niedziela, 05 lipca 2020 10:53

Mieszkańcy sami posprzątali groby żołnierzy na stulecie bitwy

 

W ciągu kilku tygodni, jakie minęły od początku akcji, udało się uporządkować kwaterę wojskową Wojska Polskiego na cmentarzu przy ul. Witkowskiej. Wszystko mieszkańcy wykonywali w swoim wolnym czasie.

W drugiej połowie maja informowaliśmy o akcji, zainicjowanej przez Ligę Patriotów, zmierzającą do uporządkowania kwatery uczestników wojny polsko-bolszewickiej, spoczywających na cmentarzu przy ul. Witkowskiej. Widząc, że nikt z osób czy instytucji odpowiedzialnych nie kwapi się do tego, by na obchodzoną w tym roku 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej przywrócić temu miejscu godny wygląd, sami zdecydowali się na podjęcie tego zadania. W wolnym czasie, najczęściej w soboty, spotykali się na nekropolii i w ciągu półtora miesiąca oczyścili 262 groby znajdujące się na tej kwaterze. 

W działaniach wolontariuszy wspierali także harcerze z kilku drużyn należących do gnieźnieńskiego hufca ZHP, OSP Mnichowo i OSP Modliszewo, gnieźnieński oddział Związku Strzeleckiego "Strzelec", a także inni mieszkańcy Gniezna, odpowiadający w ten sposób na apel o pomoc. Prace odbywały się przy przychylności proboszcza parafii pw. św. Trójcy.

Teraz kolejnym etapem działań jest mocowanie poluzowanych tablic, krzyży oraz gwiazd Dawida znajdujących się na grobach - tych prac wymaga w zasadzie znaczna ich część, a działanie to wesprze ze swoich środków Miasto Gniezno. Ostatnim akcentem ma być zbiórka pieniędzy na zakup zniczy, aby mogły one zapłonąć na rocznicę bitwy.

 

 

 

 

 

4 komentarzy

 • Link do komentarza mieszkaniec poniedziałek, 06 lipca 2020 11:50 napisane przez mieszkaniec

  Pytajniku, urząd miasta czeka teraz na czyszczenie obsikanych królików i wyrywanie chwastów, które sa tłem tej gnieźnieńskiej maskarady.

 • Link do komentarza Pytajnik poniedziałek, 06 lipca 2020 09:25 napisane przez Pytajnik

  A co tej sprawie zrobił Urząd Miasta? Nic?

 • Link do komentarza zenon poniedziałek, 06 lipca 2020 04:43 napisane przez zenon

  Wstyd dla władz miasta i starostwa, ale jak będą uroczystości to chętnie ustawią się do kamer i aparatów fotograficznych żeby uwiecznić swój obraz obecności w tych miejscach. Trzeba włodarzom miasta i powiatu to zapamiętać a później przypominać, grób żołnierza który poległ za wolność nie ma barw narodowych w katolickim kraju każdemu należy się poszanowanie. Brawo dla tych ludzi którzy się tym zajęli.

 • Link do komentarza Kuba niedziela, 05 lipca 2020 23:01 napisane przez Kuba

  Sami? A z kim mieli sprzątać?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane