Wydrukuj tę stronę
niedziela, 05 lipca 2020 10:53

Mieszkańcy sami posprzątali groby żołnierzy na stulecie bitwy

 

W ciągu kilku tygodni, jakie minęły od początku akcji, udało się uporządkować kwaterę wojskową Wojska Polskiego na cmentarzu przy ul. Witkowskiej. Wszystko mieszkańcy wykonywali w swoim wolnym czasie.

W drugiej połowie maja informowaliśmy o akcji, zainicjowanej przez Ligę Patriotów, zmierzającą do uporządkowania kwatery uczestników wojny polsko-bolszewickiej, spoczywających na cmentarzu przy ul. Witkowskiej. Widząc, że nikt z osób czy instytucji odpowiedzialnych nie kwapi się do tego, by na obchodzoną w tym roku 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej przywrócić temu miejscu godny wygląd, sami zdecydowali się na podjęcie tego zadania. W wolnym czasie, najczęściej w soboty, spotykali się na nekropolii i w ciągu półtora miesiąca oczyścili 262 groby znajdujące się na tej kwaterze. 

W działaniach wolontariuszy wspierali także harcerze z kilku drużyn należących do gnieźnieńskiego hufca ZHP, OSP Mnichowo i OSP Modliszewo, gnieźnieński oddział Związku Strzeleckiego "Strzelec", a także inni mieszkańcy Gniezna, odpowiadający w ten sposób na apel o pomoc. Prace odbywały się przy przychylności proboszcza parafii pw. św. Trójcy.

Teraz kolejnym etapem działań jest mocowanie poluzowanych tablic, krzyży oraz gwiazd Dawida znajdujących się na grobach - tych prac wymaga w zasadzie znaczna ich część, a działanie to wesprze ze swoich środków Miasto Gniezno. Ostatnim akcentem ma być zbiórka pieniędzy na zakup zniczy, aby mogły one zapłonąć na rocznicę bitwy.

 

 

 

 

 

Galeria

4 komentarzy