wtorek, 27 października 2020 18:25

„Nie można oczekiwać od osób wierzących, aby wyparli się jednego z fundamentów swojej wiary”

 

Abp Wojciech Polak zwrócił się do wiernych w archidiecezji gnieźnieńskiej w liście, który został wysłany do wszystkich parafii - w jego treści odnosi się on do bieżących wydarzeń.

W liście, którego treść w pełni przytaczamy poniżej, abp Wojciech Polak odnosi się do aktualnej sytuacji epidemicznej, apelując o przestrzeganie zasad sanitarnych. Ponadto apeluje do wszystkich o odpowiedzialność w czasie nadchodzącego dnia Wszystkich Świętych oraz planowanych odwiedzin na cmentarzach, prosząc o odłożenie tego w czasie. 

W dalszej części Prymas zawarł wyraża swoje zdanie na temat obecnej sytuacji związanej z protestami w kraju:W ostatnim czasie do lęku związanego z pandemią dołączyły także niepokoje społeczne związane z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Nie można oczekiwać od osób wierzących, aby wyparli się jednego z fundamentów swojej wiary, jakim jest szacunek dla każdego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Nie wolno nam jednak zapominać o przykazaniu miłości bliźniego. Moralnym obowiązkiem chrześcijanina jest deeskalacja konfliktu, a nie jego wzmaganie - pisze abp Wojciech Polak, dalej apelując o nie wzmaganie konfliktu, a jego załagodzenie i odrzucenie każdego rodzaju przemocy: - Oczywiście niezwykle bolesne i godne potępienia są działania protestujących, którzy niszczą pomniki, elewacje kościołów, a także przerywają sprawowane tam Msze święte. To profanacja rzeczy najświętszych, na którą nie może być zgody. Nie wolno nam jednak odpowiadać tym samym. Musimy wciąż pamiętać słowa św. Pawła, które tylekroć powtarzał nam bł. ks. Jerzy Popiełuszko: „nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!” - pisze w liście do wiernych, prosząc, by na agresję protestujących nie odpowiadano w taki sam sposób. 

Pełna treść listu abp. Wojciecha Polaka poniżej:

Drodzy Siostry i Bracia!

Każdego dnia słyszymy o tysiącach osób, które zakaziły się koronawirusem. Wielu spośród nich wymaga hospitalizacji, a niejeden przegrał już walkę z chorobą. Jako Kościół jesteśmy szczególnie odpowiedzialni za zdrowie i życie wszystkich powierzonych naszej duszpasterskiej trosce. Dlatego raz jeszcze apeluję o przestrzeganie obowiązujących zasad sanitarnych. To nie tylko przejaw naszego rozsądku, ale przede wszystkim wyraz naszej miłości bliźniego.

Jako ludzie wierzący jesteśmy wezwani do modlitwy. Dlatego proszę, aby w kościołach naszej archidiecezji powrócić do codziennego śpiewu Suplikacji oraz nie ustawać w modlitwie za zmarłych, chorych, wszystkich, którzy niosą im pomoc, a także o ustanie epidemii.

Proszę także o szczególną odpowiedzialność w czasie uroczystości Wszystkich Świętych i Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli Dnia Zadusznego. Rozłóżmy czas odwiedzin grobów naszych najbliższych na cmentarzach na różne dni listopada. Szczególną ku temu zachętę dał nam papież Franciszek, który zdecydował o przedłużeniu czasu uzyskania odpustu zupełnego za zmarłych na cały miesiąc. Każdy z nas może zatem wybrać dowolne osiem dni listopada, w których podejmie modlitwę o życie wieczne dla swoich zmarłych. Osoby starsze, chore i ci, którzy z poważnych powodów nie będą mogli udać się na cmentarz – na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się – mogą uzyskać odpust zupełny modląc się w domu, podejmując lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych lub wypełniając uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swojego życia. W ten sposób, w duchowej łączności z naszymi zmarłymi, gdziekolwiek są pochowani, wypraszamy dla nich łaskę odpustu.

W ostatnim czasie do lęku związanego z pandemią dołączyły także niepokoje społeczne związane z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Nie można oczekiwać od osób wierzących, aby wyparli się jednego z fundamentów swojej wiary, jakim jest szacunek dla każdego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Nie wolno nam jednak zapominać o przykazaniu miłości bliźniego. Moralnym obowiązkiem chrześcijanina jest deeskalacja konfliktu, a nie jego wzmaganie. Proszę zatem, aby wzorem Chrystusa odrzucić każdy rodzaj przemocy. Odpowiedzią uczniów Jezusa jest przebaczenie, modlitwa, podejmowany post.

Oczywiście niezwykle bolesne i godne potępienia są działania protestujących, którzy niszczą pomniki, elewacje kościołów, a także przerywają sprawowane tam Msze święte. To profanacja rzeczy najświętszych, na którą nie może być zgody. Nie wolno nam jednak odpowiadać tym samym. Musimy wciąż pamiętać słowa św. Pawła, które tylekroć powtarzał nam bł. ks. Jerzy Popiełuszko: „nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!”

Apelując do osób protestujących o szacunek dla miejsc świętych, proszę jednocześnie Was, Siostry i Bracia, abyście nie odpowiadali agresją. Naszą reakcją ma być modlitwa i ekspiacja za dokonane profanacje. Proszę Was wszystkich, aby Kościół nadal był miejscem otwartym dla każdego człowieka, przestrzenią pojednania, zgody i wzajemnego szacunku. Niech przyświecają nam w tym słowa św. Pawła: „Błogosławcie tych, którzy was prześladują! Błogosławcie, a nie złorzeczcie! (…) Nikomu złem za złe nie odpłacajcie”.

Pragnę z całego serca podziękować osobom duchownym i świeckim, wszystkim, którzy w tym trudnym czasie niosą bliźnim duchową i materialną pomoc. Wszystkich zapewniam o mojej modlitwie i bliskości, i wzajemnie o modlitwę proszę.

+Wojciech Polak
Prymas Polski

Treść listu za: prymaspolski.pl

8 komentarzy

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 28 października 2020 20:11 napisane przez mieszkaniec

  Księża zamiast organizować w kościołach modły o uwolnienie tych satanistów od demona, to pozamykali się w swoich twierdzach i siedzą, jak myszy pod miotłą. Księża też powinni pokierować wiernymi jak się bronić przed tą zgrają i czarna watahą, bo oni z tamtej strony są świetnie zorganizowani. Same odezwy nie wystarczą.

 • Link do komentarza zaniepokojony środa, 28 października 2020 13:13 napisane przez zaniepokojony

  Mam pytanie. Czy jako bogobojni, katolicy by "nie wzmagać konfliktu" i " nie odpowiadać tym samym " to jak ktoś do nas rzuca kamieniami, drągami czy butelkami to mamy iść na rzeź jak baranki ? Nie mamy się bronić ? Przecież w ten sposób doprowadzimy do zagłady całego chrześcijańskiego świata ! Dopuścimy w ten sposób do pogromu najżarliwszych, najodważniej szych Polaków - katolików.

 • Link do komentarza senior środa, 28 października 2020 13:00 napisane przez senior

  To nie Kościół ustanowił Dekalog. Te przykazania są od Stwórcy, a Kościół jest tylko po to, by wiernym je przypominać i prowadzić ludzi ku zbawieniu. A, że w Kościele są także grzesznicy? No cóż, każdej istocie Pan Bóg dał rozum i wolną wolę i od człowieka zależy, czy wieczność spędzi w chwale Bożej czy w piekle w nieustannym i wiecznym potępieniu. Kto tego nie rozumie i kto w to nie wierzy, nich się dokształci, niech zapozna się z objawieniami. Może wtedy i on i te jego fanki na wulgarnych protestach zastanowią się nad swoją marnością.

 • Link do komentarza Pax środa, 28 października 2020 11:02 napisane przez Pax

  Tomek, a czego ty oczekujesz, wojny domowej? Deeskalacja to najlepsze co teraz możemy zrobić. No i tym dziewczynkom co wychodzą na ulicę strajkować, co mają 15-17 lat, odebrać 500+, skoro są takie dojrzałe, niech pracują na swoje utrzymanie. Żal tylko mi ich rodziców. Dziś aborcja na życzenie, jutro eutanazja. Rodzi tych "pociech", niebawem wasze córeczki wezmą was do Brukseli na leczenie, mieszkanie w bloku trzeba opróżnić... Brak słów na takie barbarzyństwo.

 • Link do komentarza Suweren środa, 28 października 2020 08:56 napisane przez Suweren

  Cytqt z bibli. Chrześcijanie doznają takiego ucisku jakiego nie było do tej pory. Rzad tak sklucil Polaków, se jednych nasila na drugich. Są wprowadzane chorondalne ustawy łamiące prawa

 • Link do komentarza tomek wtorek, 27 października 2020 20:53 napisane przez tomek

  no ciekawe że akurat jak ktoś jest przeciwko kościołowi to kościół zawsze apeluje o deeskalację konfliktu i zamiecenie pod dywan, hmmm...

 • Link do komentarza Dz wtorek, 27 października 2020 20:52 napisane przez Dz

  Robisz dobrą minę do złej gry. Ludzie mają dość waszych oszustw. Nie wszyscy są głupcami. To ma granice...

 • Link do komentarza 51senator wtorek, 27 października 2020 20:02 napisane przez 51senator

  Diabeł boi się....wody święconej, a jej w kosciele brak...i Zły wszedł do jego wnętrza.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane