czwartek, 24 września 2020 18:53

Kolumna upamiętniająca zwycięstwo sprzed stu lat została ustawiona

 

W czwartkowy wieczór przy ul. Chrobrego został ustawiony pomnik, którego uroczyste odsłonięcie będzie miało miejsce w najbliższą sobotę.

Kolumna w swoim założeniu ma być formą upamiętnienia 100. rocznicy zwycięskich bitew w trakcie wojny polsko-bolszewickiej, w której walczyło i poległo także wielu gnieźnian. Choć miała pojawić się jeszcze przy okazji kolejnych obchodów bitwy warszawskiej, to ostatecznie zdecydowano iż odsłonięcie nastąpi w sto lat od zakończenia walk nad Niemnem - 26 września 1920 roku - które to ostatecznie przypieczętowały wygraną Polski. 

Monument wykonany z granitu został przywieziony z firmy Polgranit, która zajęła się jego wykonaniem. Liczącą 4 metry kolumnę wieńczy orzeł nawiązujący do tego, jaki był noszony przez polskich żołnierzy wkrótce po odzyskaniu niepodległości. Kolumna została ustawiona za pomocą dźwigu w miejscu, który uprzednio wskazał konserwator. Jest to też symboliczne o tyle, że w okresie zaboru kilkadziesiąt metrów dalej znajdował się podobny pomnik, upamiętniający zwycięstwa wojsk niemieckich w wojnach z Francją oraz Austrią. 

Uroczystość odsłonięcia pomnika odbędzie się w sobotę 26 września. O godzinie 17 w kościele garnizonowym odprawiona zostanie msza święta, po której nastąpi druga część wydarzenia - już na ul. Chrobrego. Urozmaicić ją ma obecność Wojska Polskiego oraz grup rekonstrukcyjnych.

 

 

6 komentarzy

 • Link do komentarza czytelnik sobota, 26 września 2020 01:03 napisane przez czytelnik

  Ad. masakra - ale ty masz problemy! Żal mi ciebie!

 • Link do komentarza Kat sobota, 26 września 2020 00:23 napisane przez Kat

  Brawo za zaangażowanie i sfinansowanie przez osoby prywatne.
  Wydarzenia istotne dla Polski muszą być upamiętniane

 • Link do komentarza masakra czwartek, 24 września 2020 22:36 napisane przez masakra

  Ani kasku ani żadnego wymaganego zabezpieczenia o stroju roboczym już nie wspomnę

 • Link do komentarza bobhaus czwartek, 24 września 2020 22:12 napisane przez bobhaus

  Teraz trzeba poszukać następnego placu i następnej rocznicy historycznej.

 • Link do komentarza Gnieźniok czwartek, 24 września 2020 20:58 napisane przez Gnieźniok

  Pomnik sfinansowany z prywatnych kieszeni - chwała pomysłodawcom i darczyńcom!

 • Link do komentarza Viarus czwartek, 24 września 2020 19:41 napisane przez Viarus

  Nawet szykowny, taki rzymski obelisk. Mi się podoba.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane