Wydrukuj tę stronę
wtorek, 08 września 2020 13:26

Przeładowaną i niesprawną ciężarówką jechał po S5

 
Przeładowaną i niesprawną ciężarówką jechał po S5 źródło: WITD

Ciężarówkę przeładowaną workami z tynkiem, bez badań technicznych tachografu, z uszkodzoną oponą i nieszczelnym układem pneumatycznym zatrzymali do kontroli inspektorzy z Gniezna.

W miniony poniedziałek 7 września podczas akcji wielkopolskich inspektorów z Gniezna na drodze ekspresowej S5 w kierunku Poznania zatrzymany został dwuosiowy samochód ciężarowy. Wykonywany był nim krajowy transport drogowy tynku maszynowego w workach.

Rzeczywista masa całkowita zważonego przez inspektorów pojazdu, przy normie 18 t, wyniosła 19,75 t, czyli przekroczenie sięgnęło prawie dziesięciu procent. Wyższy był też nacisk na pojedynczej osi napędowej - zamiast 11,5 t, nacisk wyniósł 12,15 t.

W trakcie kontroli kierujący nie okazał też zezwolenia kategorii siódmej na przejazd po drodze publicznej pojazdem nienormatywnym. Ponadto stwierdzono, że tachograf powinien w maju przejść przegląd techniczny.

Wobec przedsiębiorcy wszczęte zostanie postępowanie administracyjne na kwotę w sumie 3500 złotych, natomiast kierowca za zaniedbania zapłaci mandaty karne łącznie w wysokości 300 złotych. Już podczas kontroli pojazd został przeładowany na inny podstawiony samochód ciężarowy. Dodatkowo za znaczące uszkodzenie opony lewej na drugiej osi, nieszczelny układ pneumatyczny oraz brak tablic wyróżniających pojazd długi i ciężki, inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny kontrolowanej ciężarówki.

źródło: WITD

1 komentarz