Wydrukuj tę stronę
czwartek, 09 lipca 2020 08:45

Kometa nad Gnieznem

 

Od kilku nocy nad polskim niebem można dojrzeć przelatującą przez nasz Układ Słoneczny kometę NEOWISE. Warto jej wypatrywać w kolejnych dniach, zanim ponownie oddali się od słońca i ziemi.

Światła śpiącego miasta nie rozpraszają tak mocno nocnego nieba, by nie uniemożliwić obserwacji komety, która pojawiła się kilka dni temu na horyzoncie. C/2020 F3 NEOWISE została odkryta 27 marca br. za pomocą teleskopu kosmicznego NEOWISE i jest najjaśniejszą kometą od kilku lat widoczną z Polski, choć początkowo niewiele wskazywało na to, że tak się stanie. Dla wielu miłośników astronomii jest ona wyjątkową okazją do obserwacji.

W nocy z środy na czwartek udało się ująć na zdjęciach obiekt, który w tym momencie przelatywał około 140 miliony kilometrów od ziemi - poniższe fotografie zostały wykonane z okolicy Kokoszek (kometa widoczna jest w prawym, górnym rogu)

Zainteresowanych obserwacją zachęcamy do szukania komety w północnej i północno-wschodniej części nieba. Co prawda kometa minęła już punkt zwrotny w swojej trajektorii i zaczęła się oddalać od słońca, ale jeszcze w kolejnych dniach będzie można ją oglądać. Do teraz była ona najlepiej widoczna do dwóch godzin przed wschodem słońca, ale czas ten stopniowo się wydłuża i warto jej szukać także i po zachodzie - ułatwia to dość długi warkocz, ciągnący się za tym obiektem. Aby się jej przyjrzeć wystarczy zwykła lornetka - oczywiście do sprzyjającej obserwacji konieczne jest bezchmurne niebo.

Galeria

2 komentarzy