poniedziałek, 06 lipca 2020 10:40

Zmarł najstarszy mieszkaniec Gniezna

 
Zmarł najstarszy mieszkaniec Gniezna fot. Jerzy Dąbrowski / zdjęcie nadesłane

Jeszcze w ubiegłym roku obchodził swoje 107 urodziny - zmarł najstarszy mieszkaniec Gniezna, wieloletni nauczyciel w gnieźnieńskich szkołach, Edmund Śmielecki.

Urodził się 20 października 1912 roku w Gnieźnie, jako syn Bronisława i Teofilii. W 1935 roku ukończył państwowe seminarium nauczycielskie w Wągrowcu i od 1936 roku przez dwa lata pracował w Publicznej Szkole Dokształcającej Zawodowej Męskiej w Gnieźnie. W 1938 roku przeniósł się do podobnej placówki w Lesznie, ale czas tej pracy przerwała II wojna światowa, którą spędził w warsztatach mechanicznych gnieźnieńskiej cukrowni. Na kilka tygodni przed zakończeniem działań wojennych, w kwietniu 1945 roku ożenił się i podjął pracę w odtworzonej szkole zawodowej w Gnieźnie. Przez kilka lat dokształcał się i pracował jako nauczyciel rysunku technicznego w placówkach w Miłosławiu, Turku, a krótko był także dyrektorem szkoły zawodowej w Kaliszu. W 1953 roku powrócił do Gniezna, gdzie został nauczycielem Zasadniczej Szkoły Metalowo-Elektrycznej,znanej później jako Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, a obecnie Zespół Szkół Technicznych przy ul. Cieszkowskiego.

W jeszcze w październiku ub. roku pan Edmund obchodził swoje 107 urodziny - o solenizancie wciąż pamiętało wiele osób z dawnego grona pedagogicznego. Choć na emeryturę przeszedł niemal 47 lat temu, to mimo swojego wieku długo cieszył się dobrym zdrowiem i pogodą ducha.  

7 komentarzy

 • Link do komentarza Uczeń czwartek, 09 lipca 2020 20:11 napisane przez Uczeń

  Uczył mnie rysunku technicznego w zawodówce .

 • Link do komentarza Zusowiec środa, 08 lipca 2020 14:48 napisane przez Zusowiec

  Zus go nienawidził... 47 lat na emeryturze..

 • Link do komentarza rw wtorek, 07 lipca 2020 09:26 napisane przez rw

  Szymonie, zajrzyj najpierw do Słownika Języka Polskiego i sprawdź definicje jubilata i solenizanta.

 • Link do komentarza Lusi poniedziałek, 06 lipca 2020 23:26 napisane przez Lusi

  moje kondolencje

 • Link do komentarza KAMA poniedziałek, 06 lipca 2020 17:33 napisane przez KAMA

  To był wspaniały człowiek....

 • Link do komentarza Marian Górny poniedziałek, 06 lipca 2020 14:48 napisane przez Marian Górny

  Miałem ten zaszczyt znać Pana Edmunda. Wspaniały człowiek wierny zasadom. Swoje życie poświęcił uczniom. Cześć Jego pamięci !

 • Link do komentarza szymon poniedziałek, 06 lipca 2020 12:08 napisane przez szymon

  Solenizant to osoba obchodząca imieniny. Osobę obchodzącą urodziny nazywamy JUBILATEM.
  Ta dzisiejsza prasa... ;)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane