Wydrukuj tę stronę
czwartek, 24 września 2020 18:53

Kolumna upamiętniająca zwycięstwo sprzed stu lat została ustawiona

 

W czwartkowy wieczór przy ul. Chrobrego został ustawiony pomnik, którego uroczyste odsłonięcie będzie miało miejsce w najbliższą sobotę.

Kolumna w swoim założeniu ma być formą upamiętnienia 100. rocznicy zwycięskich bitew w trakcie wojny polsko-bolszewickiej, w której walczyło i poległo także wielu gnieźnian. Choć miała pojawić się jeszcze przy okazji kolejnych obchodów bitwy warszawskiej, to ostatecznie zdecydowano iż odsłonięcie nastąpi w sto lat od zakończenia walk nad Niemnem - 26 września 1920 roku - które to ostatecznie przypieczętowały wygraną Polski. 

Monument wykonany z granitu został przywieziony z firmy Polgranit, która zajęła się jego wykonaniem. Liczącą 4 metry kolumnę wieńczy orzeł nawiązujący do tego, jaki był noszony przez polskich żołnierzy wkrótce po odzyskaniu niepodległości. Kolumna została ustawiona za pomocą dźwigu w miejscu, który uprzednio wskazał konserwator. Jest to też symboliczne o tyle, że w okresie zaboru kilkadziesiąt metrów dalej znajdował się podobny pomnik, upamiętniający zwycięstwa wojsk niemieckich w wojnach z Francją oraz Austrią. 

Uroczystość odsłonięcia pomnika odbędzie się w sobotę 26 września. O godzinie 17 w kościele garnizonowym odprawiona zostanie msza święta, po której nastąpi druga część wydarzenia - już na ul. Chrobrego. Urozmaicić ją ma obecność Wojska Polskiego oraz grup rekonstrukcyjnych.

 

 

Galeria

6 komentarzy