poniedziałek, 09 listopada 2020 14:21

Trudna sytuacja w DPS i domach dziecka. Potrzebne ręce do pracy

 

Koronawirus zbiera swoje żniwo w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Wrzesińskiej - do tej pory z tego powodu zmarło w nim 9 osób. Sytuacja komplikuje się także w domach dziecka.

Obecna sytuacja w zamkniętych ośrodkach opieki jest coraz trudniejsza. Tylko do minionego weekendu w DPS podległym Powiatowi Gnieźnieńskiemu zmarło 10 osób, z czego 9 miało potwierdzonego koronawirusa. - W tej chwili sytuacja, jeśli chodzi o osoby zajmujące się mieszkańcami jest stabilna, ale apelujemy o każde ręce, które są wykształcone w kierunku pomocy społecznej o to, by zechciały pracować w jednostkach DPS. W DPS w Łopiennie mamy ośrodek dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie, to tam jest sytuacja stabilna, stwierdzono tylko jedno zakażenie i nie ma najmniejszych problemów z kadrą czy utrzymaniem bieżącym - przyznała wicestarosta Anna Jung. 

Sytuacja w każdej z kolejnych jednostek jest zróżnicowana: - W DPS w Mielżynie podopieczni zostali podzieleni na sześć grup i siostry nie zgłaszają zapotrzebowań na kadrę, gdyż własnym zasobem przesunęły pracowników administracyjnych. W Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym przy ul. Orzeszkowej w tej chwili zarażonych jest 11 osób, a jedna osoba przebywa w szpitalu. Tylko u jednego pracownika potwierdzono COVID, a reszta pracuje z mieszkańcami na bieżąco i stan ich zdrowia jest na bieżąco monitorowany - mówiła Anna Jung.

Nieco inaczej wygląda sprawa dwóch domów dziecka w Gnieźnie i Trzemesznie: - Trzemeszno jest objęte kwarantanną, mamy zakażonych 8 pracowników, a w Gnieźnie 2 pracowników. Łącznie mamy zarażonych jednak 12 pracowników, gdyż dwóch z wymienionych pracowała w obu domach z uwagi na specyfikę swojego zatrudnienia - poinformowała Anna Jung. 

Wicestarosta przekazała apel o wsparcie dla jednostek pomocy społecznej: - W tej chwili opiekę nad dziećmi sprawują osoby zatrudnione na umowę-zlecenie, gdyż brakuje nam personelu, ponieważ jest chory. Ilość osób, które pracowały w domach dziecka zabezpieczały pracę na zmianę, a w tej chwili są one chore lub na kwarantannie i ich brakuje. Osoby chętne do pomocy mogą się zgłaszać do Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych jeśli chodzi o listę rezerwową wojewody. Jeśli chodzi o zatrudnienie w domu dziecka, proszę osoby, by zgłaszały się do PCPR - mówiła Anna Jung. Jak dodała, od zaraz potrzebne jest zatrudnienie 10 osób na umowę-zlecenie, prawdopodobnie nawet na okres jednego roku.

 

10 komentarzy

 • Link do komentarza opiekun wtorek, 10 listopada 2020 20:01 napisane przez opiekun

  Oczywiście Bożenko, rozumieć należy, że jesteś doktorem nauk medycznych po epidemiologii i posiadasz wiedzę w zakresie ochrony zdrowia :-) Zgłoś się do pomocy w DPS, skoro się nie boisz koronawirusa.

 • Link do komentarza Obserwator wtorek, 10 listopada 2020 14:54 napisane przez Obserwator

  Trudna sytuacja w domach dziecka- teraz się przejmują ...przecież planowali likwidację domów dziecka.... a za chwilę zobaczymy jak rozkręcają swój prywatny interes. W Trzemesznie powstanie Hostel czy DPS....Czas pokaże! Piękny budynek chcą zabrać a wystarczyłoby pewniedobrze go zagospodarować, trochę przerobić a oni budują nowe, z góry spisane na zniszczenie. Analizy zrobione Tylko w Gnieźnie, bo w T-nie by nie przeszły że lepiej/taniej budowć nowe . Powstaną nowe jak grzyby po deszczu a potem cała wilgoś wejdzie do środka ale kogo to obchodzi (nie szkoda tych pieniędzy) przecież to nie z ich kieszeni a że odbije się to na zdrowiu dzieci.... nie istotne! Włodarze wybudują Nowe to ładnie brzmi i będzie w mediach wyglądało . Nie myślcie , że to dla dobra dzieci... Czas pokaże kto zrobi interes na Trzemesznie....

 • Link do komentarza Droga przez Piekło wtorek, 10 listopada 2020 14:31 napisane przez Droga przez Piekło

  To nie Koronawirus - to Władza zbiera swoje żniwo...!!!
  Teraz potrzebują... jak potraktowali/dbali o pracowników teraz tak mają...!!!
  Jeszcze 2 m temu nie potrzebowali tylu pracowników, szukali kogo i jak oszczędnie zwolnić a teraz... Część ludzi sama odeszła, dlaczego... To nie jest już ten sam dom co był jeszcze 3/4 m temu... Dramatyczna sytuacja w domu dziecka- to sami sobie, pracownikom a najbardziej dzieciom ją zgotowali, nie zlikwidowali jeszcze Trzemeszna ale dzieciom tam mieszkającym już " zburzyli ich dom".!!! Włodarze: p.Jung, Dyrektor , zastępca PCPR macie doświadczenie też możecie zasilić szeregi a nie Tylko szukać oszczędności na Dzieciach... Może teraz zacznienie chociaż szanować tych dobrych ludzi, którzy tam jeszcze zostali i ciężko, dzielnie pracują!!!

 • Link do komentarza DROGA PRZEZ PIEKŁO wtorek, 10 listopada 2020 14:11 napisane przez DROGA PRZEZ PIEKŁO

  "To nie Koronawirus"- to WŁADZA zbiera swoje żniwo...!!!
  TERAZ porzebują... jak potraktowali/dbali o pracowników- teraz tak mają...!!! Jeszcze 2 m. temu nie potrzebowali tylu pracowników, szukali kogo i jak oszczędnie zwolnić a TERAZ proszę ... Część ludzi sama odeszła, dlaczego... nie chcieli patrzeć co WŁODARZE robią tym dzieciom...To nie jest już ten DOM co był jeszcze 3/4 m temu... Dramatyczna sytuacja w domach dziecka... SAMI SOBIE, pracownikom a najbardziej dzieciom ją zgotowali, jeszcze nie zlikwidowali placówki w T-nie ale już DZIECIOM tam przebywającym "ZBURZYLI ICH DOM"...!!!
  WŁODARZE: p.Jung, Dyrektor, zastępca PCPR macie doświadczenie też możecie zasilić szeregi a nie TYLKO szukać oszczędności na DZIECIACH! Może teraz zacznienie szanować tych dobrych ludzi którzy jeszcze tam zostali i dzielnie /ciężko pracują!!!

 • Link do komentarza Mareczko wtorek, 10 listopada 2020 09:40 napisane przez Mareczko

  Tak, tak najpierw lewactwo poroznosiło wirusa w ramach "protestów" a teraz klerycy mają ratować sytuację...
  Apeluję do wszystkich uczestników protestów żeby zadośćuczynili temu złu, które wyrządzili współobywatelom poprzez zgłoszenie się na ochotnika do pomocy w DPRach.

 • Link do komentarza Mieszkaniec wtorek, 10 listopada 2020 09:33 napisane przez Mieszkaniec

  Nie było trzeba pozbywac się ludzi oddanych i rzetelnych w swojej pracy.

 • Link do komentarza Andrzej Barell wtorek, 10 listopada 2020 08:28 napisane przez Andrzej Barell

  Ludzie przecież w tych DPSach są osoby starsze, schorowane, które mają dużo szcześcia jesli przeżyja grypę, zapalenie płuc czy biegunkę. Różnica jest taka, że jeszcze w zeszłym roku lekarze leczyli takie osby a teraz tylko Covid i Covid. Za grypę, zawała czy przeziębienie nie dostają dodatków takich jakie mają za Covid więc czego się dziwicie...

 • Link do komentarza Kiniu wtorek, 10 listopada 2020 05:24 napisane przez Kiniu

  A dlaczego dajecie umowę-zlecenie a nie umowę o pracę. Przy takim toku myślenia ciężko pracownika znaleźć. Najlepiej zatrudnić a później zwolnić bez problemu.

 • Link do komentarza Bozena poniedziałek, 09 listopada 2020 23:46 napisane przez Bozena

  Te 9 osob ktore zmarlo w DPS to nie na Covid tylko przez to ze polska sluzba zdrowia oszalala na punkcie doplat do opieki nad covidowymi pacjentami i nie widza juz innych chorob bo to im sie nie oplaca. Bol glowy-covid, niskie cisnienie - covid, omdlenie-covid. Dane sa zafalszowane przez zachlannosc pseudolekarzy. Ciekawe ze nie odnotowuje sie ostatnio przypadkow zgonu z powodu chorob sercowych czy powiklan po grypie a nagle wszyscy umeiraja z powodu covida.

 • Link do komentarza rezigiusz poniedziałek, 09 listopada 2020 14:51 napisane przez rezigiusz

  No to proszę zaprosić i zaapelować do Pana Polaka aby swoich "nugusów" z seminarium zaangażował do pomocy.

  Wszak oni są tymi wybranymi nie tylko do "prania mózgow" ale chyba zgodnie z doktryna Kościoła Katolickiego do niesienia pomocy bliźnim.

  Czas ich zaangażować

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane