środa, 09 września 2020 07:50

Upamiętnili 81. rocznicę cywilnej obrony Kłecka

  mnopr
Upamiętnili 81. rocznicę cywilnej obrony Kłecka zdjęcie nadesłane

Mieszkańcy Kłecka upamiętnili 81. rocznicę tragicznych wydarzeń, mających początek we wrześniu 1939 roku w ich miejscowości.

W miniony wtorek 8 września odbyły się coroczne obchody związane z obroną miasta przed posuwającymi się od zachodu wojskami niemieckimi we wrześniu 1939 r. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele parafialnym w Kłecku, której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. kan. Mirosław Kędzierski. W homilii zwrócił on uwagę na budowanie pamięci historycznej w rodzinach i uczeniu szacunku do przeszłości swojego narodu.

Po zakończonym nabożeństwie obchody przeniosły się pod pomnik obrońców Kłecka, stojący na rynku. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, delegacje samorządowców, strażaków, jednostek gminnych i organizacje społeczne złożyły wiązanki kwiatów pod monumentem. Wartę przy pomniku obrońców Kłecka pełnili harcerze z IX DSH Watacha. 

Następnie przemówił burmistrz gminy Kłecko, Adam Serwatka, który przywitał zgromadzonych mieszkańców, a w swoim przemówieniu nawiązał do dopołudniowego spotkania z przedszkolakami oraz uczniami szkoły podstawowej w Kłecku, które stało się już tradycją w gminie Kłecko, a wiąże się przede wszystkim z odwiedzinami miejsca pamięci narodowej rozsianych po całej gminie. Następnie głos zabrał Bartosz Borowiak, który opowiedział, o akcji #obronakłecka39 oraz postaciach, które pojawiły się na kłeckim rynku - mają one przypominać o najważniejszych osobach z września 1939 roku, które zapisały się na kartach historii obrony tej miejscowości..

1 komentarz

  • Link do komentarza qwer środa, 09 września 2020 12:18 napisane przez qwer

    Dowódcą obrony Kłecka był p.Lapis,dziadek fotografika Marka Lapisa.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane