sobota, 01 sierpnia 2020 17:29

Gnieźnianie upamiętnili rocznicę powstania warszawskiego

 

Mieszkańcy, harcerze, samorządowcy oraz rekonstruktorzy historyczni uczestniczyli w sobotnich obchodach, upamiętniających wydarzenia ze stolicy w 1944 roku.

Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie na Skwerze im. Adama Borysa ps. "Pług" przy Szkole Podstawowej nr 9, gdzie upamiętniono tę wyjątkową postać, po czym wszyscy udali się w stronę pomnika upamiętniającego Harcerzy Poległych i Pomordowanych za Ojczyznę. Tam, po uroczystym wciągnięciu flagi na maszt, przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod monumentem. 

Następnie uczestnicy przeszli ulicami śródmieścia na deptak na ul. Chrobrego, gdzie punktualnie o godzinie 17:00 zawyły syreny oraz sygnały policyjne. W ten symboliczny sposób gnieźnianie włączyli się w uroczystości upamiętniające godzinę "W" - moment, w którym 1 sierpnia 1944 roku w Warszawie wybuchło powstanie przeciwko Niemcom. 

Po tym z głośników wybrzmiała piosenka "Tchnienie Wolności" w wykonaniu Dominiki Sochackiej-Drzewieckiej, a następnie w imieniu GRH Garnizon Gniezno głos zabrał Robert Gaweł. W swoich słowach podkreślił on znaczenie tamtych sierpniowych dni oraz ofiarę z życia, którą złożono wówczas w stolicy. Uroczystość zakończyła jeszcze jedna piosenka, nawiązująca do wydarzeń sprzed 76 lat.

 

 

8 komentarzy

 • Link do komentarza lena czwartek, 06 sierpnia 2020 14:32 napisane przez lena

  Do Endriu czyli myślisz że najlepiej siedzieć cichutko i nic nie robić. No jeśli wolisz udawać że pada deszcz kiedy plują tobie w twarz to twój wybór. ja wybieram Godność ale to są postawy wyniesione z domu to się ma albo nie pozdrawiam Lena ps,podstawy kindersztuby jeśli rozmawiasz z kobietą to nawet jeśli się z nią nie zgadzasz to pisz z grzecznością

 • Link do komentarza Endriu wtorek, 04 sierpnia 2020 21:50 napisane przez Endriu

  Do Lena.Lilościwy bóg to tobie rozumiem kobieto odebrał!!! I myślę że zapomniał o tych którzy nie potrzebnie zginęli.

 • Link do komentarza lena poniedziałek, 03 sierpnia 2020 18:33 napisane przez lena

  oj endriu ty to dureń jesteś i nigdy nie zrozumiesz co znaczy miłość do ojczyzny co to honor .
  ,,Do kraju tego ,gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla
  darów nieba tęskno mi Panie
  Do kraju tego gdzie winą jest dużą popsować gniazdo na gruszy bocianie bo wszystkim służą tęskno mi Panie
  Do kraju tego gdzie pierwsze ukłony są jak odwieczne Chrystusa wyzwanie Bądż pochwalony tęskno mi Panie.,,.....
  i tak dalej poczytaj, pomyśl może litościwy Bóg da rozum pozdrawiam Lena

 • Link do komentarza MAREK niedziela, 02 sierpnia 2020 12:54 napisane przez MAREK

  Prawie nikt nie założył maseczki. Ludzie to było zgromadzenie . Przecież pandemia może w takim zgromadzeniu rozprzestrzenić się natychmiast na setkę ludzi !!

 • Link do komentarza Kiniu sobota, 01 sierpnia 2020 19:25 napisane przez Kiniu

  Gdzie odstępy gdzie maseczki nasza władza dała przykład wszystko ma w d...e. Gdzie Policja Straż Miejska na garnuszku u wlodarzy. Ja wejdę do sklepu czy autobusu bez maseczki i buch mandacik a tu proszę. Pan prezydent i cała swita pierwsi w szeregu bez maseczki będzie mandacik!

 • Link do komentarza Endriu sobota, 01 sierpnia 2020 18:37 napisane przez Endriu

  Jest co świętować! 200 tys.ludzi zginęło i miasto zrównane z ziemią!

 • Link do komentarza Zeus sobota, 01 sierpnia 2020 17:53 napisane przez Zeus

  Chcialbym aby warszawiacy tak upamiętniali zwycięskie Powstanie Wielkopolskie

 • Link do komentarza Realista sobota, 01 sierpnia 2020 17:45 napisane przez Realista

  A maseczki na ustach i nosie?Ludzie ogłupli...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane