środa, 24 czerwca 2020 15:45

Błędy w raporcie, ale absolutorium zostało przyznane

 
Błędy w raporcie, ale absolutorium zostało przyznane archiwum redakcji

Nie zgadzają się zsumowane kwoty, wynikające z przedstawionych tabel. Radni mimo to na środowej sesji przyjęli dokument, który jest skierowany przede wszystkim do mieszkańców miasta.

Zgodnie z ustawą z 2018 roku, każdy samorząd musi przygotować tzw. raport o stanie gminy, w którym przedstawione zostają wszystkie dane dotyczące minionego roku. Takie działanie ma zachęcać mieszkańców do interesowania się finansami publicznymi oraz sposobem ich wydatkowania. Pierwszy taki raport przygotowały gminy w ubiegłym roku i był on przedstawiany radnym oraz mieszkańcom na sesjach. Kolejny, drugi w historii, jest przyjmowany obecnie - w połowie roku. Dzisiaj na posiedzeniu Rady Miasta przegłosowano raport, którego kwoty nie zgadzają się po zsumowaniu lub zawierają najprawdopodobniej dane przepisane z dokumentu z poprzedniego roku.

Przykładowo w przedstawionych w raporcie dochodach uzyskanych w 2019 roku, suma dochodów własnych (143 439 023 zł), subwencji (64 432 973 zł) oraz dotacji (96 767 328 zł) wyniosła 304 639 342 złotych, a do tego dochodzi kwota dochodów majątkowych 31 632 900 złotych - razem 336 272 242 złotych. Tymczasem w dokumencie wynik zsumowano o prawie 6 milionów więcej - do kwoty 342 080 740 złotych. 

Ponadto w wydatkach przedstawiono iż zamknęły się one kwotą 319 288 384 złotych. Tymczasem zsumowanie wydatków majątkowych 58 712 099 złotych i bieżących 293 311 981 złotych daje kwotę 352 024 080 złotych. Jest to więc kwota o ponad 30 milionów wyższa, niż tą, którą zaprezentowano w raporcie. Co jest ciekawe, dokładnie taką samą kwotę wydatków tj. 319 288 384 złotych, można znaleźć w raporcie z 2018 roku. Nie został nawet zmieniony współczynnik procentowy planowanego wykonania wynoszący w obu dokumentach 96,85%. Takie same wyniki, przy tak zmieniających się sytuacjach w budżecie na przestrzeni nawet dwóch lat, są trudne do uzyskania. Zsumowanie kwot w raporcie z 2018 roku takich różnic (jak w przypadku 2019 roku) nie wykazuje. Stwierdzenie, w którym miejscu doszło do błędu w aktualnym raporcie jest o tyle trudne, że w BIP nie przedstawiono projektu uchwały ze sprawozdaniem za 2019 roku.

Na to, że w raporcie są błędne dane, na zdalnej sesji uwagę zwrócił radny Paweł Kamiński, wskazując także iż w dokumencie jest jego zdaniem znacznie więcej takich przypadków. Jak stwierdził, raportu prawdopodobnie nikt w Magistracie nawet nie przeczytał, a mimo to dopuszczono go pod głosowanie. Wywołany do dyskusji prezydent Tomasz Budasz odparł, że radny "myli plan z wykonaniem", po czym podał m.in. kwotę wykonania wydatków na sumę 352 024 080 złotych, której w raporcie nie ma.

Prezydent odsyłał w swojej wypowiedzi do bilansu z wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego, którego adresatem była Regionalna Izba Obrachunkowa. Sęk w tym, że taki bilans jest zbiorem tabel, które dla zwykłego obywatela niewiele mówią, a sam raport powinien być dokumentem czytelnym i prostym w swojej formule. Nieścisłości na samym początku mogą rzutować na jego wiarygodność, a tymczasem powinien być on dowodem odpowiedniego wykorzystywania środków publicznych.

Mimo zgłaszanych wątpliwości, taki raport został przyjęty przez radnych głosami większości koalicji. Później, w trakcie tych samych obrad, przyznano też absolutorium prezydentowi za ubiegły rok.


Raporty za 2018 i 2019 rok dostępne są w załącznikach poniżej.

10 komentarzy

 • Link do komentarza wyborca poniedziałek, 29 czerwca 2020 08:16 napisane przez wyborca

  Do fgfgf-te 80 % to jest nie do końca rzetelne, bo wielu mieszkańców nie uczestniczyło w wyborach. A ci, co popierają tak niegospodarna władzę są tak samo nie gospodarni, ale też zmanipulowani fałszywa wizją tego prezydenta przedstawioną w jego programie wyborczym.

 • Link do komentarza Etnograf niedziela, 28 czerwca 2020 10:51 napisane przez Etnograf

  @Fgfgf fakt, prawie 80% poparcia, ale to było w ramach wyborczych obietnic i bajeczek, dlatego p. Budasz w kolejnej kadencji nie będzie startował w Gnieźnie, bo mieszkańcy poznali się już na tym człowieku. Teraz pewnie zostanie mu H. i jego przyszła partyjka... I jak w tym kraju ma być dobrze?

 • Link do komentarza Fgfgf sobota, 27 czerwca 2020 18:26 napisane przez Fgfgf

  Kiniu, Prezydent dostał absolutorium w wyborach. 80 procent Gnieznian powiedziało popieramy

 • Link do komentarza mieszkańcy Grodu lecha piątek, 26 czerwca 2020 12:23 napisane przez mieszkańcy Grodu lecha

  Dziękujemy panu prezydentowi za 20 % podwyżkę podatku od nieruchomości, za wzięte z kapelusza podwyżki cen za wywóz śmieci, za to, że nie potrafi rządzić miastem dla dobra jego mieszkańców, za dziury w chodnikach, za nie łatane jezdnie w centru, za chwasty wyrastające ze szpar między chodnikowych, po prostu dziękujemy za niegospodarność.

 • Link do komentarza wilk piątek, 26 czerwca 2020 00:56 napisane przez wilk

  Jak może KOMUNA nie dać absolutorium swemu człowiekowi ????? Przecież wszystkie podwyżki za wodę,ciepło,śmieci,nieruchomości,parkingi itp. swoim WYBORCOM OBIECYWALI,że wprowadzą,jak się dobrze porozstawiają na fotelach miejskich PRAWDA ???????Przecież Gniezno takie biedne nie jest,ludzie biorą od państwa teraz 500 + 300 +,13 emkę,to dlaczego nie mają płacić więcej prawda ??????

 • Link do komentarza Kiniu czwartek, 25 czerwca 2020 19:27 napisane przez Kiniu

  Jeżeli lokalna władza nie potrafi dodawać to co robi na stanowiskach urzędniczych. Szkoda że mieszkańców nie spytano o absolutorium dla prezydenta ciekawe jaki byłby wynik. Wiadomo drużyna Budasza zrobi wszystko dla swojego ulubieńca.

 • Link do komentarza czytelnik środa, 24 czerwca 2020 22:38 napisane przez czytelnik

  @ niezaskoczony - nie ma się czym chwalić. Nawet, jak by było całkiem do ****, też by dostał absolutorium, bo przecież ma swoją większość w tej radzie.

 • Link do komentarza mieszkaniec miejskiej kamienicy ruiny środa, 24 czerwca 2020 21:19 napisane przez mieszkaniec miejskiej kamienicy ruiny

  Naszej władzy najlepiej idzie dodawanie przywilejów deweloperom.

 • Link do komentarza niezaskoczony środa, 24 czerwca 2020 17:52 napisane przez niezaskoczony

  I co z tego , że prezydent Budasz otrzymał absolutorium ?

 • Link do komentarza meduza środa, 24 czerwca 2020 17:47 napisane przez meduza

  To już nawet gnieźnieńskie władze dodawać nie potrafią???

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane