czwartek, 15 października 2020 14:54

Radni chcą więcej wiedzy o „magicznej” propozycji wynajmu pomieszczeń szpitala

 
Radni chcą więcej wiedzy o „magicznej” propozycji wynajmu pomieszczeń szpitala kadr z nagrania

Główny temat zdalnego posiedzenia radnych powiatowych nie doczekał się finału w postaci podjęcia uchwały - radni wyrażają wątpliwości i chcą mieć więcej wiedzy, zanim zdecydują o jego poparciu.

W czwartkowe popołudnie odbyło się zdalne posiedzenie Rady Powiatu. W jego trakcie głównym tematem, dla którego zostało ono zwołane, było wyrażenie zgody na oddanie w najem lub dzierżawę pomieszczeń budynku Szpitala Pomnik Chrztu Polski. Chodzi o znalezienie podmiotu zewnętrznego, który wynajmie, wykończy i wyposaży poziom 0 nowego bloku D o powierzchni przeszło 1200 metrów kwadratowych z przeznaczeniem na organizację oddziału kardiologii wraz z pracowniami hemodynamiki. Okres umowy najmu wynosić ma 10 lat. Już w trakcie posiedzenia komisji pojawiały się pytania, które powróciły na sesji.

Radna Beata Tarczyńska złożyła wniosek o zdjęcie punktu dotyczącego wynajęcia lub dzierżawy pomieszczeń w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski. Jak stwierdziła, wniosek taki złożył radny Jaromir Dziel na posiedzeniu komisji: - Nie jest to prosty najem związany z tym, że ktoś będzie prowadził działalność w pomieszczeniach szpitala typu sklepik, czy stacja dializ, która przychodzi ze swoim kontraktem, tylko będzie to działalność w zakresie kontraktu, który jest obecnie po stronie szpitala. Pamiętamy problemy z firmą Sowmed, burzliwe dyskusje, kontrole komisji rewizyjnej i chciałbym tego uniknąć w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć - stwierdził Jaromir Dziel, dodając iż odsunięcie tematu o dwa tygodnie nie powinno stanowić problemu.

Piotr Gruszczyński odparł, że podziela wątpliwości radnego, jednak dodał iż wolałby aby utrzymać harmonogram posiedzenia i nie zdejmować tego punktu z obrad. Oznaczało to, że punkt został poddany pod głosowanie, jednak najpierw o wypowiedź poproszony został dyrektor lecznicy Grzegorz Sieńczewski: - Szpital stoi przed bardzo trudnym zadaniem. Musimy jak najszybciej ten szpital wyposażyć i doprowadzić do sytuacji, w której jak najszybciej będzie udzielał świadczeń dla mieszkańców. Jak doskonale państwo wiedza, szpital nie jest w stanie samodzielnie wyzwolić środków, wyposażyć go. To są tak gigantyczne pieniądze, że my nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Jakiś czas temu, zanim jeszcze zostałem dyrektorem, powstał pomysł, który uważam nie tylko za bardzo dobry ale i sprawdza się w wielu innych miejscach. To nie jest innowacyjny eksperyment, którego należy się obawiać, tylko sprawdza się w wielu innych placówkach. Chcemy, aby podmiot zewnętrzny wyposażył i zainwestował w nasze powierzchnie, wyposażył szpital w bardzo drogi sprzęt - stwierdził dyrektor, dodając iż szacunkowo koszt urządzeń dla hemodynamiki i kardiologii wynosi około 7 mln złotych. Dalej odniósł się do kwestii przesunięcia dyskusji w tym temacie o dwa tygodnie później: - Nie mamy już czasu, by czekać kolejne dwa tygodnie. Wiem, że to się mówi, dwa tygodnie, jeden dzień, a tu jeszcze pięć dni - dwa tygodnie to jest mnóstwo czasu. Ten pomysł wynajmu to nie jest pomysł, który pojawił się dzisiaj, ale pojawiał się na forum od pewnego czasu. Podmiot, który przystąpi do konkursu ofert, będzie miał w swoim zadaniu wyremontowanie i dostosowanie pomieszczeń, będzie musiał to jakimiś siłami wykonać - stwierdził dyrektor Szpitala Pomnik Chrztu Polski. Jak wspomniał, bez wykonania oddziału hemodynamiki, nie będzie można dokonać odbioru budynku. 

Starosta Piotr Gruszczyński stwierdził, że od samego początku kadencji Zarząd robi wszystko, by przyspieszyć inwestycję, którą - jak powiedział - udało się skrócić termin oddania o pół roku: - Walczymy o życie ludzi, a nasza determinacja jest spowodowana tym, że każdy dzień oddania tego szpitala wcześniej do użytku i różnego rodzaju oddziału, to jest lepszy komfort leczenia i większa szansa przeżycia. To wszystko robimy dla tych, którzy na to liczą. Nie zawiedźmy tych ludzi - stwierdził starosta.

Radny Marcin Makohoński zwrócił kilka uwag co do zasady procedowania tejże uchwały, dodając iż nie była ona wcale szeroko omawiana, a działacze tylko raz zostali poinformowani, że pojawił się pomysł wynajmu pomieszczeń. Przyznał też, że nie wie skąd się wziął termin oddania budynku, określony na marzec przyszłego roku. Grzegorz Sieńczewski odpowiedział: - Informowałem, że taka luźna deklaracja, podpisana przez Alstal do nas wpłynęła z dobrą wolą zakończenia inwestycji do końca marca. Informowałem o tym na ostatniej sesji. Termin aneksowy, umowny, to sierpień przyszłego roku. Dodał, że pośpiech w sprawie wynajmu pomieszczeń wynika właśnie z tego, że wykonawca chce wcześniej zakończyć prace, a samo dostosowanie obiektu zajmie jeszcze trochę czasu firmie, która potencjalnie wygra konkurs.

Jaromir Dziel zaproponował, żeby najpierw przegłosować uchwały budżetowe, a następnie ogłosić przerwę w sesji do poniedziałku tak, aby można było poznać warunki konkursu. Powtórzył przy tym argument związany z tym, co miało miejsce w trakcie wyboru świadczeń na oddziale chirurgicznym kilka lat temu: - Skoro są gotowe materiały i po podjęciu tej uchwały konkurs będzie ogłoszony, poproszę o to, byśmy mogli zapoznać się z warunkami konkursowymi, proszę dać nam na to ten weekend i poniedziałek możemy tę uchwałę głosować - mówił Jaromir Dziel. 

Kolejne pytania do dyrektora zadała Beata Tarczyńska, na które też usłyszała odpowiedź, że kadra medyczna zostanie przejęta przez podmiot, który wygra konkurs, a ponadto nie będzie możliwości podnajmu pomieszczeń. Radna Maria Kocoń zapytała: - Dlaczego jest to taka magiczna liczba 10 lat? - w domyśle chodziło o długi okres wynajmu. Na to zastępca dyrektora ds. lecznictwa Mateusz Hen odparł: - Oczekujemy od najemcy czy dzierżawcy inwestycji na poziomie 7 mln złotych. Żaden z podmiotów, z którymi były podejmowane próby rozmów, to najkrótszy okres, w jakim próbują uzyskać stopę zwrotu, to jest to 10 lat. 

Ostatecznie po dyskusji zdecydowano, że temat ten zostanie zakończony i posiedzenie będzie kontynuowane we wtorek o godzinie 15 - zgodę na to wyraził także Zarząd, który był decyzyjny w tej sprawie jako wnioskodawca zwołania sesji. Zdalne spotkanie dalej kontynuowano, poruszając jedynie uchwały związane z finansami powiatu.

 

9 komentarzy

 • Link do komentarza myśleć ludziska mysleć sobota, 17 października 2020 08:19 napisane przez myśleć ludziska mysleć

  A ja mam takie pytanie. Co się stanie z tym starym ale jeszcze sprawnym sprzętem, na którym ciągle dobrze pracuje pracownia hemodynamiki w starym budynku szpitala? Pójdzie na złom, chociaż wszystko sprawnie dobrze działa ? Nowy szpital obok dostanie od prywatnej firmy już same nowe urządzenia - dostanie “prezenty”. A może ktoś z radnych powiatowych zawnioskuje o wykaz sprzętu obecnie działającego w szpitalu na oddziale kardiologii i w pracowni hemodynamiki. Wtedy okaże się czy w gnieźnieńskim szpitalu przy ulicy 3 Maja jest sprzęt sprawny czy go nie ma !

 • Link do komentarza ciekawy sobota, 17 października 2020 08:11 napisane przez ciekawy

  Nie ma NIGDZIE w Polsce samodzielnie działających pracowni hemodynamiki w państwowych szpitalach – DLACZEGO ? Bo zawsze musi być przy takiej pracowni dostęp do ogólnie mówiąc .. ważnych struktur szpitala! Dlaczego Gniezno pierwsze w Polsce chce oddać taki ważny odział leczenia chorych w obce ręce i to aż na 10 lat ? To że Gniezno jest Pierwsza Stolicą Polski to wcale nie oznacza, że pierwsze w Polsce musi sie pozbywać takiej państwowej pracowni !

 • Link do komentarza szpitalnik piątek, 16 października 2020 22:05 napisane przez szpitalnik

  Ten szpital potrzebuje natychmiastowej odnowy. Żadne cząstkowe zmiany niczego już nie zmienią. Tu nie ma prawa, tu jest wolna amerykanka. A jak trzeba, to udowodnię.

 • Link do komentarza Zeus piątek, 16 października 2020 17:53 napisane przez Zeus

  Co to jest 7 milionów na Gniezno a nawt jesli nie ma takiej kasy chociaż na autobusy jest to może kredyt a nie wynajem (prywatyzacja) na 10 lat.Kto ma w tym interes?

 • Link do komentarza Marek Z. piątek, 16 października 2020 07:33 napisane przez Marek Z.

  Pan Jaromir Dziel słusznie zaproponował. Te wszystkie warunki trzeba przynajmniej jeszcze przez weekend prześledzić , przemyśleć i przedyskutować ze znajomymi lekarzami, ekonomistami i prawnikami. Ten "wynajem" to jest zbyt poważna sprawa, by się spieszyć !! Decyzja raz podjęta będzie NIEODWOŁALNA przez 10 lat !

 • Link do komentarza Marek Z. piątek, 16 października 2020 07:23 napisane przez Marek Z.

  Dać szybko informacje do władz centralnych PiS u w Warszawie, że w Gnieźnie jest "wolny " szpital, który można natychmiast zamienić na szpital COWID - owy. Tylko kadrę pielęgniarek i lekarzy trzeba ściągnąć z innych części Polski albo z Białorusi. No i trzeba sprowadzić łózka i respiratory ! Ale o to już zadba Orkiestra Świątecznej Pomocy Owsiaka !

 • Link do komentarza as piątek, 16 października 2020 00:32 napisane przez as

  Taki sposób prywatyzacji szpitala, to jeszcze pomysł SLD.

 • Link do komentarza Diabeł czwartek, 15 października 2020 15:29 napisane przez Diabeł

  To droga do prywatyzacji szpitala pytam sie gdzie sa srodki z Panstwa ?Ten szpital buduje sie kilka lat i na to wychodzi ze jeszcze pare lat bedzie sie budowal.Podziekujmy parti rządzącej....

 • Link do komentarza qter czwartek, 15 października 2020 15:04 napisane przez qter

  PO u władzy i zaczyna się cicha prywatyzacja szpitala.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane