Realista ogarnij się.

 • Link do komentarza mieszkaniec czwartek, 12 listopada 2020 10:56 napisane przez mieszkaniec

  Realisto, puknij się w głowę! To za czasów twoich komunistycznych idoli wyrugowano ze szkoły i umysłów ludzkich patriotyzm i ustawowo kazano miłować Związek Sowiecki!

 • Link do komentarza Gnieźnianin czwartek, 12 listopada 2020 09:52 napisane przez Gnieźnianin

  W naszym mieście trudno było zebrać 500 podpisów pod wnioskiem o postawienie masztu z polską flagą - jest taki projekt rządowy. To pokazuje stan mentalny mieszkańców ponoć dumnych z tego, że Gniezno było pierwszą stolicą Polski. Swoją drogą frekwencja na Mszy św. w katedrze poraża. Warto by zapytać o powody absencji.

 • Link do komentarza Realista środa, 11 listopada 2020 20:45 napisane przez Realista

  W tej Polsce, pisowskiej Polsce, pojęcie patriotyzmu zdewaluowało się. Przykre, ale to fakt.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane