Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 06 kwietnia 2020 14:38

Zapłacą 5 tys. złotych za nieobecność na kwarantannie

 

Wysoką karę będą musieli zapłacić dwaj mieszkańcy Gniezna, którzy złamali zasady kwarantanny. Kara podlega natychmiastowej wykonalności z momentem doręczenia i powinna być zapłacona w terminie 7 dni.

Obecnie w powiecie gnieźnieńskim ponad 240 osób przebywa na kwarantannie. Poziom świadomości mieszkańców naszego powiatu w tym zakresie jest dość wysoki, jednak zdarzają się jednostki, które do zakazu opuszczania mieszkania podchodzą bardzo lekceważąco.

Tak też było w przypadku 32-letniego gnieźnianina, który w minioną środę 1 kwietnia br. będąc na kwarantannie wyszedł odebrać od kuriera paczkę.

Kolejny, 64-letni gnieźnianin wychodził z mieszkania aż trzykrotnie. Za trzecim razem poszedł do sklepu spożywczego - gdy wszedł, to nikogo poza ekspedientką nie było w środku. Sprzedawczyni znała jednak mężczyznę z widzenia, zorientowała się, że coś jest nie tak i wprost zapytała go czy nie powinien w tym czasie odbywać kwarantanny. Zmieszany zaraz potem opuścił sklep.

Funkcjonariusze sporządzili dokumentację dla Sanepidu i wnioski o ukaranie do sądu. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gnieźnie już wystosował decyzje o nałożeniu na sprawców kar administracyjnych w kwocie po 5 tysięcy złotych na każdego.

Osoby objęte kwarantanną mają obowiązek przebywać we wskazanym przez siebie miejscu i stosować się do zaleceń służb sanitarnych. Inspektor sanitarny za nieprzestrzeganie kwarantanny może nałożyć karę do 30 tys. zł. Dodatkowo wobec tych osób policjanci prowadzą postępowania w sprawach o wykroczenie z art. 116 kodeksu wykroczeń.

źródło: KPP Gniezno

8 komentarzy