środa, 16 września 2020 12:41

Kto chce utrudniać życie mieszkańcom i firmom z ul. Poznańskiej?

 

Zarządca ul. Poznańskiej chce, by tzw. bisówka po południowej stronie drogi, zmieniła kierunek jazdy. Właściciele firm i mieszkańcy nie kryją oburzenia. To nie jedyny problem, jaki pojawił się w tym miejscu.

Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich chce, by kierunek jazdy na drodze bisowej, prowadzący od ul. Bluszczowej w stronę ul. Swarzędzkiej, został odwrócony. Taka możliwość nie podoba się mieszkańcom domów, położonych wzdłuż tej ulicy, którzy po zmianie będą musieli jechać na koniec ul. Poznańskiej, by dojechać do swoich domów położonych bliżej ul. Bluszczowej. To wydłuży ich trasę o około dwa kilometry.

- Po raz kolejny mamy do czynienia z sytuacją, kiedy chce się wprowadzać rozwiązania bez jakichkolwiej uzgodnień z mieszkańcami - twierdzi radny Tomasz Dzionek. Pomysł WZDW pojawił się po tym, kiedy zasugerowano, by wprowadzić kontraruch rowerowy na 80-metrowym odcinku ul. Warzywnej, który od niedawna jest jednokierunkowy i utrudnia wyjazd części mieszkańców. Na to jednak WZDW zdecydowało się na inny krok, który zaniepokoił mieszkańców osiedla: - Ta droga bisowa, ma ruch typowo osiedlowy, dojazdowy, a oznakowanie, które tutaj jest, w spadku po GDDKiA, jest niefunkcjonalne i nie pomaga uczestnikom ruchu - przyznał. Dodał, że problem pojawił się też na ul. Warzywnej, gdzie 80-metrowy odcinek drogi wykonano jako jednokierunkowy, uniemożliwiając przejazd tamtędy rowerzystom jadącym do miasta.

- Ta zmiana kierunku ruchu to jest masakra. Ja sobie nie wyobrażam, którędy klienci mieliby przyjechać do tego komisu. Wszędzie są jednokierunkowe, a klienci często nie wiedzą już teraz jak dojechać, zwłaszcza, że oni nie są z Gniezna tylko z Polski - przyznaje jeden z właścicieli firm. Inny nie ukrywa, że na wspomnianej bisówce coraz trudniej jest prowadzić działalność: - My jako komis istniejemy tu od ponad 20 lat, wcześniej były tu prowadzone inne działalności i zawsze my te wjazdy mieliśmy. Oczywiście ta droga jednokierunkowa, która tu powstała i tak utrudniła prowadzenie działalności i zmiana organizacji ruchu w tej nowej koncepcji całkowicie nas sparaliżuje. Nie będziemy mieli normalnego przepływu klientów.

Problemem, który się wskazuje przede wszystkim, jest wyjazd z bisówki w ul. Bluszczową, który bardzo utrudnia swobodne włączenie się do ruchu w tą drugą drogę, jeśli przed sygnalizatorem stoi już kilka samochodów. 

- Z tej strony, gdzie jest najwięcej komisów na ul. Poznańskiej, jesteśmy dyskryminowani znakami - zakaz postoju, zakaz postoju, z lewej i prawej strony. Gdzie klient ma zostawić swój samochód? Jechać na jednokierunkową ul. Głęboką? Czy może na ul. Kostrzyńską, którą pewnie też zrobią jednokierunkową? Gdzie mają parkować? - pytał właściciel jednej z firm i dalej wskazuje, jak wygląda sytuacja na bisówce po drugiej stronie ul. Poznańskiej: - Tam jest ruch dwukierunkowy i nikomu tam to nie przeszkadza. Tam nie ma żadnego zakazu zakazującego, żeby klient przejechał. Tam są dwa komisy, a tu jest ich trzydzieści. Inny z przedsiębiorców nie ukrywa, jak jego zdaniem wyglądało podjęcie takiej zmiany: - Te decyzje są podejmowane zza biurka. Osoba, która to opiniuje, nie widzi co się dzieje w realu. 

Niektórzy z zainteresowanych przyznali, że nie widzą wyjścia i zastanawiają się, czy nie zacząć myśleć o przeniesieniu swojego interesu na teren Gminy Gniezno, gdyż ich zdaniem klimat do prowadzenia interesu przy ul. Poznańskiej jest coraz gorszy. W tej sprawie powstała petycja, która ma zostać skierowana do WZDW (zobacz więcej).

9 komentarzy

 • Link do komentarza Obużony czwartek, 17 września 2020 17:02 napisane przez Obużony

  W tym mieście mieszkańcy nie maja chyba nic do powiedzenia . Przebudowa ulic Poznańska i Warzywna to jakiś skandal , projekt i wykonanie na miarę lat 70 minionego stulecia. Jedyny i bezpieczny wyjazd z Warzywnej rowerem w kierunku centrum ,szkoły został nam odebrany . Mamy jeżdzić drogą z TIRami ? Życzę takich rozwiązań każdemu z "Decydentów " tego miasta i 'mądralom " z WZDW Poznań pod ich własnym domem :(

 • Link do komentarza maciej czwartek, 17 września 2020 11:59 napisane przez maciej

  Uważam że trzeba zrobić porządek z kierunkiem jazdy a koisiarze zawsze będą mieli problem o wszytko

 • Link do komentarza Kiniu czwartek, 17 września 2020 09:49 napisane przez Kiniu

  Ile firm znajduje się przy danej ulicy. Z tego co widać jadąc ulicą Poznańską to znajdują się tam same komisy samochodowe , kilka sklepów i kilka małych firm produkcyjnych Tym dwóm ostatnim to zmiana kierunku ruchu w niczym nie przeszkadza, gdyż przy swoich "firmach" posiadają parkingi dla klientów. Bulwersują się tylko Panowie z komisów samochodowych których i tak samochody stoją na łączniku danej spornej drogi. Prawo dla pomysłodawcy czas na porządek w tej części miasta, a jak się panom nie podoba to niech przeniosą interes gdzie indziej

 • Link do komentarza jan czwartek, 17 września 2020 09:19 napisane przez jan

  Widze ze problemy mają tylko mieszkańcy ul. Głębokiej. Ulica głęboka została wyremontowana i zrobiono chodniki i nagle mieszkańcy obudzili się ze nie mają gdzie parkować. i co zrobili ? Bez argumentów zalatwili sobie ruch jednokierunkowy aby móc parkować na ulicy. Nikomu nie chce się parkować na posesji. A teraz po zmianach na Poznańskiej oczka się otwierają. Układy układziki.

 • Link do komentarza Jaro środa, 16 września 2020 20:42 napisane przez Jaro

  Ten radny specjalista od wszystkiego, to ma odrzucone 95% wniosków o zmianę organizacji ruchu. A 90 % wniosków jest jego ha ha ha
  Niedawno wymyslił aby Cienista była jednokierunkowa właśnie w tym kierunku co przed laty już była i się nie sprawdziło...
  Inny specjalista od wszystkiego Łukasz jest jego inspiratorem ?

 • Link do komentarza bzyk środa, 16 września 2020 19:06 napisane przez bzyk

  ,,Komisiarze" nie rozumieją,że to jest droga dojazdowa do posesji a nie na prowadzenie handlu. Sami często blokują drogę rozładowując swoje samochody. Traktują drogę jak swoją prywatną własność. Bywa, że przejechać nie można. Tam powinna ciągle jeździć Straż Miejska lub Policja i tylko wystawiać mandaty za utrudnianie przejazdu.

 • Link do komentarza Wojtek środa, 16 września 2020 18:43 napisane przez Wojtek

  Rozwiązanie proponowane przez wzdw jest prawidłowe. Lamenty komisarzy nic tu nie zmienią. Takie ulice jak poznańska to nie miejsce na sprzedaż starych samochodów. Jeżeli ktoś chce zaparkować komisarze powinni mieć na placu kilka miejsc dla klientów jak w każdej cywilizowanej firmie.

 • Link do komentarza Radek środa, 16 września 2020 13:00 napisane przez Radek

  Niech klienci parkuja na terenie komisow. Dlaczego właściciele komiksów. Nie udostępnia swojego terenu dla swoich klientów, tylko korzystają z drogi publicznej bez płacenia za zajęcie pasa drogowego? Biedni handlarze...

 • Link do komentarza antoni środa, 16 września 2020 12:58 napisane przez antoni

  Akurat tzw. "komisiarze" średnio kogokolwiek interesują i jeśli chodzi o mieszkańców to zabierajcie swoje "interesy" daleko, hen z naszej okolicy.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane