sobota, 04 kwietnia 2020 11:16

Potrzebujących znacznie więcej. Caritas też niesie pomoc

 
Potrzebujących znacznie więcej. Caritas też niesie pomoc źródło: Caritas AG

Do jadłodajni dla bezdomnych i ubogich ustawia się znacznie dłuższa kolejka. Na terenie miasta rozdawane są też paczki do osób odizolowanych lub samotnych.

Obecna sytuacja u wielu ludzi wyzwala spore pokłady energii do niesienia pomocy tym, którzy tego potrzebują. Są też i takie instytucje, które robiły to od lat, a które również całą swoją działalność teraz nakierowały na pomoc osobom znajdującym się szczególnie w potrzebie. Jednym z przykładów jest jadłodajnia Caritasu, w której obiady rozdają szarytki ze Zgromadzenia Sióstr Miłosiedzia św. Wincentego a Paulo.

- Obserwujemy, że wzrasta liczba osób, które przychodzą po obiady. Nie spożywają ich na miejscu z wiadomych względów, ale je otrzymują do pojemników i jedzą je w tych miejscach, w których są bezpieczni - mówi ks. Krzysztof Stawski, dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Obecnie już w jadłodajni wydawanych jest około 120 posiłków - przed epidemią było to zazwyczaj 60 - 80: - Siostry przestrzegają wszystkich zasad, które są podawane przez Sanepid, pracując w rękawiczkach i maseczkach, a te też są rozdawane wśród osób, które przychodzą po posiłki - dodaje dyrektor.

To nie wszystko - Caritas prowadzi takzę akcję "Dobrokrążcy". W jej ramach do osób, które są samotne i nie mogą wyjść na zakupy lub też znajdują się w kwarantannie lub izolacji, organizowane jest zaopatrzenie w niezbędną żywność i produkty pierwszej potrzeby. Obecnie pomaga kilkunastu wolontariuszy, ale wciąż można się zgłaszać: - Są seniorzy, którzy są w domach - tu prośba, aby nie wychodzili, a my do nich dotrzemy przez naszych pracowników lub wolontariuszy z paczką żywnościową, ale są też ci w kwarantannie, którzy nie powinni wychodzić z domów i do nich też dotrzemy, jeśli będzie taka potrzeba. Tu jesteśmy w kontakcie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i jeśli taka osoba, która jest zobowiązana do przebywania w domu i wyrazi chęć skorzystania z pomocy, to MOPS nas powiadamia i my zawozimy tę paczkę czy nawet porcję obiadową, jeśli jest taka potrzeba - informuje ks. Krzysztof Stawski. Jak dodaje, obecnie tylko na terenie Gniezna paczki trafiły do prawie 60 osób, ale w całej archidiecezji jest ich o wiele więcej.

Caritas ogłosił zbiórkę pieniędzy na niesioną pomoc, ale sam nie pozostaje dłużny - gnieźnieński oddział wsparł akcję pomocową dla miejscowego szpitala kwotą 10 tys. złotych. Każdy, kto chce wesprzeć Caristas, może to uczynić na numer konta podany na stronie organizacji caritas.gniezno.pl

Osoby chcące pomóc w ramach wolontariatu w dostarczaniu paczek żywnościowych, mogą się zgłaszać pod nr tel. 61 425-57-86. Poszukiwane są osoby pełnoletnie - wszystkim zapewnione zostają odpowiednie środki bezpieczeństwa.

1 komentarz

  • Link do komentarza RŚŻ sobota, 04 kwietnia 2020 12:49 napisane przez RŚŻ

    Warto wspierać Caritas, to sprawdzona "marka" :)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane