piątek, 26 czerwca 2020 15:22

WSA zdecydował: okazanie zaświadczenia o szczepieniu jest dozwolone

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wydał orzeczenie, z którego treści wynika iż kryterium poddania wcześniejszemu szczepieniu, jako warunku przyjęcia do przedszkola lub żłobka, jest zgodne z przepisami.

Kilkanaście dni temu WSA w Poznaniu opublikował treść wyroku wraz z orzeczeniem, na podstawie którego uchylił zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Wielkopolskiego. Przypomnijmy iż to właśnie Wojewoda Wielkopolski stwierdził iż wprowadzone kryterium, polegające na przedstawieniu oświadczenia lekarskiego o przejściu szczepień, jest "przekroczeniem delegacji ustawowej". Chodziło o przedstawienie zaświadczenia przez rodziców nt. poddania dziecka szczepieniom ochronnym, co podważało ogółem same kryteria przyjmowania do placówek. Decyzję wojewody zaskarżono do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. 11 czerwca wydano wyrok w tej sprawie, który odrzucił wątpliwości wojewody.

- W uzasadnieniu uchwały podano, że nowe kryterium wprowadzane uchwałą podyktowane jest troską o zabezpieczenie zdrowia i życia dzieci wobec rosnącej liczby osób uchylających się od obowiązku szczepień ochronnych. Jednocześnie pozwala uzyskać dodatkowe punkty w rekrutacji do publicznych przedszkoli Miasta Gniezna, nie ograniczając przy tym praw dzieci spełniających kryteria ustawowe - zawarto w orzeczeniu WSA, a dalej odnosząc się do całej kwestii, odnoszono się zarówno do przepisów przedstawionych przez Miasto Gniezno, jak i Wojewodę Wielkopolskiego.

Konkluzją jest to, że organ prowadzący żłobki i przedszkola publiczne musi dysponować odpowiednimi narzędziami, które pozwolą mu na weryfikację spełniania kryterium szczepień. Jednocześnie też stwierdzono iż te kryteria nie stanowią naruszenia obowiązujących przepisów - tzw. kryterium szczepionkowe może dalej obowiązywać.

2 komentarzy

  • Link do komentarza Maro sobota, 27 czerwca 2020 07:35 napisane przez Maro

    PREZYDENT BUDASZ Z TĄ UCHWAŁĄ MOCNO PRZESADZIŁ !! Narobił sobie licznych wrogów wśród rodziców małych dzieci. Ale ma też dzięki tej decyzji wdzięczność właścicieli przedszkoli PRYWATNYCH .
    Dzięki tak pozbawionej rozsądku decyzji prezydenta miasta prywatne przedszkola będą miały większy nabór dzieci i lepszą rentowność.

  • Link do komentarza Mieszkaniec piątek, 26 czerwca 2020 16:25 napisane przez Mieszkaniec

    Nie jestem przeciwnikiem szczepień ale to juz jest chore. Może podczas zapisywania do przedszkola będziemy podawać rozmiar buta?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane