poniedziałek, 31 sierpnia 2020 13:33

Nowy rektor PWSZ rozpoczyna pracę

 

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej następuje zmiana rektora - stanowisko to obejmuje od 1 września prof. dr hab. n. med. Paweł Chęciński, który dzisiaj przedstawił priorytety swojej kadencji.

W poniedziałek odbyło się posiedzenie Rady Uczelni PWSZ - na wydarzenie do placówki przy ul. Wrzesińskiej przybyli samorządowcy oraz zaproszeni goście, którzy mieli szansę wysłuchania podsumowania kadencji odchodzącego rektora dr. hab. Janusza Wiśniewskiego, prof. PWSZ Gniezno.

- Przez ten czas dokonała się rzecz bardzo dobra, ponieważ jesteśmy najlepszą państwową wyższą szkołą zawodową w Polsce - chodzi o dydaktyczną inicjatywę doskonałości, program ministerialny funkcjonujący od trzech lat, bardzo obiektywny w swojej ocenie - przyznał dr hab. Janusz Wiśniewski, prof. PWSZ, rektor uczelni w ostatnich trzech latach, który nie ukrywa iż studia w tej placówce są dość wymagające, ale zapewniające znalezienie pracy: - Nie jest łatwo być studentem i absolwentem naszej uczelni, natomiast przez ostatnie trzy lata, nasi absolwenci znajdują zatrudnienie. Chyba lepszej reklamy uczelni być nie może.

Wybory nowego rektora odbyły się w maju br. Wówczas to na kolejną kadencję, obejmującą lata 2020 - 2024, wybrano prof. dr. hab. n. med. Pawła Chęcińskiego, lekarza i specjalistę z zakresu chirurgii ogólnej, naczyniowej oraz angiologii, który w swojej dotychczasowej działalności był m.in. prodziekanem ds. klinicznych Wydziału Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

- Obejmuję władzę w niezwykle trudnym okresie pandemii, która ma ogromny wpływ na nasze życie. Nie tylko dlatego, że mamy ograniczone możliwości prowadzenia dydaktyki i wszystkich zajęć na uczelni. Trudno jest mówić o nauczaniu fizjoterapii, pielęgniarstwa tylko na fantomach, a ta pandemia nam to utrudnia. Są też konsekwencje ekonomiczne - te tarcze ochronne spowodowały odpływ pieniędzy, przeznaczonych na inne cele i przez to żyje się nam trudniej. Trzeba być elastycznym i dostosować się do możliwości - przyznaje na początku prof. dr hab. n. med. Paweł Chęciński i jak dalej dodaje: - Aby była uczelnia, muszą być studenci. Walka o studenta, o to, by uświadomić mu to, że może przyjść do uczelni, która jest dobrą, na poziomie większości kierunków licencjackich i przygotowuje do zawodu, a gnieźnieńska uczelnia jest w czołówce szkół w ocenie zarówno gazetowej, jak i ministerstwa. Jest czym się pochwalić i możemy zachęcać studentów, by do nas trafiali - przyznał nowy rektor. Jak dalej dodał, chce kłaść nacisk na zacieśnianie współpracy z poznańskimi uczelniami, w tym na pozyskanie kadry dydaktycznej.

Prof. Paweł Chęciński nie ukrywa też, że są plany inwestycyjne, które chciałby zrealizować w PWSZ: - Chcemy wprowadzić oszczędności w wykorzystywaniu prądu, a więc założyć ogniwa fotowoltaiczne. Chcemy też wykonać remont budynku i przenieść rektorat na ul. Wrzesińską, aby cała administracja mieściła się w jednym miejscu. Ponadto w planach mamy budowę domu opieki, który będzie służyć miastu, ale także jako miejsce, gdzie praktykę będą mogli zdobywać studenci pielęgniarstwa. To są rzeczy, które będą możliwe, jeśli uzyskamy jeszcze większe wsparcie ministerstwa - mówił nowy rektor. Jak dodaje, chce kontynuować to, co z sukcesem przychodziło jego poprzednikom: - Ważne jest też to, aby nie popsuć tego, co zrobili moi poprzednicy, gdyż zrobili bardzo wiele - zarówno rektor senior, jak i ustępujący rektor - mówił, dodając iż liczy również na bardzo dobrą współpracę z samorządowcami.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane